Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şerh Koydurma Hakkinda

Konuyu Kilitleyin
Old 30-07-2007, 16:13   #1
ıkos

 
Varsayılan Şerh Koydurma Hakkinda

merhaba

benim sorunum annemi yaklaşık 4 ay önce kaybettim babamın üzerine 3 tane ev kaldı.babam evlenmek istiyor evlenmesi halinde bu evlerden evleneceği kişide hak sahibi olacağı için kardeşim ve ben tapudan evleri bizim bilgimiz olmadan başkasına vermemesi için şerh koydurmak istiyoruz. acaba biz bunu yapabilirmiyiz yada nasıl bir yol izlemeyiz bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.
aksi durumda kardeşim ve beni çok mağdur edecek.
son olarak dedemin mirasından babam hak sahibi olabiliyormu?

tşk
Old 30-07-2007, 19:56   #2
Av.Turan

 
Varsayılan

dedenizin mirasından babanız hak sahibidir. babanızın mallarına gelince bu mallar üzerinde sizin her hangi bir hakkınız bulunmamaktadır.ancak evleneceği kişi mirastan feragat edebilir. bu şekilde bir anlaşma yapılabilir.
Old 30-07-2007, 21:27   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Annenizin ölümü sonrasında babanıza kalan evler hakkında ek bilgi vermeniz daha doğru yanıtlar almanıza olanak sağlayacak.

Bu evler annenize mi aitti,annenizle babanızın ortak mülkiyeti mi,yoksa sadece babanızın mülkiyetinde olan evler mi?

Annenize ait ise babanız ve çocukları olarak sizler mirasçı olacaktır.

Eğer annenizle babanızın ortak mülkiyetinde olan taşınmazlardan bahsediyorsanız ,bu durumda yine babanız ve sizler annenizin payı için mirasçı olacaksınız.

Evlerin mülkiyeti zaten babanıza ait ise bu durumda miras kalması diye bir şeyden bahsetmek mümkün olmayacak.

Vereceğiniz ek bilgiler ile daha açık yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.

Diğer bir ek bilgi de dedenizle ilgili.Dede,annenizin babası mı,babanızın babası mı?

Babanızın babası ise ,babanızın mirasçı olacağı açıktır.

Dede,annenizin babası ise,bu durumda annenizle babanızın evliliği ölüm ile sona ermiş olduğundanbu tarihten sonra ; anne tarafından kalan miras alt soy olarak sadece çocuklara kalacaktır.Babanız mirasçı olmayacaktır.

Saygılarımla
Old 01-08-2007, 12:56   #4
kanune

 
Varsayılan

Babanızı ikna edebilirseniz; bu evleri kendiniz ve kardeşiniz lehine yani babanız öldüğünde size geçecek şekilde; ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapmanız sorununuzu çözer kanaatimce. Ancak; bu sözleşmeyi evlerin bulunduğu yerdeki Tapu sicil müdürlüğünde yapacaksınız yada tapu kaydına şerh düşüreceksiniz. Ölünceye kadar bakma sözleşmeleri hiçbirşekilde (bakmadı, ilgilenmedi, ölenin başka geliri vardı vs.gibi gerekçelerle dahi) iptal edilemiyor. Ancak babanız sağlığında iptal ettirebilir o ayrı.
bu sözleşme ile babanız öldüğünde bu evler direkt size kalır, diğer mirasçılar (eşi, diğer çocukları vz.) hak iddia edemez.
Dedenizin sağ olup olmadığını yazmamışsınız eğer ölü ise; babanız; sulh hukuk mahkemesinden bir veraset ilamı alarak mirasçılığını resmileştirebilir bu veraset ilamı ile dedenizin mallarını tasarruf hakkına sahip olur.
eğer dedeniz sağ ise babanızdan önce ölmesi durumunda babanız dedenizin mirasçısı olur
Old 27-08-2007, 13:17   #5
didem kunal

 
Varsayılan

tapuya gıdıp evvela mırascı oldugunuz v uzerınde hakkınız oldugunu ıspatlayan belgenızı yanı nufus cuzdanınız goturmenız gerekmektedır.sonra tapuya serh koydurabılırsınız.sanırım babanızında nufus cuzdanı ornegını ısteyebılırler.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aile konutuna şerh burcu nas Hukuk Soruları 5 17-08-2007 10:47
BoŞanma Ve Tedbİr Koydurma çaresiz Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 25-07-2007 16:39
Tapuya düşülen şerh condictio_certi Meslektaşların Soruları 10 19-03-2007 17:19
Tapuda Şerh! Fatma Hukuk Soruları Arşivi 2 01-03-2002 21:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03478694 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.