Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanmadan önce açılan tedbir nafakası davası

Yanıt
Old 30-01-2012, 01:13   #1
Av.İdil

 
Varsayılan Boşanmadan önce açılan tedbir nafakası davası

Öncelikle tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum;
Taraflar yıllardır ayrı yaşamaktadırlar fakat boşanmakta istemiyorlar. Müvekkil adına; ayrı yaşamakta haklı sebepleri olduğuna dayanarak açtığımız davada lehimize tedbir nafakasına hükmedildi fakat karşı taraf temyiz ettiğinden karar kesinleşmedi. Bildiğim kadarıyla nafakayı icra takibine koyabilmemiz için kesinleşme şart aranmıyor. Peki bu durumda nafaka borcunu yerine getirmediğinden davalı aleyhine şikayette bulunabilir miyim? yoksa şikayet için kesinleşmiş olması mı gerekir? Yardımlarınızı bekliyorum..
Old 30-01-2012, 08:30   #2
Av. Hakan VARAN

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu
Esas: 2000/12-1056
Karar: 2000/1062
Karar Tarihi: 21.06.2000
ÖZET: Nafaka hükümleri dışında aile ve şahsın hukukuna ilişkin hükümler kesinleşmedikçe icra olunamaz. İcra takibinin dayanağı ve boşanma konulu ilamın eklentileri olan tazminat istekleri de yukarıda yazılı hüküm gereği kesinleşmedikçe takip konusu yapılamaz. Tazminat talepleri boşanma hükmünün kesinleştiği tarihte muaccel hale geleceğinden faizinde hükmün kesinleşmesi tarihinden itibaren istenmesi mümkündür. Merci hakimliğinin gerekçesinde yer alan ve faizin karar tarihinden başlatılacağına ilişkin dairemiz ilkesi, kesinleşmeden takibe konulabilecek olan ilamlarla ilgili olup, olaya uygulanma olanağı yoktur.
(1086 S. K. m. 443)
Dava: Taraflar arasındaki "itiraz" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Dörtyol İcra Tetkik Mercii Hakimliği'nce davanın kabulüne dair verilen 24.6.1999 gün ve 1999/102 E-93 K. sayılı kararın inelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine,
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi'nin 5.10.1999 gün ve 1999/10439-11706 sayılı ilamı ile;
(...HUMK'nun 443. maddesi gereğince nafaka hükümleri dışında aile ve şahsın hukukuna ilişkin hükümler kesinleşmedikçe icra olunamaz. İcra takibinin dayanağı ve boşanma konulu ilamın eklentileri olan tazminat istekleri de yukarıda yazılı hüküm gereği kesinleşmedikçe takip konusu yapılamaz. Bu durumda tazminat talepleri boşanma hükmünün kesinleştiği tarihte muaccel hale geleceğinden faizinde hükmün kesinleşmesi tarihinden itibaren istenmesi mümkündür. Merci hakimliğinin gerekçesinde yer alan ve faizin karar tarihinden başlatılacağına ilişkin dairemiz ilkesi, kesinleşmeden takibe konulabilecek olan ilamlarla ilgili olup, olaya uygulanma olanağı yoktur. O halde mercice, itirazın yukarıda yazılı ilkelere göre değerlendirilerek yapılacak inceleme sonunda hasıl olacak sonuca göre bir karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir...) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
Temyiz Eden: Davacı vekili
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
Karar: Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosydaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere göre, Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
Sonuç: Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı HUMK'nun 429. maddesi gereğince BOZULMASINA, istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine 21.6.2000 gününde, oybirliği ile karar verildi.

nafaka ilişkin hükümlerin uygulanmasında kesinleşme şartı aranmamaktadır. İİK 344. maddesine gözatmanızı tavsiye ederim. ayrıca;

4949 SAYILI YASA
Madde 97.- 2004 sayılı Kanunun 344 üncü maddesinin başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye ikinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir. Nafakaya ilişkin kararlara uymayanların cezası:

Mahkemece ara kararı ile hükmedilen nafakayı ödemeyen borçlular hakkında da birinci fıkra hükmü uygulanır.
Old 30-01-2012, 18:52   #5
tiryakim

 
Varsayılan

Tedbir nafakasını ödememek de 30.7.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4949 sayılı Yasa´nın 97. maddesine göre suç olarak kabul edilmiştir.Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir.
Teşekkürler...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanmadan önce tedbir davası Av.Gizem Meslektaşların Soruları 9 21-12-2010 23:32
Tedbir Nafakası Hükmedilmeden Önce Aldığım Para Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 03-02-2010 10:55
Tmk 197.md'si gereğince açılan tedbir nafakası davasında tedbiren nafaka bağlanması aytül Meslektaşların Soruları 3 16-06-2009 18:58
derdest boşanma davası sırasında açılan tedbir nafakası + yetki çınarözcan Meslektaşların Soruları 1 23-04-2008 13:21
Tedbir Nafakası Alacağı İçin Açılan İtirazın Kaldırılması Davasının Reddi. uye8490 Meslektaşların Soruları 4 23-05-2007 10:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04752302 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.