Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Faks ile dilekce hakki!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2010, 16:25   #1
umutlaw

Varsayılan Faks ile dilekce hakki!

Sayin Meslektaslarim,
Bir enerji dagitim Tuzel kisiligine iki dfa odenen fatura bedeli icin faks ile dilekce gonderilmis.
Soz konusu sirket faks ile yapilan basvurunun kabul edilemiyecegini ve mutlaka sahsin kendisinin murasaactta bulunmasi gerektigini bildirmektedir.

Faks ile yapilan bir basvuru gecerliligi kunusunda DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN da her hangi bir duzenlemeye rastlayamadim.

Konunun gecerligi hususunda yasal bir gerekce ve yargitay kararlari hakkinda bilgilerinizi paylamanizi saygiyla dilerim.
Old 30-05-2010, 17:57   #2
Admin

Dilekçenin ne şekilde gönderileceği konusunda bir yasal düzenleme bulunmuyor ve dilekçe hakkı her şekilde kullanılabilir ancak faks bence de çok uygun değil, zira:
1- Gönderenin o kişi olduğunu tesbit etmek imkansız, verilen isim sahte olabilir, normal dilekçenin aksine gerektiğinde ıslak imza kontrolü dahi yapılamaz. (Faksla gönderdiğim dilekçeyi neden kabul etmiyorsunuz diyen kişiye soru: O enerji dağıtım şirketine altında onun adının yazılı olduğu bir faks çekip, benim elektrik sözleşmemi iptal edin deseydim ve şirkette işleme koyup gecenin bir vakti elektriğinizi kesseydi, onlara faksı nasıl kabul edersiniz, gönderenin ben olduğum ne belli diyecek miydiniz, demeyecek miydiniz)
2- Gönderen açısıdan da faks sakıncalı, çünkü alıcı ben böyle bir dilekçe almadım derse verdiğinizi ispat etmeniz mümkün değil.

Bu açıdan faksla göndermekte direnmek yerine, fiiliyatta sıkça kullanılan "iadeli taahhütlü mektup" metodunu öneririm.

Daha detaylı bilgi için:
1- Faks Yoluyla Yapilan SÖzleŞmelerİn GeÇerlİlİĞİ
2- Elektronik Sözleşmelerde Yazılılık Sorunu

Karşı Görüş:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=5384
Old 30-05-2010, 19:44   #3
Gemici

Sayın umutlaw,

Sorunuzun başlığı, Faks ile dilekce hakki! ve DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANUN da her hangi bir duzenlemeye rastlayamadim. cümleniz hakkında kısaca açıklama getirmek istiyorum. Dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanunda sözü geçen hakkın adresi kamu kuruluş ve kurumlarıdır, özel kuruluşlar değil..

Sizin bahsettiğiniz olayda ise özel bir kuruluş söz konusu. Bu özel kuruluşun faks konusundaki düşünceleri ile genel olarak faksın delil olma ve güvenilirliği konusundaki düşünceler aynı yönde. Problemin çözümü iadeli taahütlü bir mektuptan geçiyor bence.

Önemli olan olayda müşteri ile kuruluş arasında borçlar hukukuna dayanan bir sözleşme ilişkisinin olması; DİLEKÇE HAKKININ KULLANILMASINA DAİR KANU'da ise vatandaş ile bir kamu kuruluş ve kurumu arasındaki ilişki söz konusu.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi