Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Yeniden Yapılandırılmış Türk Hukuk Sitesi Çalışma Gruplarımız ve Yeni HÇG Sistemimiz

Yanıt
Old 14-11-2009, 11:36   #1
Admin

 
Varsayılan Yeniden Yapılandırılmış Türk Hukuk Sitesi Çalışma Gruplarımız ve Yeni HÇG Sistemimiz

İlk olarak Haziran 2006'da oluşturduğumuz Türk Hukuk Sitesi Hukuk Çalışma Gruplarımızı daha işlevsel ve üretken hale getirmek için yeniden yapılandırdık ve HÇG sistemimizi de değiştirdik.

Buna göre yeni sistemimizde devam edecek Çalışma Gruplarımız ve yetkili koordinatörleri şu şekildedir:
 • Aile Hukuku Çalışma Grubu - Av.Gülsüm Sezen
 • Avukatlık Hukuku Çalışma Grubu - Av.Armağan Konyalı
 • Borçlar Hukuku Çalışma Grubu - Av.Şehper Ferda DEMİREL, Av. Bülent Sabri Akpunar
 • Ceza Hukuku Çalışma Grubu - Av.Bülent AKÇADAĞ, Kemal Yıldırım
 • Çocuk Hakları Çalışma Grubu - Av.Elvan AKKAYA
 • Eşya Hukuku Çalışma Grubu - Av.Can Doğanel
 • Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu - Av.Mehmet Saim Dikici, Av.Duygu Işık
 • Hasta Hakları Çalışma Grubu - Av.Habibe YILMAZ KAYAR, Özge Yücel
 • Hukuk İngilizcesi Çalışma Grubu - Av. Bülent Sabri Akpunar
 • Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu - Özge Yücel
 • İdare ve Anayasa Hukuku Çalışma Grubu - Av.Can Doğanel (İdare HÇG ve Anayasa HÇG tek grup altında birleşmiştir)
 • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Çalışma Grubu - Av.Engin Özoğul
 • Kadın Hakları Çalışma Grubu - Av.Habibe YILMAZ KAYAR, av-ufuk
 • KAHDEM Çalışma Grubu - Av.Habibe YILMAZ KAYAR, av-ufuk
 • Mali Hukuk Çalışma Grubu - Muhsin Koçak
 • Medeni Usul, İcra ve İflas Hukuku Çalışma Grubu - Av.Özgür KARABULUT
 • Miras Hukuku Çalışma Grubu - Av.Şehper Ferda DEMİREL, Av.Can Doğanel
 • Ticaret Hukuku Çalışma Grubu - Av.Mehmet Saim Dikici, Av.Nevra Öksüz
Yukarıdaki aktif gruplarımızdan İdare HÇG ve Anayasa HÇG daha önce iki ayrı grupken, "İdare ve Anayasa HÇG" olarak tek grup çatısı altında birleşmiştir.

Daha önce açılan HÇG'lerimizden aşağıdaki gruplar ise yeni yapılandırmamız içinde yer almamış ve şu aşamada kapatılmıştır:
 • Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu
 • Uluslararası Hukuk, Milletlerarası Özel Hukuk ve AB Hukuku Çalışma Grubu
 • İnsan Hakları Hukuku Çalışma Grubu
 • Deniz Hukuk ve Deniz Ticaret Hukuku Çalışma Grubu
Kapatılan grupların eski yazışmalarına halen "Aktif Olmayan Gruplar" forumu altında erişilebilir. Kapatılan gruplar yeni "Çalışma Grubu Açma Kriterlerimize" uymak şartıyla her zaman yeniden faaliyete geçebilirler.

Yeni yapılandırmamız içinde site çalışma gruplarımız THS Şerhi projesiyle ilişkilendirilmiş ve her çalışma grubumuza şerhimiz içinde yer alan bir veya birkaç mevzuatın sorumluluğu verilmiştir. Yeni sistemimizde çalışma gruplarımız, bundan böyle ÖNCELİKLE sorumluluk alanlarındaki mevzuatı yeni şerhlerle düzenli olarak geliştirmekle yükümlüdür ve bunun dışında bir proje geliştirmeleri beklenmemektedir (Elbette her çalışma grubumuz, THS Şerhinde sorumlu olduğu mevzuatı geliştirirken, dilerse kendi uygun gördükleri başka projeleri de geliştirmekte özgürdür).

Bu yapılandırmanın sonucu olarak bundan böyle THS içinde HÇG'lerin açılmasında (veya kapanmasında) da sadece THS Şerhine yaptıkları katkılar kriter olarak alınacaktır. Projeye aktif, sürekli ve düzenli katılımda bulunan üyelerimiz için talep ettikleri yeni HÇG'ler oluşturulacaktır. [Yeni HÇG açılması ile ilgili daha detaylı bilgi bir alttaki mesajdadır]

Yeni HÇG Sistemimiz ile ilgili sıkça sorulacak sorulara verilecek cevaplar bir alttaki mesajda arz edilmiştir:
Old 14-11-2009, 11:36   #2
Admin

 
Varsayılan

THS Hukuk Çalışma Grupları (HÇG) Nedir?

THS Hukuk Çalışma Grupları (HÇG), hukukun belirli bir alanına ilgi duyan site üyelerimizin oluşturduğu site içi gruplardır. Grup üyelerimiz grubun konusu ile ilgili birlikte çalışma, haberleşme ve üretme imkanı bulur. Böylece üyelerimizin ilgilendikleri hukuk alanlarında kendilerini geliştirirken, bir yandan da düzenli bir bilgi akışı ve üretimi sağlarlar.

HÇG'ler, baroların oluşturduğu hukuk komisyonlarına benzer şekilde çalışır: Grup üyeleri birlikte konuyla ilgili makaleler ve çalışma programları hazırlayabilir, konuyla ilgili haber ve gelişmeleri derleyerek forumlarında yayınlayabilir, üyeler arası görüş alışverişi sağlayabilir ve ayrıca sanal/gerçek toplantı, konferans vs. etkinlikler organize edebilirler. Öte yandan baro gruplarının aksine, HÇG'ler sadece avukatlara değil, konuyla ilgili tüm hukukçulara ve hukuk profesyonellerine açıktır. Ayrıca yine baro gruplarından farklı olarak THS HÇG'leri belirli bir şehirle sınırlı kalmaz, internet üzerinden yer kavramı olmaksızın ilgilenen herkese erişebilirler.

HÇG'lerimizin çalışma alanlarına giren mevzuatı Türk Hukuk Şerhi Projesi içerisinde düzenli olarak güncellemeleri ve yeni eklemelerle zenginleştirmeleri beklenmektedir.


THS Hukuk Çalışma Gruplarına (HÇG) Kimler Katılabilir ve Gruplara Nasıl Katılınır?

Prensip olarak çalışma grupları konuya ilgisi olan ve gruba katkı sağlayacağına inanan tüm üyelerimize açıktır. Dileyen gruplar, grubun karakteristik özelliklerini dikkate alarak kendi içlerinde alacakları bir kararla, grup üyeliğini belirli kriterlere bağlayabilir (Örneğin konu hakkında uzman olmak, hukuk mezunu olmak vb. gibi). Bu konuda inisiyatif her grubun koordinatörüne aittir.

Grubun aksine bir kararı olmadığı sürece hukukçu olmayan üyelerimiz de, bilgi, tecrübe veya faaliyetleri ile gruba katkı sağlayacaklarına inanıyorlarsa, Hukuk Çalışma Gruplarına katılabilirler.

Gruba katılan üyelerin grup içinde aktif olmaları ve grup faaliyet ve çalışmalarına aktif olarak katılımda bulunmaları beklenir. Aktif katılım, grubun konuyla ilgili "bilgi üretimi" ve "çalışmalarına" katkı sağlayacak her türlü faaliyeti içerir. Grubun iletişim olanaklarının pek çoğu grup üyesi olmayan site üyelerimize de açık olduğundan gruplara "gözlemlemek", "öğrenmek", "izlemek" amaçlı katılım DEĞİL, üretim ve paylaşım amaçlı katılım yapılması beklenmektedir. Gruplara katılımla ilgili (varsa) gruba özel şartların grup koordinatörlerinden öğrenilmesini rica ederiz.

Üyelerimiz Üye Sayfaları içinde bulacakları THS Çalışma Grubu Üyelikleri linkine tıklayarak grup katılım sayfasına erişebilirler ve bu sayfadan ilgi alanlarına giren gruplara katılma başvurusunda bulunabilirler (veya üye oldukları gruplardan ayrılabilir). Üyelerimiz ilgi alanlarına giriyorsa birden fazla gruba da katılabilirler. Prensip olarak gruba katılım grup koordinatörünün onayına bağlıdır ve katılım başvurusunda bulunan üyenin, o grubun koordinatörüne özel mesajla da bilgi vermesi gerekmektedir.

[Hukuk Çalışma Gruplarımıza katılmak için buraya tıklayınız]


Bir Gruptan Nasıl Ayrılınır?

Her üyemiz katıldıkları gruplardan diledikleri zaman HÇG başvuru sayfasını kullanarak tek taraflı iradeleriyle ayrılabilirler. Gruplara katılım koordinatör onayına tabidir, ancak ayrılma onaya tabi değildir ve anında gerçekleşir.

Aynı şekilde her grubun koordinatörü de grup içinde yeterince aktif olmayan üyeleri her zaman kendi inisiyatifiyle gruptan çıkartabilir.


Yeni Bir Çalışma Grubu Nasıl Açılır?


Sitemizde yeni HÇG açılması prosedürü bundan böyle öncelikle THS Şerhine "aktif ve düzenli katılımda" bulunma şartına bağlanacaktır. Bir Çalışma Grubu çatısı altında bir araya gelmek isteyen üyeler için açılması istenen grubun mevzuatı THS Şerhi projemize eklenecek ve bu mevzuata üyelerimizce yapılacak şerh katkıları birkaç ay süreyle gözlemlenecektir. Bu katkıların düzenli, yararlı ve yeterli olduğu gözlenir ve geçici değil, yıllara yayılacak düzenli bir çalışma niteliğinde olduğuna kanaat getirilirse, katılımda bulunan üyelerimiz için bir HÇG oluşturulacaktır.

Açılacak HÇG'lerin uzun vadede aktif, üretken ve kalıcı olmaları arzu edildiğinden, yeni HÇG'lerin açılması için THS Şerhi projesi içinde bu arzuyu gösterecek bir çalışma yapılması ön şart niteliğindedir. Bu yönde bir çalışma taahhüdünde bulunacak üyelerimizin ilgilendikleri mevzuatın THS Şerhi projesine eklenmesi için THS Site Yönetimi ile iletişim kurmalarını rica ederiz.
Old 14-11-2009, 16:33   #3
üye25928

 
Varsayılan

Çok güzel bir düzenleme olmuş.

Ama benim bir eleştirim olacak uygun görürseniz şayet: Çalışma grubu yerine, çalışma topluluğu desek sanki Öz-Türkçe bir sözcük kullanımı daha güzel olurdu.


Sayın Admin, ek olarak gruplara katılmak için verdiğiniz linke tıklanmıyor.

Bu yeni düzenlemenin, site üyelerimize mesleki hayatlarında güzel, eğlenceli bir katkı sağlaması dileğiyle.
Old 16-11-2009, 13:07   #4
Admin

 
Varsayılan

Sayın Raşit Tavus,
Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Ama benim bir eleştirim olacak uygun görürseniz şayet: Çalışma grubu yerine, çalışma topluluğu desek sanki Öz-Türkçe bir sözcük kullanımı daha güzel olurdu.
Türk Hukuk Sitesi Türkçe'nin düzgün kullanıma önem veren bir sitedir ve ayrıca bünyesinde de "Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubunu" kurmuş bir organizasyondur.

Ancak belirtmek gerekir ki, THS'nin Türkçe'nin kullanımına ilişkin hassasiyeti "hukukçuya yaraşır, düzgün ve anlaşılır Türkçe" ile sınırlıdır, "Öz Türkçe" kullanılması vs. konusunda site olarak özel bir tavrımız, beklentimiz ya da ilkesel duruşumuz yok. (Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubumuz kendi içişlerinde bağımsız olup, benim beyanım THS adınadır, bu HÇG'mizi kapsamaz).

"Grup" TDK'nin Türkçe Sözlüğünde yer alan artık "Türkçe" olmuş bir sözcüktür:
http://www.tdk.gov.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF437673 4BED947CDE&Kelime=grup

Kaldı ki, Türk Dil Kurumu DAHİ kendi bünyesinde oluşturduğu grupları "Çalışma Grubu" olarak adlandırmaktadır:
http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF8 28C9C863A6BC10B

Dolayısıyla bu noktada Çalışma Gruplarımızın ismine odaklanmak yerine işlevlerine odaklanmanın bir dilbilgisi değil, hukuk sitesi olduğumuz için daha uygun olacağı kanaatindeyim.
Old 20-12-2009, 11:40   #5
Admin

 
Varsayılan

Sayın Özgür KARABULUT, HÇG Koordinatörlerimiz arasına katıldı. Medeni Usul, İcra ve İflas Hukuku Çalışma Grubunda Sayın Cengiz Aladağ ile birlikte Sayın Karabulut da koordinatör olarak görev yapacak. Başarılar diliyoruz!
Old 20-12-2009, 12:22   #6
üye25928

 
Varsayılan

Çok Değerli Avukat Özgür Karabulut Beye bu zor ve yorucu ama bir o kadar da güzel ve faydalı görevinde başarılar diliyorum. Bu görevi başarıyla yerine getirirken fotoğraf çekmeyi ve bizleri ihmal etmemesi dileğiyle.
Old 06-01-2010, 17:50   #7
Admin

 
Varsayılan

Sayın Av.Bülent AKÇADAĞ HÇG Koordinatörlerimiz arasına katıldı. Ceza Hukuku Çalışma Grubunda Sayın Av.Cengiz Aladağ ve Sayın Av.Kemal Yıldırım ile birlikte Sayın Akçadağ da koordinatör olarak görev yapacak. Başarılar diliyoruz!
Old 10-06-2013, 20:02   #8
umutyalcin

 
Varsayılan

Çalışma gruplarının çalışmalarını inceleyebilecegimiz linkler nedir
Old 11-06-2013, 05:51   #9
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan umutyalcin
Çalışma gruplarının çalışmalarını inceleyebilecegimiz linkler nedir

http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=36 adresine tüm çalışma gruplarının forumlarını ve üye olduğunuz çalışma gruplarına özgü forumları görebilirsiniz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Türk Hukuk Sitesi Yeni Üye Başvuruları ve Üye Referans Sistemi Admin Site Haberleri 39 28-08-2014 04:21
Türk Hukuk Sitesi Hukuk Çalışma Grupları Hakkında Bilgiler Admin Hukuk Çalışma Grupları Hakkında 4 14-11-2009 11:41
Türk Hukuk Sitesi Av. Hulusi Metin Hukuk Sohbetleri 1 08-07-2007 10:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06726003 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.