Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

AnlaŞmali BoŞanmada Ortak Velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 03-10-2007, 08:19   #1
Konuk

 
Soru AnlaŞmali BoŞanmada Ortak Velayet

Anlaşmalı Boşanmada ortak velayet maddesi konulabilir mi?

Taraflardan biri evlendiği taktirde velayet öbür tarafa geçecektir diye bir madde konulabilir mi? Hakimin bu konuda taktiri ne olur.
Old 03-10-2007, 12:35   #2
av.araf

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
Anlaşmalı Boşanmada ortak velayet maddesi konulabilir mi?

Taraflardan biri evlendiği taktirde velayet öbür tarafa geçecektir diye bir madde konulabilir mi? Hakimin bu konuda taktiri ne olur.

Anlaşmalı boşanma ile eşler müşterek çocuklarının durumlarına ilişkin bir kural benimseyebilirler.Ve her ikiside buna rıza gösterdiğini ek protokolde beyan edebilirler.Hakimin bu yönde nasıl bir karar vereceği konusuna gelince bu durumlarda hakim protokole bağlı kalmak zorunda değil çocuğun menfaatine olan durumda taraflardan herhangi birinde velayetin kalmasınada karar verebilir..
Old 03-10-2007, 12:39   #3
av.araf

 
Varsayılan

T.C.

Sizin sorunuza uygun olduğunu düşündüğüm bi karara rastladım şimdi ekliyorum umarım işinize yarar

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 1995/8706

K. 1995/9558

T. 28.9.1995

• VELAYET ( Anlaşmalı boşanmada yapılan düzenleme )

• VELAYET ŞARTLARININ EŞLER TARAFINDAN DÜZENLENMESİ

• ANLAŞMALI BOŞANMA ( Velayet şartlarının düzenlenmesi )

743/m.134/3,148,150,272,277

ÖZET : Anlaşmalı boşanmada, eşlere velayeti belirli koşullarla serbestçe düzenleme hakkı verilmiştir. Hakimin taraflar arasındaki anlaşmayı uygun bulması halinde anlaşma velayet bakımından da tarafları bağlar. Hakim ancak Medeni Kanunun 272. ve sonraki maddelerinde öngörülen durumların bulunması halinde anlaşmaya müdahale ve çocuk hakkındahüküm kurabilir.
DAVA VE KARAR : Taraflar arasındaki ( Velayet ) davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm ( Davacı tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gerğigörüşülüp düşünüldü:
YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ KARARI:
Taraflar 3444 sayılı yasa ile değişik Medeni Kanunun 134/3. maddesiyle öngörülen anlaşma sonucu boşanmışlardır. Tarafların çocukların velayeti hakkında yaptıkları anlaşmada, ortak çocuğun velayetinin 11 yaüşına kadar annenin 11 yaşından önce evlenmesi haleinde evlenme tarihinden itibaren babaya geçeceği kabul edilmiştir.
Velayetin düzenlenmesi kamu düzeneni ilgilendir. Hakim tarafların isteği ile bağlı olmaksızın çocuğun yararını gözeterek alacağı önlemi takdir eder. Tarafların bu konudaki anlaşmaları hakimi bağlamaz.
Ne varki Medeni Kanunun 3444 sayılı yasa ile değişkiliğinden önce düşünülen bu durumun değişiklikten sonra varlığını korduğu söylenemez.
Medeni Kanun’un 3444 sayılı Yasa ile Değişik 134/3 maddesi aynı yasanın 150/3 maddesiyle öngörülen kuralın anlaşma kuralına uygulanamıyacağını, hakimin bu anlaşmayı uygunbulması halinde, anlaşmanın tarafları bağlıyacağını öngörmüştür. Aslında 3444 sayılı yasa değişikliğinden önceden tarafların hakimin onayını almak koşuluyla boşanmanın eki ( Fer'i ) niteliğindeki konularda anlaşma yapmaları mümkün görülmekte idi ( M.K.Md.150 ). Ancak uygulamada bu hüküm mali konularla sınırlı tutulmuş, velayetin düzenlenmesi bu hükmün dışında tutlmuştur.
Yeni düzenleme bu konuya da açıklık getirmiş, eşlerinçocukların velayeti konusunda da anlaşma yapabileceklerini açıklığa kavuşturmuştur. Anılan yasal düzenleme velayeteni belirli koşullarla eşler arasında serbetsçe düzenlenebileceğine olanak sağlamaşı bulunduğundan anlaşma gereğinin yerine getirilmesinin istenmesi de mümkün hale gelmiştir. Belirtilen yasal düzenleme karşısında Medeni Kanunun148. maddesinin uygulama alanı daralmıştır. Hakim Medeni Kanunun 272 ve sonraki maddeleriyle öngörülen durumların bulunması halinde anlaşmaya müdahale ile çocuk hakkında uygun hüküm kurabilir. Somut olayda davalı velayetin alınması veya kardırılmasın ( nez ) gerektiren bir nedenin varlığını ileri sürmediğine ve böyle bir durumun varlığı saptanmadığına göre anlaşma hükümlerine uygun hüküm kurulması gerektiğinin düşünülmemesi doğru bulunmamıştır.
SONUÇ : Temyize konu olan hükmün açıklanan nedenlerle ( BOZULMASINA ), oybirliğiyle karar verildi.
(KAZANCI YAYINLARINDAN)
Old 03-10-2007, 13:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Taraflar boşanma protokolünde çocuğun velayeti ve buna ilişkin düzenlemeler elbette yapabilirler.Fakat bu protokol hakim tarafından uygun bulunmadıkça geçerli ve etkili değildir.

Diğer taraftan Medeni Kanun düzenlemesine göre boşanma sonrasında velayet taraflardan sadece birine verilebilir.

Bu nedenle ortak velayet kararı protokolde yer alsa bile hakim tarafından kabuledilemez durumdadır.

Yani yasaca mümkün değildir.

Bu konudaki tartışmalar için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=3606
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Anlaşmalı Boşanmada Çocuğun Velayet Durumunun Taraflarca Belirlenmesi? Av_Ece Altunay Önal Meslektaşların Soruları 12 19-04-2014 16:17
Emekli Maaşı için Muvazaalı Boşanmaya Yargıdan Darbe ahmetsacit Hukuk Haberleri 39 26-03-2014 15:21
Evlilik Dışında Velayet Hakkının Birlikte Kullanılması ve Velayet Hakkının İçeriği Av.Habibe YILMAZ KAYAR Aile Hukuku Çalışma Grubu 8 12-02-2010 10:54
Neden Ortak Velayet? VelayetHareketi Hukuk Sohbetleri 2 23-01-2007 13:33
boşanmada velayet ve degısen şartlar seyitsonmez Meslektaşların Soruları 4 01-11-2006 15:41


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03458810 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.