Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

193 S.lı Gelir Vergisi Kanunu MADDE 1
(Değişik madde: 07/01/2003 - 4783 S.K./1. md.) Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.

GelirVK. MADDE 1 Ek Bilgi/Yorum

Üyemizin Notu: 193 sayılı gelir vergisi kanununun 1'inci maddesinde, kanunun konusu tanımlanmış olup, sadece gerçek kişiler tarafından elde edilen kazanç ve iratlar bu kanun kapsamında vergilendirilecektir. gerşek kişilerin elde edecekleri kazanç ve iratlar dönemsellik ilkesine, vergi kanunlarının konuluş ve uygulanma amacına uygunluk sağlanması bakımından bir takvim yılı içinde elde edilmiş olmalıdır, bir diğer husus ise, gelirin safilik ilkesi benimsenmiştir, gelirin safiliği ilkesinden kasıt, bu kanun hükümlerine tabi tutularak vergiye matrah teşkil edecek tutarın, elde edilmesi için yapılan ve ve rgi kanunlarının indirimine izin verdiği giderlerin düşülmesinden sonra kalan tutar kastedilmiştir. Bu maddede özet olarak elde edilecek gelir,
1- Gerçek kişiler tarafından elde edilmiş olmalı
2- Yıllık ( Bir takvim yılı içinde elde edilmiş ) olmalı
3- vergiye matrah olacak tutar net olmalı ( gelirin elde edilmesinde, bu yolla yapılmış her türlü gider ve masrafların düşülmesinden sonra kalan safi tutar )


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Muhsin KOÇAK
Hukukçu
Şerh Son Güncelleme: 14-10-2009

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02589703 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.