Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sgk Prim borcundan dolayı Kurum alacaklarının haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-11-2010, 18:44   #1
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Varsayılan Sgk Prim borcundan dolayı Kurum alacaklarının haczi

Sayın Meslektaşlarım iyi çalışmalar,

Geçmiş yıllara ait SGK prim borçlarından dolayı Belediye'nin alacaklarına haciz konulmuştur.Bu idari işlemin iptali için İdari yargıda açılan dava 5510 sayılı yasanın 101 . maddesi uyarınca görev yönünden reddolunmuştur. Görevli Mahkeme İş Mahkemesi olarak gösterilmektedir.İş Mahkemesinden talebimiz yine idari işlemin iptali şeklinde mi olacaktır ? Pratikte tecrübesi olan meslaktaşlarımın görüşlerine ihtiyaç duymaktayım.

Saygılarımla,
Old 23-11-2010, 10:20   #3
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Sayın Koçak , mesajım biraz ayrıntıdan uzak bu soruyu sormakta haklısınız.Ama çözümünü merak ettiğim konu şuydu yeni göreve başlamış bir Belediye var,önüne 10 yıllık geriye dönük prim borcu çıkarılıyor.Kendi dönemine isabet eden primler ile ilgili olan uygulamaya hiçbir itiraz yok.5510 sayılı yasanın 88. maddesine göre ise "...Prim alacaklarının tahsili için muacceliyet tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde icra yoluna başvurmayan Kurum yetkili personeli hakkında genel hükümlere göre kovuşturma yapılır." demektedir.Bu konuda yapılan şikayet ise sonuçsuz kaldı.Yani burda bir terslik yok mu ? İller bankası ödenekleri, kira gelirleri hepsi hacizli.İş Mahkemesinden talebim ödemelerin istirdadı mı işlemin iptali mi olmalı diye sorumu bir kere daha yönlendiriyorum. saygılarımla.
Old 23-11-2010, 15:41   #4
Muhsin KOÇAK

şikayeti kurum kendisi mi yaptı siz mi ? onu anlayamadım, ancak işlemin iptaline işikin dava açmalısınız bu aşamada, gerekçelerini ona göre ileri sürmelisiniz konuyu detaylı bilemediğim için yanlış yorum yapmak istemiyorum, yapılacak başvuru iadri işlemin iptaline yönelik olacaktır.
Old 23-11-2010, 16:07   #5
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Sayın Koçak ilginiz için teşekkür ediyorum.Kurum şikayeti kendisi yaptı ve yine kendisi konu İdari işlemin iptali için İdari Yargıda dava açtı. İdare Mahkemesi ise 5510 sayılı yasanın 101. maddesi uyarınca davayı görev yönünden reddedip davanın İş Mahkemesinde açılması gerektiğini ifade etti.Sonrasında konu bana intikal etti.İş Mahkemesinde idari işlemin iptalini temin içeren bir dava da benim mantığıma ve mevcut bilgilerime uymadı .Konu bu.Tekrar teşekkürler.
Old 23-11-2010, 16:10   #6
Muhsin KOÇAK

5510 sayılı kanunla ilgili ( Kanunda belirtilen ) ihtilaflar iş mahkemesinde görüleceğine ilişkin red gerekçesi kanunun emredici hükümleri gereğidir. Bu bakımdan doğru bir karar, dava iş mahkemesinde açılmalı. iyi çalışmalar diliyorum
Old 02-12-2010, 20:14   #7
Av. Olgu Altuğ Kemaller

Teşekkür ederim Sayın Koçak, dava iş Mahkemesinde açıldı.Gelişmeleri paylaşabilmek umuduyla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi