Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşyeri Kira alacağı ve tahliyesi icra takibinde (ör 13) damga vergisi giderleri

Yanıt
Old 11-01-2012, 14:42   #1
av.kamil yıldırım

 
Varsayılan İşyeri Kira alacağı ve tahliyesi icra takibinde (ör 13) damga vergisi giderleri

Sayın meslektaşlarım öncelikle herkese merhaba..
Benim sorumun cevabı aslında çok açık olmasına rağmen yine de sizlere danışmadan işe girişmeye gönlüm el vermedi
Şimdi bir müvekkilimin depo olarak bir şirkete kiraladığı taşınmazın ödenmeyen kira bedellerinin tahsili ve kiracının tahliyesi için örnek 13 ödeme emri düzenliyorum.Sözleşmede yazmasa da TTK hükümlerine göre bu yerin işyeri sayıldığına dair bir ihtilaf olmadığı kanısındayım.Bu nedenle kira alacağı için ticari temerrüt faizi uyguladım.Buraya kadar bir sorun yok lakin, asıl mesele şimdi bu takibi başlattığımda bizden damga vergisi isteyecekler sözleşme iki nüsha ve kontratta bir de müteselsil kefil var.yıllık kira bedeli 24.000 tl ve sözleşme 5 yıllık şimdi 24.000*5 120.000 in binde altısı 720 tl gibi bi rakam çıkıyor benim kabaca hesabıma göre bu verginin tümünü bizden alıcaklar değil mi yani kaçışımız yok ya da ne yapabiliriz acaba kontratta işyeri diye açıkca yazmıyor diyerekten mesken üzerinden takip açıp adi kanuni faiz mi istesem ne yapıcam bilemedim...sayın meslektaşlarım şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-01-2012, 15:21   #2
Av. Ali YILMAZKARA

 
Varsayılan

Damga Vergisi Kanunu
RESMİ DAİRELERİN MECBURİYETİ :
MADDE 26 - Resmî dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kâğıtların Damga Vergisini aramaya ve vergisi hiç ödenmemiş veya noksan ödenmiş olanları bir tutanakla tespit etmeye veya bunları tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar.
Alıntı:
Yazan T.C.YARGITAY 12. HD E. 2008/5216 K. 2008/7809 T. 15.4.2008
ŞİKAYET ( Damga Vergisi Tamamlanıncaya Kadar Takip İşlemlerinin Durdurulmasına Karar Verilmesinin Yasaya Aykırı Olduğu ). DAMGA VERGİSİ ( Tamamlanıncaya Kadar Takip İşlemlerinin Durdurulmasına Karar Verilmesinin Yasaya Aykırı Olduğu )• TAKİP İŞLEMLERİNİN DURDURULMASI ( Damga Vergisi Tamamlanıncaya Kadar Takip İşlemlerinin Durdurulmasına Karar Verilmesinin Yasaya Aykırı ÖZET : Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemlerin yapılmayacağına ilişkin düzenleme yargı harçları ile ilgili olup anılan kuralın damga vergisi hakkında da uygulanacağına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Damga vergisinin ödenmediğinin veya eksik ödendiğinin tespit edilmesi halinde durum bir tutanak ile tespit edilip vergi dairesine bildirilmelidir. Damga vergisi tamamlanıncaya kadar icra takip işlemlerinin durdurulmasına karar verilmesi hatalıdır.
Mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklılar vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nun 26. maddesi uyarınca, "Resmi dairelerin ilgili memurları kendilerine ibraz edilen kağıtların damga vergisini aramaya ve vergisi hiç ödenmemiş veya noksan ödenmiş olanları bir tutanakla tesbit etmeye veya bunları tutanağı düzenlemek üzere, vergi dairesine göndermeye mecburdurlar."
492 sayılı Harçlar Kanunu'nun 32. maddesinde öngörülen yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemlerin yapılamayacağına ilişkin düzenleme bu kanundan kaynaklanan harçlarla ilgili olup, anılan hükmün damga vergisi hakkında da uygulanacağına dair 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu durumda icra memurluğunca takip dayanağı belgenin damga vergisine tabi olduğu ve verginin yatırılmadığının veya eksik yatırıldığının düşünülmesi halinde yapılacak iş, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu'nun 26. maddesi uyarınca durumu bir tutanakla tesbit etmek ve vergi dairesine göndermekten ibaret olup, damga vergisi tamamlanıncaya kadar takip işlemlerinin durdurulmasına karar verilmesi doğru değildir.
O halde Mahkemece şikayetin kabulü yerine yazılı gerekçe ile reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir. 'Times New Roman','serif']Alacaklılar vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararırının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366. ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 15.04.2008 gününde oybirliği ile karar verildi.

Olaki gözden kaçtı gecikmeli olarak ödemek zorunda kalırsınız.
Alıntı:
Yazan av.kamil yıldırım
Şimdi bir müvekkilimin depo olarak bir şirkete kiraladığı taşınmazın....acaba kontratta işyeri diye açıkca yazmıyor diyerekten mesken üzerinden takip açıp adi kanuni faiz mi istesem ne yapıcam bilemedim...sayın meslektaşlarım şimdiden teşekkür ederim.
Şirket->ticari iş->kira->işyeri
Old 11-01-2012, 16:16   #3
önceki beyan

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım, baştan söyleyeyim hem kaçışınız yok hem de damga verginiz daha fazla.

Damga vergisi oranı: kefil yoksa binde 1,65, kefil varsa binde 9,9. sizin sözleşmenizin damga vergisini 2.376 TL olarak hesapladım. Sözleşmede damga vergisinden kimin sorumlu olduğuna dair bir hüküm yoksa, damga vergisinin tamamını ödeyip yarısını kiracıya rücu edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.
Old 06-11-2012, 11:27   #5
av.mass

 
Varsayılan

damga vergisinin yarısını örnek 13 açarken kira alacağıyla beraber talep etmemiz dogru olur mu ?
Old 07-11-2012, 10:55   #6
önceki beyan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.mass
damga vergisinin yarısını örnek 13 açarken kira alacağıyla beraber talep etmemiz dogru olur mu ?

Sayın meslektaşım, İİK m.269'da "takip adi kiralara veya hasılat kiralarına mütedair olur ve ..." diye belirtiliyor. Damga vergisi veya kira bedeli haricindeki bağlantılı diğer alacakların bu kapsama girmeyeceğini düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mesken kira kontratı için damga vergisi/pulu- icra takibi nakil Meslektaşların Soruları 18 01-07-2015 15:37
Kira sözleşmesi damga vergisi Av.DM Meslektaşların Soruları 2 12-09-2011 11:32
Mesken Kira Sözleşmeleri-Damga Vergisi-Şikayet AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 3 07-09-2011 09:22
Aynı sözleşmeye dayalı birden fazla kira takibinde bir kez damga vergisi alınması Av.Ayla Altıntaş Meslektaşların Soruları 3 09-11-2010 16:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09202600 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.