Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesi damga vergisi

Yanıt
Old 11-09-2011, 15:09   #1
Av.DM

 
Varsayılan Kira sözleşmesi damga vergisi

Merhabalar,

Belki soracaklarım çok basit şeyler ama bilmediğim için emin olmak istiyorum

Bir mekanın ( işyeri ) üç katı için üç senelik kıra sözleşmesi yapılıyor. Damga vergisi yatırılmıyor. Borçlu bazı kira bedellerini ödemediği için 7 ay sonra yeniden, sadece iki katı kapsayan dokuz aylık yeni bir kira sözleşmesi yapılıyor. Borçlu yine kira bedellerini ödemiyor.

İlk sözleşmeden dolayı ilamsız takip yapacagım. Kira sözleşmesini icra dosyasına ibraz etmeme gerek var mı? Kira sözleşmesi üç senelik ama 7 ay yürürlükte kalmış. Damga vergisini neye göre yatıracagım ? İlk kira sözleşmesi zamanından önce sona erdiğine dair bir fesih yazısı yok.
Old 11-09-2011, 16:40   #2
Evren Osman

 
Varsayılan

Sözleşme ile beraber vergi dairesine gittiğinizde şef tutarı hesaplayip müdüre havale ediyor zaten
Firmanın sürekli damga vergisi mükellefiyeti var mı?
Old 12-09-2011, 11:32   #3
av.tugba

 
Varsayılan

Üstad aynı işlemi cuma günü ben yaptım. Eğer takibinizi istanbul adliyesinde yapıyorsanız kira kontratının aslını ve damga vergisi yatırıldığını gösterir dekontu icra müdürü istiyor. Damga vergisini herhangi vergi dairesinden yatırabilirsiniz. Vergi dairesi hesap yaparken kira kontratında yazan toplam kira süresini dikkate alıyor. Kefil olması ve olmaması, kira sözleşmesinin kaç suret yapıldığı gibi durumlar hesabı değiştiriyor. 20 TL ceza var. Onu da hesaplayıp ödemeyi alıyorlar. Kolay gelsin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mesken kira kontratı için damga vergisi/pulu- icra takibi nakil Meslektaşların Soruları 18 01-07-2015 15:37
Mesken Kira Sözleşmeleri-Damga Vergisi-Şikayet AV.SERTANn Meslektaşların Soruları 3 07-09-2011 09:22
Aynı sözleşmeye dayalı birden fazla kira takibinde bir kez damga vergisi alınması Av.Ayla Altıntaş Meslektaşların Soruları 3 09-11-2010 16:33
Damga vergisi ödenmeyen kira sözleşmesinde ceza Av.Bülent Özkan Meslektaşların Soruları 5 07-08-2007 14:59


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03187108 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.