Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın iptali davasına ıslahla alacak davası olarak devam edilebilmesi mümkün müdür

Yanıt
Old 18-12-2007, 14:17   #1
ekinheval

 
Dikkat İtirazın iptali davasına ıslahla alacak davası olarak devam edilebilmesi mümkün müdür

Faturaya dayalı icra takibinden kaynaklı süresi içinde açılmış bir itirazın iptali davası derdesttir.İtiraz tarihinde borçlu itirazında haklıdır ancak dava aşamasında itirazı (sözleşme konusu işin eksikliği giderildiğinden) haksız hale gelmiştir. Usul ekonomisi açısından davanın ıslah edilerek alacak davası olarak bitirilmesi mümkün müdür?
Old 18-12-2007, 14:33   #3
ekinheval

 
Varsayılan

Sorumu yazmadan bu linki inceledim ama bu kararda itirazın iptali davasının süresi geçtikten sonra açılmış olması ve ıslah edilmeden, usul ekonomisi açısından tahsil davası olarak devam edilip edilmeyeceği tartışılmış.
Old 18-12-2007, 14:38   #4
ISIL YILMAZ

 
Varsayılan

Aslında linkteki karar da açıklayıcı ama bir karar daha yolluyorum.

T.C.

YARGITAY

11. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/797

K. 2003/6447

T. 16.6.2003

• İTİRAZIN İPTALİ DAVASI ( Alacak Davası - Davacının Yargılama Aşamasında Usulüne Uygun Olarak Verdiği Islah Dilekçesi İle Dava Sebebini Değiştirmesi )

• ISLAH ( Alacak Davası/Davacının Yargılama Aşamasında Usulüne Uygun Olarak Verdiği Islah Dilekçesi İle Dava Sebebini Değiştirmesi ) - Tek Taraflı İrade Beyanı İle Yapılabilmesi )

• ALACAK DAVASI ( Davacının Yargılama Aşamasında Usulüne Uygun Olarak Verdiği Islah Dilekçesi İle Dava Sebebini Değiştirmesi ) - Karşı Tarafın Veya Mahkemenin Kabulüne Bağlı Olmadığı )

• DAVA SEBEBİNİN ISLAH İLE DEĞİŞTİRİLMESİ ( Alacak Davası - Davacının Yargılama Aşamasında Usulüne Uygun Olarak Verdiği Dilekçe İle/Karşı Tarafın Veya Mahkemenin Kabulüne Bağlı Olmadığı )

1086/m. 83


ÖZET :Dava, davacının davalı şirketten olan alacağının tahsiline yönelik itirazın iptali istemine ilişkindir.
Davacı vekili dava dilekçesi ile dava sebebini doktorluk hizmetinden doğan alacak olarak göstermiş iken yargılama aşamasında usulüne uygun olarak verdiği ıslah dilekçesi ile dava sebebinin bu kez ortaklıktan dolayı kar payı alacağı, yönetim kurulu başkanlık alacağı ve doktorluk hizmeti olarak göstermiştir.
H.U.M.K.nun 83.maddesine göre, iki taraftan her biri usule müteallik olarak yaptığı muameleyi tamamen veya kısmen ıslah edebilir, bu çerçevede davacının dava sebebini ( vakıaları ) ıslah ile genişletmesi mümkündür. Islahın, bir tarafın tek taraflı ve açık bir irade beyanı ile yapılması mümkün olup, karşı tarafın veya mahkemenin kabulüne bağlı değildir. O halde mahkemece usulüne uygun olarak yapılmış ve masrafları yatırılmış ıslah istemine itibar edilerek, istek kalemlerine göre görev hususunun tayini gerekir.
DAVA : Taraflar arasında görülen davada Konya Asliye Ticaret Mahkemesi'nce verilen 22.05.2002 tarih ve 2001/999-2002/406 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, müvekkilinin davalı şirkette doktor olarak çalışmış olması nedeniyle alacaklı olduğunu, yapılan takibe haksız olarak itiraz edildiğini ileri sürerek, itirazın iptalini talep ve dava etmiş, yargılama sırasında ıslah dilekçesi ile, müvekkilinin dava tarihinde davalı şirket ortağı olduğunu, talep ettiği alacak kalemlerinin şirketten kar payı alacağı, doktorluk alacağı ve yönetim kurulu başkanı olarak maaş alacağı olduğunu ileri sürmüştür.
Davalı vekili, davacının şirket ortağı ve yönetim kurulu başkanı olduğunu, cari hesap ilişkisi bulunmadığını, iş mahkemesinin görevli olduğunu savunmuştur.
Mahkemece; iddia, savunma ve dosyadaki belgelere göre, davacının ıslah dilekçesindeki iddiaları konusunda kesin mehile rağmen delil ibraz etmediği, bu durumda davada hizmet aktine dayanılmış olduğu gerekçesiyle, mahkemenin görevsizliğine, talep haline dosyanın iş mahkemesine gönderilmesine karar verilmiştir.
Kararı davacı vekili temyiz etmiştir.
Dava, davacının davalı şirketten olan alacağının tahsiline yönelik itirazın iptali istemine ilişkindir.
Davacı vekili dava dilekçesi ile dava sebebini doktorluk hizmetinden doğan alacak olarak göstermiş iken yargılama aşamasında usulüne uygun olarak verdiği ıslah dilekçesi ile dava sebebinin bu kez ortaklıktan dolayı kar payı alacağı, yönetim kurulu başkanlık alacağı ve doktorluk hizmeti olarak göstermiştir.
H.U.M.K.nun 83.maddesine göre, iki taraftan her biri usule müteallik olarak yaptığı muameleyi tamamen veya kısmen ıslah edebilir, bu çerçevede davacının dava sebebini ( vakıaları ) ıslah ile genişletmesi mümkündür. Islahın, bir tarafın tek taraflı ve açık bir irade beyanı ile yapılması mümkün olup, karşı tarafın veya mahkemenin kabulüne bağlı değildir. O halde mahkemece usulüne uygun olarak yapılmış ve masrafları yatırılmış ıslah istemine itibar edilerek, istek kalemlerine göre görev hususunun tayini gerekirken yazılı olduğu şekilde davacının tüm istekleri yönünden görevsizlik kararı verilmesi doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hükmün BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 16.06.2003 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İtirazın Iptali Davasındaki Ilam Ve Alacak Kalemleri Av.ZekiÖZSOY Meslektaşların Soruları 6 08-06-2015 15:05
itirazın iptali Davası - Islah - Sebepsiz Zenginleşme Davasına Dönüştürme Ersin KUŞ Meslektaşların Soruları 5 12-10-2009 10:54
sulh hukuk mahkemesinde ıslahla miktar arttırımı mümkün müdür? avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 18 06-11-2007 09:14
ilamsız takibe itirazdan sonra alacak davası açılması mümkün mü?? av.murat kalkan Meslektaşların Soruları 15 27-09-2007 14:10
Ihtirazi Kayıtla Kira Ödeyip kiracı olarak Kira Tespit Davası Açmak Mümkün müdür? üye14072 Meslektaşların Soruları 1 14-02-2007 11:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02926707 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.