Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Türk Hukuk Sitesi Şerhi Projesi

Yanıt
Old 14-11-2009, 11:44   #1
Admin

 
Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Şerhi Projesi

Türk Hukuk Sitesi olarak daha önce hiç yapılmamış bir projeyi hayata geçiriyoruz ve on binlerce üyemizin katılımıyla internet üzerinde geliştirilecek büyük bir hukuk külliyatı oluşturmaya başlıyoruz. Hukukçu meslektaşlarımız belirli bir kanunun maddelerini esas alarak, onlara içtihatlar/notlar vs. eklenerek kitap haline getirilmiş MEVZUAT ŞERHLERİNE aşinadırlar. "Türk Hukuk Sitesi Şerhi" adını verdiğimiz projemizde de bu şerhlere benzer bir formatta internet üzerinde yayınlanacak bir mevzuat külliyatı oluşturduk ve projemiz içindeki mevzuat metinlerini Türk Hukuk Sitesi Hukuk Çalışma Gruplarımızın organizasyonu altında içtihatlar, kanun değişiklik önerileri, çeviriler, bilgiler, uygulamaya dair notlar vs. her türlü teorik ve pratik bilgi ile zenginleştirilerek hep birlikte yeniden yazacağız.

Sanıyorum göstermek, anlatmaktan daha kolay bu nedenle proje ana sayfamız için lütfen buraya tıklayınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/ths_serhi.php

Bilindiği gibi, klasik bir şerh bir ya da en fazla birkaç yazar tarafından geliştirilir, oysa THS Şerhimiz 25.000 üyemizin katılımıyla geliştirileceği için zaman içinde Türkiye'nin en büyük hukuk külliyatı haline gelebilecektir. Klasik bir şerhin aksine, THS Şerhi düzenli güncelleneceği için eskime ve güncelliğini yitirme sorunları da en az düzeyde olacaktır. Aynı şekilde şerhimiz sadece hukukçuların değil, hukukla yakın ilişkili çalışan profesonel üyelerimizin de özellikle uygulamaya ilişkin notları ve katılımlarıyla basılı kitaplardan daha yararlı bir bilgi kaynağı haline gelmeye de adaydır.

THS Şerhi Projesini, sitemizin kanun taslakları oluşturması, mevzuatımızı yabancı dillere tercüme etmesi ve hukukçu olmayanların da anlayabileceği şekilde Türkçeleştirmesi için gerekli alt yapıyı oluşturacak şekilde tasarladık. Proje içine sadece içtihatlar ve notlar değil, kanun değişiklik önerileri, yabancı dil çevirileri, Türkçeleştirme çalışmaları gibi bilgiler de şerh düşülebilmektedir.

Şerh projemiz bundan böyle Hukuk Çalışma Gruplarımızın temel hedefi ve HÇG projemizin de odak noktası olacaktır (Yeni HÇG yapılandırmamıza ilişkin detaylar için buraya tıklayınız). Hukuk Çalışma Gruplarımız artık SADECE sorumlu oldukları mevzuatları şerhlerle geliştirmekle yükümlüdür ve THS Şerhimiz de, HÇG'lerimizin sorumluluğuna verilmiştir. Şerh projemiz, site içi teşekkür sistemimizle de ilişkilendirilmiş olup eklenen (ve yayınlanan) her şerh, üyemizin hesabına sistem tarafından otomatik olarak teşekkür notu olarak da işlenecektir.

THS Şerhimiz sitemizin tüm veritabanı gibi, internet üzerinde 365 gün 24 saat -site üyesi olsun ya da olmasın- herkesin, herzaman erişime açık olacak şekilde tasarlanmıştır. Amacımız sadece site üyelerimize değil, site ilkelerimizle de paralel olarak tüm hukuk sistemimize bir referans ve bilgi kaynağı armağan etmektir.

Projemiz oldukça uzun ve yorucu bir çalışma sonucu hazırlandı. Projenin teknik alt yapısının hazırlanması dışında, test edilmesi, hataların düzeltilmesi, mevcut mevzuatın projeye girilmesi, bunlara ilişkin maddelerin mevzuata işlenmesi vs. iyi bir ekip çalışması gerektiriyordu ve HÇG Koordinatörlerimiz tabiri caizse gecelerini gündüze katarak son derece özverili şekilde bu çalışmanın büyük kısmını yüklendiler ve sistemimize 53 kanunun 9199 maddesini tek tek elle girdiler. Projenin bu yönüne katkıda bulunan koordinatörlerimiz (katkı sırasıyla) av-ufuk, Av. Can DOĞANEL, Av.Mehmet Saim Dikici, Av.Cengiz Aladağ, Hades, Av.Duygu Işık, Engin Özoğul, Özge Yücel, Muhsin KOÇAK, Av.Elvan AKKAYA, Av.Habibe YILMAZ KAYAR ve Av. Bülent Sabri Akpunar'a tekrar teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Koordinatörlerimiz kanun metinlerini girmenin ötesinde, projeye ilk şerhlerimizi de düştüler ve böyle projemiz ilk gün itibariyle 640 şerhle yayına başladı.

Bu noktadan sonra ise THS Şerhini Hukuk Çalışma Gruplarımızın ve THS üyelerimizin güvenli ellerine teslim ediyoruz. Türk hukukunun gelecekteki en büyük külliyatı olmaya aday şerhimizi sizin de değerli katkı ve katılımlarınızla onurlandırmanızı bekliyoruz!

[Şerh Ana Sayfamız için Tıklayınız]
[Projeye Yeni Bir Şerh Eklemek için Tıklayınız]
Old 14-11-2009, 11:44   #2
Admin

 
Varsayılan Ths Şerhİ Kullanim Kilavuzu:

THS ŞERHİ KULLANIM KILAVUZU:

I-THS ŞERHİ ANA SAYFA:

Şerh ana sayfamızda çalışma gruplarımızın sorumluluğuna verilen mevzuatlar listelenmektedir:
http://www.turkhukuksitesi.com/ths_serhi.php

Bu listedeki kanunlar, İkinci Başlık satırında yer alan " K.No / Kanun Madde Şerh Sorumlu HÇG Son Şerh" ibareleri üzerine tıklanarak değişik kriterlere göre tekrar sıralanabilir. (Örneğin "ŞERH" yazısına tıklarsanız şerh sayısına göre sıralanırlar).

Sayfanın en altındaki "Aktif Mevzuat - Diğer Mevzuat - Mülga Mevzuat" ilk sayfada bulunmayan diğer mevzuat listelerine ulaşmayı sağlar.

Sayfanın sağ üst köşesindeki "Son Şerhleri Listeleyin" bağlantısı eklenmiş tüm şerhleri tarih sırasına göre (yeniden eskiye doğru) listeler. Eğer tüm şerhleri değil, sadece bir mevzuata ait şerhleri görmek istiyorsanız, o mevzuatın isminin hemen altında yer alan "şerh listesi" bağlantısını izleyebilirsiniz. Örneğin "4857 S.lı İş Kanunu" satırının altında yer alan "Şerh Listesi" bağlantısı sadece İş Kanunu'na ilişkin şerhleri listeler.

Ana sayfanın solundaki "Yeni Şerhleri Listeleyin" kutusunu kullanarak belirli bir tipteki şerhleri listeleyebilirsiniz. Örneğin buradan Kanun -> TÜM KANUNLAR seçip, daha sonra "Listelenecek Şerhler:" bölümünde sadece "İÇTİHATLAR" kutusunu işaretlerseniz projemize eklenen tüm içtihatları tarih sırasında görebilirsiniz.

Bu sayfada herhangi bir mevzuatın isminin üzerine tıklanırsa, o mevzuatın olduğu ekrana geçilecektir.


II-MEVZUAT EKRANI:

Mevzuat ekranında o mvzuatın tüm maddeleri listelenir ve her madde aynı zamanda tıklanabilir bir bağlantıdır. Bu ekranda her maddenin en alt satırında o maddeyle ilgili projeye eklenmiş şerhler (varsa) listelenir ve bunların üzerine tıklanarak da doğrudan şerhlerin olduğu ekrana gidilebilir.

Aynı şekilde her kanun maddesinin sağ alt köşesindeki bağlantı izlenerek o maddeye yeni bir şerh girilebilir.

Mevzuatın madde numarasının üzerine tıklanması ile madde ekranına geçilecektir.

III- MADDE EKRANI:

Madde ekranında madde metni, THS'deki son güncelleme tarihi, (varsa) bağlantılı maddeleri ile birlikte maddenin kısa başlıklar halinde o maddenin (varsa) şerhleri listelenmektedir.

Madde Şerhleri 5 kategori altında toplanmıştır:
1- İçtihatlar : Sadece Yargıtay Kararları değil, HÇG'nin konusuna göre her türlü resmi kararları içerir. Örneğin Avukatlık Kanunu Açısından Baro disiplin kurulu kararları, Mali HÇG açısından muktezalar içtihatlar bölümünden maddelere eklenebilir.
2- Değişiklik Önerileri : Bunlar TBMM'ye yansıyan madde değişiklik önergeleri DEĞİL, HÇG üyelerimizin bu maddenin değiştirilmesine dair gerekçeli kişisel önerileridir. Değişiklik Önerilerini arşivlemekteki amacımız HÇG'lerimizin THS adına kanun taslakları hazırlamasının alt yapısını hazırlamaktır.
3- Bilgi/Not : Diğer kategoriler içine girmeyen HER TÜRLÜ bilgi, not, yorum, uygulamaya ilişkin uyarı vs. bu bölümden şerh verilebilir.
4- Maddenin Yabancı Dil Çevirileri : Hukuk İngilizcesi Çalışma Grubumuzun koordinasyonunda yapılacak tercüme çalışmalarıdır. Türk Mevzuatının yabancı dillere çevirilerin yapılması amacıyla oluşturulmuştur.
5- Türkçeleştirme Önerileri: Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubumuzun koordinasyonunda yapılacak Türkçeleştirme çalışmalarıdır. Türk Mevzuatının Türkçeleştirilmesi ve dilbilgisi hatalarının düzeltilmesi projemizin alt yapısını oluşturacaktır.
6- Ekli Dosyalar: PDF, DOC, DOCX, ODT, XLS, CSV, RTF uzantılı bilgisayar dosya ve dökümanlarını maddelere eklemek için.

Maddenin listelendiği bu ekranda bu maddeye verilmiş tüm şerhler "özet" olarak görülebilmektedir. Şerhin sonundaki ok tuşuna tıklayarak şerhin detaylarının olduğu ŞERH EKRANI ziyaret edilebilir.

IV- ŞERH EKRANI:

Şerh ekranın bilgi açısından madde metni ile birlikte o şerhe ilişkin her türlü bilgi yer alır.

Sayfanın altında şerhi ekleyen üyemizin bilgileri de yer almaktadır ve bu bölümün sağ tarafındaki "TEŞEKKÜR BAĞLANTISI" kullanılarak, şerh ekleyen üyelerimize de forum mesajlarında olduğu gibi teşekkür edilebilir. Şerhin eklenme tarihi de yine sağ alt köşededir.
Old 14-11-2009, 11:47   #3
Admin

 
Varsayılan Soru ve Cevaplarla Türk Hukuk Sitesi Şerhi

Soru ve Cevaplarla Türk Hukuk Sitesi Şerhi

1- Türk Hukuk Sitesi Şerhine Kimler Şerh ekleyebilir? Şerhler Ne Şekilde Yayına Girecektir?

Projeye TÜM site üyelerimiz şerh ekleyebilir. Üyelerimizce eklenen şerhler üyemizin mesleği, üye statüsü ve şerh eklediği mevzuattan sorumlu HÇG'nin üyesi olup olmadığı, eklediği şerhin türü vs. kriterler dikkate alınarak bazen anında yayına girecek, bazen o mevzuattan sorumlu koordinatörümüzün onayından sonra yayınlanacaktır.

Bir mevzuata sıkça şerh düşen üyelerimizin daha rahat çalışmaları, çalışmalarını koordine etmeleri ve şerhlerinin yayınını kolaylaştırmak adına o mevzuattan sorumlu Hukuk Çalışma Grubumuza katılmalarını öneriyoruz. [HÇG'lere katılmak için buraya tıklayınız]

2- Türk Hukuk Sitesi Şerhine Nasıl Yeni Bir Şerh Eklenir?

Projeye şerh eklemek için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/yeniserh.php

Bu sayfada şerh eklemek istediğiniz mevzuatı ve madde numarasını girdikten sonra, eklenecek şerhin tipi (içtihat, not vs.) sorulacak ve bu bilgi de girildikten sonra şerhi girmeniz mümkün olabilecektir.

Aynı şekilde şerh ana sayfamızdan ilgili bağlantıları tıklayarak bir mevzuatın bir maddesinin içine gitmeniz ve orada göreceğiniz "YENİ ŞERH EKLEYİN" bağlantısı izleyerek de o maddeye bir şerh eklemeniz mümkündür.

3- THS Şerhine Hangi Konular Şerh Olarak Eklenebilir?

Ekleyen üyemiz tarafından BİZZAT yazılmış (telif ihlali içermeyen), okuyanlara yararlı olacak, doğruluğu yazarı tarafından kontrol edilmiş, şerh kurallarımıza uygun HER TÜRLÜ yorum/bilgi/not projemize şerh olarak düşülebilir.

Projeye eklenecek şerhlerin içeriği ile ilgili bir kısıtlamamız yok, şerhi eklediğiniz madde ile ilgili bilgi arayan bir meslektaşımıza yardımcı olacak herhangi bir teorik ya da uygulamaya ilişkin not ya da yorum şerh olarak projeye eklenebilmektedir. Bu, bazen bir içtihat, bazen uygulamaya ilişkin pratik bir bilgi, bazen not, bazen bir makale olabilir.

THS Şerhimize halihazırda eklenmiş şerhleri inceleyerek hangi tip şerhlerin projeye eklendiğini görebilirsiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serhler.php

Öte yandan eklenen tüm şerhlerin THS Şerhi Kurallarına uygun nitelikte olması beklenmektedir ve HÇG Koordinatörlerimiz şerhleri bu kriterlere göre değerlendirmekte ve gerektiğinde yayından kaldırabilmektedirler.

4- Bir Başka Meslektaşımızın Yazdığı Bir Makaleyi, Madde Çevirisini, Yorumu Şerh Olarak BEN Diğer Meslektaşlarım İle Paylaşabilir miyim?

Hayır. Fikir ve Sanat Eserleri Yasası gereğince eklenecek şerhin telif hakkının EKLEYEN ÜYEMİZE ait olması gerekir, başka bir yazara ait telif yasası ile korunan eserler şerh olarak projeye sizin tarafınızdan eklenemez.

Elbette bilimsel atıf kuralları izlenerek başka bir yazarın eserinden belirli kısımları isim verip kaynak göstererek alıntılamak mümkündür ancak bu alıntıların makul uzunluğu (bir/iki paragraf gibi) geçmemesi, intihal niteliğinde olmaması ve sadece alıntıyı değil, ona eklenecek sizin kişisel yorumlarınızı da ihtiva etmesi beklenir.

Keza içtihat eklemeleri için de, eklenecek yargı kararının "özet kısmının" telif hakları ile korunan bir kaynaktan (ticari içtihat programları vs.) ALINMAMASINI ve içtihatın özetinin bizzat ekleyen üyemiz tarafından yapılmasını rica etmekteyiz.

Telif hakları ile korunmayan diğer bilgiler ise (örneğin kanun maddesi gerekçesi) elbette bir kısıtlama tabi olmaksızın sizin tarafınızdan şerh düşülebilir.

THS Şerh Projesinde amacımız bizzat site üyelerimiz tarafından yaratılmış YENİ ve ÖZGÜN bir eser ortaya koymaktır.

5- THS Şerhi İleride Kitap Olarak Basılacak mı?

Amacımız bu projeyi öncelikle ve her zaman internet üzerinden yayında tutmak ve internetin erişim gücünü kullanarak Türk hukuk dünyasına sınırsız ve ücretsiz olarak sunmaktır. Ancak internet üzerinde yayınlanmaya ve sürekli genişlemeye devam ederken, projenin (ya da bir kısmının) zaman içinde kitap olarak basılması (veya diğer medya formatlarına dönüştürülmesi) de mümkündür. Bu olasılığın hukuki alt yapısının hazırlanması amacıyla site yararlanma sözleşmemize THS Şerhine yapılacak eklemelerle ilgili özel bir hüküm eklenmiştir. Bu açıdan projeye eklenecek şerhlerin ileride THS adına basılacak bir kitapta vs. de kullanılabileceği dikkate alınmalı ve bu olasılığa binaen, proje içinde böyle bir eserde paylaşılması istenmeyen veya ileride silinmesi talep edilecek nitelikte bilgiler baştan hiç eklenmemelidir.

6- THS Şerhinde Benim Çalıştığım X Mevzuatı/Kanunu Yok. Bu Mevzuata Şerh Ekleyebilmem İçin Bu Kanunu da Ekler misiniz?

Projemiz içine eklenecek her mevzuatın uzun vadede bir Çalışma Grubumuzun gözetim ve denetimi altında geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Eğer projemizde eksikliğinizi duyduğunuz mevzuat halı hazırda mevcut Çalışma Gruplarımızdan birinin konusuna giriyorsa, mevzuatın proje eklenmesi talebinizi lütfen bu çalışma grubumuzun koordinatörlerine iletiniz. Çalışma Gruplarımızın talep ettikleri mevzuatlar projemize hemen eklenmektedir.

Eğer talep ettiğiniz mevzuat, şu aşamada hiçbir çalışma grubunun konusuyla ilgili değilse, bu mevzuatın eklenmesi ancak ileride bir HÇG'nin kuruluşuna dayanak olacak şekilde mümkün olacaktır.

Yeni HÇG yapılandırmamızda, çalışma gruplarımızın açılması/kapanması THS Şerhi projesine bulundukları katkıya bağlanmıştır.[Detaylı Bilgi] Bu açıdan halihazırda THS Şerhimizde bulunmayan bir mevzuatı bu konuda bir HÇG kurulmasına yetecek ilgiyi gözlemlemek açısından projeye eklememiz mümkünse de, bu talepte bulunan üyemizin bu şerhin geliştirilmesi ve bu çalışmanın ileride bir Hukuk Çalışma Grubu kuruluşuna dönüşmesi konusunda düzenli ve yoğun bir çalışma yapmasını beklemekteyiz. Eklenmesini isteyeceğiniz mevzuata sadece birkaç şerh ekleyecek ve daha sonra yeni ilaveler yapmayacaksanız VEYA birkaç hafta sonra yeni şerhler eklemekten vazgeçecekseniz bu mevzuatın projeye eklenmesi talebinde bulunmamanızı rica ederiz. Öte yandan bu mevzuata sabırla uzun süreli (aylar boyunca), düzenli ve yararlı şerh eklemeleri yapmayı taahhüt ediyorsanız ve ileride bu çalışmayı bir HÇG çatısı altında sürdürmeye de sıcak bakıyorsanız, eklenmesini istediğiniz mevzuatı bize bildirmenizi rica ediyoruz.

(Ayrıca bir mevzuatın projemizde olup olmadığını anlamak için lütfen ilk sayfaya bakmayınız, henüz herhangi bir HÇG'nin sorumluluğunda olmadığı için ilk sayfada gözükmeyen mevzuatı sayfanın altındaki "Diğer Mevzuat" bağlantısından görebilirsiniz.)

7- THS Şerhinde HÇG'lerin Sorumlulukları Nelerdir?

THS Şerhinde yer alan her mevzuat ilgili bir ya da birkaç Hukuk Çalışma Grubumuzun sorumluluğuna verilmiştir. Her HÇG, kendi sorumlu olduğu mevzuatı yeni şerhlerle düzenli olarak geliştirmekle yükümlüdür. Bir HÇG'ye üye olan üyelerimiz kendi HÇG'lerinin sorumluluğunda olmayan bir mevzuata da elbette dilerlerse şerh ekleyebilirler. Aynı şekilde hiçbir HÇG'ye üye olmayan üyelerimiz de istedikleri mevzuatlara -onaya tabi- şerhler ilave etmekte serbesttir. Fakat prensip olarak her mevzuat şerhinin gelişiminden o mevzuat için atanan HÇG sorumlu olacaktır. (Henüz herhangi bir HÇG'nin sorumluluğunda görünmeyen mevzuat ise ileride kurulması olası HÇG'lerin çalışmalarını gözlemlemek için eklenmiştir. Projenin ilk sayfasında gözükmeyen bu mevzuata sayfanın altındaki "Diğer Mevzuat" bağlantısından ulaşılabilir.)

Diğer HÇG'lerden farklı olarak Hukuk ve İngilizce Çalışma Grubumuz, hiçbir mevzuattan tek başına sorumlu değildir, sadece tüm mevzuatlardaki madde metinlerinin yabancı dil çevirilerinin eklenmesinden sorumludur. Bu çalışma grubumuzun çalışmaları ile Türk mevzuatının yabancı dillere çevirilerinin yapılması hedeflenmektedir.

Aynı şekilde Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubumuzun sorumluluğu da, sadece mevzuat metinlerinin "Türkçeleştirme" çalışmasını yapmaktan ibarettir. Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubumuzun çalışmaları ile Türk mevzuatı ve özellikle de eski yasalar sadece hukukçuların değil, herkesin anlayacağı bir dilde sunulabilecektir.

Madde metin çevirileri ile madde Türkçeleştirme çevirileri sadece bu iki çalışma grubumuzun sorumluluğunda olup, çeviri ve Türkçeleştirme şerhlerini o mevzuattan sorumlu diğer HÇG'lerin yapması BEKLENMEMEKTEDİR. Diğer HÇG'ler ilgili oldukları mevzuat metinlerine sadece "içtihat", "bilgi notu" ve "kanun değişikliği önerileri" eklemekten sorumlu olacaktır.

8- THS Şerhine Katılımda Bulundum, Henüz Yayına Girmedi, Ne Zaman Yayınlanacak?

THS Şerhine eklenecek bilgiler çoğu kez ilgili HÇG Koordinatörlerimizin denetimden geçtikten sonra yayınlanmaktadır. Koordinatörlerimiz gönüllü olarak çalışmaktadır ve zaman zaman siteye bir süre bağlanamayabilir, bu nedenle de bu süreç bir süre zaman alırsa bu konuda sabır gösterilmesini rica ederiz. Neticede forum mesajlarının aksine şerhler aciliyeti olmayan geleceğe yönelik bilgi ihtiva eden katılımlardır, bu nedenle yayına girmeleri konusunda zaman faktöründen ziyade, güvenilirlik kriterlerinin esas alınmasını ve bu konuda gönüllü çalışan HÇG Koordinatörlerine sabır gösterilmesini rica ediyoruz.

Eğer eklediğiniz şerh hiçbir HÇG'nin sorumluluğunda olmayan bir mevzuata aitse, bu şerhin yayına girmesi daha da uzun sürebilir. Herhangi bir HÇG'nin sorumluluğunda olmayan mevzuatlar ileride açılması olası HÇG'lerin çalışmalarının gözlemlenmesi amacıyla projeye eklenmiştir, bu nedenle bu mevzuata eklenecek şerhler biriktirilerek HÇG açılışında topluca yayınlanabilir veya diğer koordinatörlerin boş zamanlarında onaylanarak yayına girebilir. Hiçbir HÇG'nin sorumluluğunda olmayan mevzuata eklenen şerhlerin uzun soluklu bir çalışmaya ait geleceğe dönük katılımlar olarak görülmesi ve kısa sürede yayınının beklenmemesini rica ederiz.

9-THS Şerhine Katkıda Bulundum, Şerhim Neden Yayınlanmadı? X Kanununa Eklediğim Bilgi Yayınlanmıştı, Benzer Bir Bilgiyi Y Kanununa Ekleyince Niçin Reddedildi?

Her mevzuatın geliştirilmesi konusunda o mevzuattan sorumlu HÇG inisiyatif sahibidir. Her HÇG kendi sorumluluğu altındaki mevzuatı kendi uygun gördüğü şartlar altında geliştirmektedir. THS yönetimi bu konuda HÇG'lere ve koordinatörlere "özerklik" tanımıştır ve proje geliştiği sürece de, HÇG'lerin iç işlerine karışmamaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri soruların site yönetimine değil, doğrudan o HÇG'nin koordinatörlerine yöneltilmesini ve onların kendi sorumlulukları altında geliştirdikleri mevzuata ilişkin şerh kararlarına da saygı duyulmasını rica ediyoruz.

Elbette site üyelerimiz de, kendilerine daha yakın hissettikleri HÇG'lere katılmakta ve onların mevzuatlarına katkıda bulunmakta serbesttirler.

Herhangi bir HÇG'nin sorumluğuna girmeyen bir mevzuata eklediğiniz şerhin yayını konusunda ise lütfen yukarıdaki 8 no.lu başlıktan bilgi alınız.

10- Bir Şerhle İlgili Bir Sorum/Sorunum Vardı, Onu da Yeni Şerh Olarak Ekledim ama Yayınlanmadı Neden? Yeni Bir Şerh Altında Bir Başka Üyenin Şerhi İle İlgili Tartışma/Bilgilendirme Yaptım, Niçin Yayınlamadınız?

THS Şerhi ansiklopedik bir kaynak formatında derlenmektedir ve sorulara/tartışmalara/sohbetlere vs. açık değildir. Bir şerhle ilgili bir sorunuz/sorununuz varsa veya konuyu tartışmak/yanlışları düzeltmek istiyorsanız lütfen forum alanlarımızı kullanınız veya şerhin sahibine/ilgili koordinatöre özel mesaj gönderiniz, şerhe ekleme yapmayınız.

11- Bir Şerhte/Maddede Hata/Sorun Var, Nasıl Bildirebilirim?

Lütfen o şerhten sorumlu olan HÇG Koordinatörüne özel mesaj gönderiniz. Eğer mevzuat henüz hiçbir HÇG'nin sorumluluğunda değilse, Site ve Forum Yöneticileri İle İletişim alanında yeni bir konu açarak sorunu burada bize bildiriniz.

12- Eklemek İstediğim Şerh Birden Fazla Mevzuatla/Madde İle İlişkiliyse Ne Yapabilirim? Mükerrer Şerh Verebilir miyim?

Veritabanımızın sunucumuza gereksiz yük bindirmemesi ve ayrıca bilgi kirliliği de yaratmamak adına, sisteme eklenecek şerhlerin bir mevzuatın bir maddesiyle ilişkilendirilmesi öngörülmüştür.

Özellikle içtihatların bazen birden fazla madde veya mevzuatla ile ilgili olması mümkündür ve mevzuatın birbiriyle ilişkili olması durumunda bu durum daha da belirgin olacaktır. Örneğin bir kanunun X maddesinin uygulanışı, o kanunla ilgili tüzüğün Y maddesinde açıklanabilir ve böyle bir durumda bir içtihat hem X maddesini, hem de Y maddesini ilgilendirebilir. Bu ve benzeri durumlarda üyelerimizden şerhlerini mümkün olduğunca en ilgili maddeye ve özellikle de genel değil, özel nitelikteli mevzuata eklemelerini rica ediyoruz. Örneğin kanun daha genel, yönetmelik ise daha özel olduğundan yukarıdaki örnekte içtihat yönetmeliğin Y maddesine eklenebilir.

Mevzuat maddelerinin bu şekilde birbiriyle ilişkili olduğu durumlarda, bu maddelerin numaraları koordinatörlerimize özel mesajla bildirirlirse, koordinatörlerimiz bu maddeleri veritabanımızda birbirine bağlayabilir ve böylece şerh tek maddeye eklenmiş olsa dahi, ileride bilgi arayışı sırasında bağlantılı maddelerin incelenmesi suretiyle daha kolay şekilde erişilebilir.

Bazı durumlarda ise bir içtihat birbiriyle ilgisiz değişik mevzuatın değişik maddeleriyle ilgili hükümler getiriyor olabilir. Örneğin boşanma ile ilgili bir içtihat TMK gereğince şiddetli geçimsizliğin şartlarını tartışırken bir yandan da HUMK gereğince kesin sürenin sonuçlarını açıklıyor olabilir. Böyle durumlarda aynı içtihatın her iki mevzuata da ayrı ayrı (mükerrer) şerh verilmesi mümkündür, ancak her mevzuata eklenirken özet kısmının o mevzuatla ilgili yazılmasını ve bir mevzuat içinde ilgisiz bir başka mevzuat maddesi ile ilgili yorum yapılmamasını rica ediyoruz.

Bu gibi istisnai durumlar haricinde birden fazla maddeyle ilişkili olsa dahi, her şerhin en ilgili TEK maddeye eklenmesi ve şerhlerin mükerrer eklenmesinden kaçınılması uzun vadede şerhimizin kullanılabilirliğini arttıracaktır.

13- Şerhe Yaptığım Eklemede İsmim Gözükecek mi?

Projemize eklenen şerhlerin referans olarak kullanılabilmesi için şerhler ekleyen üyemizin "GERÇEK ADIYLA" yayınlanacaktır.

Eğer üyemiz Üye Bilgileriniz sayfasından "Evet, adımı diğer üyeler görebilir" seçeneğini aktif hale getirdiyse şerh içinde üyemizin mesleği isimle birlikte gösterilecek ve ayrıca üyemizin profiline ve özel mesaj ekranına bağlantı sağlanacaktır. Örnek:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=62

Eğer üyemizin Üye Bilgileri sayfasındaki ayarı "Hayır, adımı sadece site yönetimi görebilir." şeklindeyse, şerh ekranında üyemizin adı soyadı ve hukukla ilgisi (Hukukçu, Akademisyen vs.) yazılacak ancak üye ismi yayınlanmayacağı gibi, üye profiline de bağlantı sağlanmayacağından bu şerhi ekleyen üyemizin THS'deki hangi üye olduğu anlaşılamayacaktır.

Tüm üyelerimiz Üye Bilgileri sayfasında bu ayarı diledikleri zaman değiştirebilirler. Yapılan değişiklikler tüm sisteme anında ve otomatik olarak yansıyacaktır. (Örneğin gerçek isminiz gizliyken açık hale getirirseniz önceden eklediğiniz şerhlerde de profilinize otomatik bağlantı sağlanacak, gerçek ismimiz açıkken gizli hale getirirseniz önceki şerhlerdeki üye profilinize olan bağlantı kaybolacaktır.)

14- Şerhe Bilgisayar Dosyası Ekleyebilir miyim?

15.12.2009 tarihinde yapılan güncelleme ile projemize bu tarih itibariyle DOC, DOCX, XLS, PDF, CSV, ODT, RTF uzantılı bilgisayar dosya ve dökümanları şerh olarak eklenebilmektedir.

Kanun maddelerinin listelendiği ekranda eğer o kanun maddesine ekli bir bilgisayar dosyası bu dosyaları "Ekli Dosyalar" başlığı altında listeleyebilirsiniz (örnek İİK. md. 14). Eğer incelenen kanun maddesine henüz bir dosya eklenmemişse, bu seçenek o an ekranda gözükmeyecektir ancak sayfanın altından "BU MADDEYE YENİ ŞERH EKLEYİN" bağlantısı seçildiğinde dosya eklemek mümkün olacaktır.

THS Şerhimize eklenecek dosyaların 2 Mb.'tan küçük olması ve DOC, DOCX, XLS, PDF, CSV, ODT, RTF formatlarından birinde olması beklenmektedir. Bu formatlar aşağıdaki programlara aittir:
DOC : Microsoft Word (Office) 97'den önceki sürümler.
DOCX: Microsoft Word (Office) 97 ve sonraki sürümler
XLS : Microsoft Excel (Office) dosyası
PDF : Adobe Acrobat Dosyası
ODT : Open Office Dosyası
RTF : Rich Text Format dosyası (Wordpad ile açılabilir bir döküman formatı)
CSV: Bir karakterle kolonlara ayrılmış düz metin dosyası (Microsoft Excel ile açılabilir)
Old 14-11-2009, 13:19   #4
Gemici

 
Varsayılan

Tebrikler,
Teşekkürler
Hukukun gelişmesine büyük bir katıkıda bulunacağına şimdiden inandığım, faydalı bir proje.

Saygılarımla
Old 14-11-2009, 15:01   #5
av.araf

 
Varsayılan

Sayın Admin'e
Sayın av-ufuk'a
Sayın Av. Can DOĞANEL'e
Sayın Av.Mehmet Saim Dikici'ye
Sayın Av.Cengiz Aladağ'a
Sayın Hades'e
Sayın Av.Duygu Işık'a
Sayın Engin Özoğul'a
Sayın Özge Yücel'e
Sayın Muhsin KOÇAK'a
Sayın elvann'a
Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR'a
Sayın Av. Bülent Sabri Akpunar'a

Ve tabiki bundan sonra katkıda bulunacak tüm değerli hukukçulara teşekkür ederim.
Old 14-11-2009, 15:26   #6
Adli Tip

 
Varsayılan

Tebrikler!
THS, -yine- kendine yakışanı yapmış.
Old 14-11-2009, 23:32   #7
üye8180

 
Varsayılan

Çok güzel bir proje. İlgi duyduğumuz yasaları madde madde inceleme olanağı sağlıyor. Şerhleri okurken, ya da biz yeni bir şerh eklerken maddeleri özümseyebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca tam anlamıyla bir kolektif çalışma örneği tabi ki.

Sayın Admin'i ve projeye destek veren tüm meslektaşlarımı çok tebrik ederim.
Old 15-11-2009, 13:08   #8
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.araf
Sayın Admin'e
Sayın av-ufuk'a
Sayın Av. Can DOĞANEL'e
Sayın Av.Mehmet Saim Dikici'ye
Sayın Av.Cengiz Aladağ'a
Sayın Hades'e
Sayın Av.Duygu Işık'a
Sayın Engin Özoğul'a
Sayın Özge Yücel'e
Sayın Muhsin KOÇAK'a
Sayın elvann'a
Sayın Av.Habibe YILMAZ KAYAR'a
Sayın Av. Bülent Sabri Akpunar'a

Ve tabiki bundan sonra katkıda bulunacak tüm değerli hukukçulara teşekkür ederim.

Ben de yukarıdaki mesajda ismi sayılan koordinatörleri özverili çalışmaları nedeniyle tebrik ediyorum.

Ama en özel tebriği Sayın Cengiz Aladağ için yapmak istiyorum. İki ÇG'de ikimiz birlikte koordinatör olmamıza rağmen özel durumum sebebiyle ben hiçbir şey yapamadım. Tek başına iki ÇG'yi de idare etti. Kendisinden özür diliyor ve teşekkürlerimi iletiyorum. Yine, Ceza Hukuku ÇG'de yardımını esirmeyen Sayın av-ufuk'a da ayrıca ve özel olarak teşekkür ederim.
Old 15-11-2009, 20:20   #10
bilenkişi

 
Varsayılan

Tebrikler.Türk hukukuna büyük katkı sağlayacak bu projeye emek vereceklere şimdiden kolay gelsin.
Old 16-11-2009, 04:05   #11
üye25928

 
Varsayılan

Tebrikler, çok güzel bir proje.
Old 16-11-2009, 17:42   #12
Gülsün A. Aygörmez

 
Varsayılan

Bu son derece faydali girisim icin, tüm emegi gecenlere, en icten tesekkürlerimi sunuyorum.


Selam ve saygilarimla
Gülsün A. Aygörmez
Old 17-11-2009, 23:33   #13
Admin

 
Varsayılan

Şerh projemiz büyürken projeyi daha yararlı hale getirmek için bazı ufak değişiklikler de yapıyoruz ve bugün itibariyle bir değişiklik yaptık: şerhlere bilimsel makalelerde vs. atıf yapılabilmesi ve resmi kurumlara ve mahkemelere sunulabilmesi için şerhlerde üye ismi yerine yazan üyemizin gerçek ismini kullanmaya başladık.

Detaylar için bu konunun 3. mesajı içinde yeniden güncellenen 13 nolu yanıtın okunmasını rica ederiz.
Old 19-11-2009, 10:56   #15
üye25928

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Admin
Şerh projemiz büyürken projeyi daha yararlı hale getirmek için bazı ufak değişiklikler de yapıyoruz ve bugün itibariyle bir değişiklik yaptık: şerhlere bilimsel makalelerde vs. atıf yapılabilmesi ve resmi kurumlara ve mahkemelere sunulabilmesi için şerhlerde üye ismi yerine yazan üyemizin gerçek ismini kullanmaya başladık.

Detaylar için bu konunun 3. mesajı içinde yeniden güncellenen 13 nolu yanıtın okunmasını rica ederiz.

Evet, bu değişiklik daha güzel olmuş.
Old 22-11-2009, 11:28   #16
Av. Barış Çimenoğlu

 
Varsayılan

kesinlikle ve kesinlikle çok yararlı, çok fayda sağlayan bir proje. emeği geçen herkese teşekkürler.
Old 25-11-2009, 12:00   #17
revan

 
Varsayılan

Çok faydalı olduğuna inandığım bu proje için tüm emeği geçenlere teşekkürler..
Old 25-11-2009, 14:19   #18
Gamze Dülger

 
Varsayılan

Olağanüstü bir özveri gerektiren çalışma sesebiyle emeği geçen herkese teşekkürler..

Gerçekten fikir olağanüstü..Özellikle şu an elemiz altında olan şerhlerin geçen zaman içinde pek çok eksiklik barındırdığı gözönüne alındığında büyük bir ihtiyacı karşılayacak gibi görünüyor.

Tebrikler
Old 30-11-2009, 00:59   #19
üye25928

 
Varsayılan

Kullanmaya başladım çok rahatlattı gerçekten. Yeniden tebrikler.
Old 07-12-2009, 12:14   #20
Av.Kaan

 
Varsayılan

CMK m.231' e içtihat eklemeye çalıştım. Özellikle özet kısmını yazmak, kişi isimlerini kapatmak vs derken zaman geçti (Uzun bir YCGK kararı). Arada çalan telefonlar vs derken kısa süreli de olsa bilgisayardan uzaklaştım ve tekrar düzeltmelere devam ettim. Netice olarak "içtihat ekle" dediğimde "üye girişi yapmalısınız" gibi bir uyarı çıktı. Yaptığımda da "hata mesajı" gibi bir uyarı gördüm.

Muhtemelen şerhi ekleyememiş oldum. Belirli bir süre sayfadan uzaklaşınca üye girişinin düştüğü bu tür durumlarda üye girişi yaparak yazdıklarımızın kurtarılması yolu (tıpkı forum iletilerinde olduğu gibi) açılamaz mı?
Old 07-12-2009, 12:26   #21
Admin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Muhtemelen şerhi ekleyememiş oldum. Belirli bir süre sayfadan uzaklaşınca üye girişinin düştüğü bu tür durumlarda üye girişi yaparak yazdıklarımızın kurtarılması yolu (tıpkı forum iletilerinde olduğu gibi) açılamaz mı?
Bahsettiğiniz durum forum iletilerinde de olabilir, kendiliğinden kurtarma mümkün değil maalesef. Ancak siteye giriş yaparken "
Bilgileriniz Hatırlansın mı?
" kutusunu işaretlerseniz, sayfadan uzaklaşsanız dahi site her zaman sizi hatırlayacak ve bir daha hiçbir zaman (siz çıkış yapıncaya kadar) üye ismi ve şifre sormayacaktır. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu sanıyorum bu.

Eğer bu kutuyu işaretlediğiniz ve siteden siz elle çıkış yap demediğiniz halde sistem hala üye ismi/şifre soruyorsa lütfen aşağıdaki sayfadaki açıklamaları izleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6297
Old 07-12-2009, 16:19   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Admin
Bahsettiğiniz durum forum iletilerinde de olabilir, kendiliğinden kurtarma mümkün değil maalesef. Ancak siteye giriş yaparken "
Bilgileriniz Hatırlansın mı?

" kutusunu işaretlerseniz, sayfadan uzaklaşsanız dahi site her zaman sizi hatırlayacak ve bir daha hiçbir zaman (siz çıkış yapıncaya kadar) üye ismi ve şifre sormayacaktır. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu sanıyorum bu.

Eğer bu kutuyu işaretlediğiniz ve siteden siz elle çıkış yap demediğiniz halde sistem hala üye ismi/şifre soruyorsa lütfen aşağıdaki sayfadaki açıklamaları izleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=6297

Ama bazen PC'de yüklü olan Anti-virüs programları da buna neden olabiliyor. Mesala benim anti virüs programım, kutuyu işaretlediğim halde bir müddet sonra kopmama neden oluyor. Aynı şeyi ben de yaşamıştım ve ben çözümü, "undo" tuşu ile bulup, kaybolduğunu sanıp, üzüldüğüm metni bulmuştum.
Old 15-12-2009, 20:13   #23
Admin

 
Varsayılan

Şerhimize 15.12.2009 itibariyle DOC, DOCX, XLS, PDF, CSV, ODT, RTF uzantılı bilgisayar dosya ve dökümanların da şerh olarak eklenmesi mümkündür. Konuyla ilgili detaylar bu başlık altındaki 3. numaralı mesajın 14 nolu kısmına eklenmiştir.

Dosya ekleme özelliğimiz şu aşamada "deneme aşamasında" olduğundan ekleme sırasında teknik bir sorun olursa iletişim kurulmasını rica ederiz!
Old 19-01-2010, 02:36   #24
seyyah

 
Varsayılan müthiş!...

saygıdeğer arkadaşlar,
üzülerek söylüyorum, oldukça geç farkettim bu büyük ve önemli projeyi. sanırım, bu çalışmayı sadece düşünmek bile pek çok hukukçuyu -tıpkı benim gibi- heyecanlandırmıştır. düşünenlere ve emeği geçenlere çok çok teşekkürler...
bu arada, "TBMM komisyonlarında görüşülen yahut görüşülmek üzere sıra bekleyen kimi yasa teklif yahut tasarılarıyla ilgili olarak bu proje benzeri bir "alternatif" çalışma mümkün olabilir mi acaba?.." biçiminde bir düşünceye kapıldım. ne dersiniz?..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Türk Hukuk Sitesi 10 Yaşında.. Admin Site Haberleri 57 06-12-2016 17:16
Türk Hukuk Sitesi Hukuk Çalışma Grupları Hakkında Bilgiler Admin Hukuk Çalışma Grupları Hakkında 4 14-11-2009 11:41
Türk Hukuk Sitesi Av. Hulusi Metin Hukuk Sohbetleri 1 08-07-2007 10:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08527994 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.