Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşlerin Borcundan Dolayı Haciz

Yanıt
Old 23-07-2008, 14:47   #1
MEHMET BİROL ŞAHİN

 
Varsayılan Eşlerin Borcundan Dolayı Haciz

Olay şu:"İşletmenin sahibi kadın...Koca eşine ait işletmede işçi gözüküyor...Kadının üzerinde gayri menkul yok, ancak kocanın üzerinde 4 ayrı gayri menkulde 9 tane bağımsız bölüm var...Kadın ve müşterek çocuk bir akrabalarından borç almış...Kocanın imzası yok.."

Soru "Bu olayda kocanın üzerine kayıtlı gayrimenkuller haczedilebilir mi?İcra için izin alınabilir mi?Bu konuda emsal karar var mı?"
Teşekkürler...
Old 23-07-2008, 22:18   #2
üye18332

 
Varsayılan

Kanimca;

Herhangi bir kefaleti olmadığı için üzerine olan menkul ve gayrimenkullerde herhangi bir işlem yapamazsınız...

Eğer dosyaya kefil olursa;
Kendi muvafakati olursa ancak haciz koyabilirsiniz;
Ancak anlaşılan o ki zaten bilinçli bir durum sözkonusu...

Kolay gelsin.Saygılarımla,
Old 25-07-2008, 11:29   #3
Av. Melik Şengül

 
Varsayılan

Mal ortaklığı rejimine göre eşlerin diğer eşin malına katılma hakkı olduğundan eşin borcundan dolayı vukuatlı nüfus kayıt örneği aldıktan sonra borçlu olmayan eşin malına haciz şerhi koyma hakkı doğuyor. Bir nevi iştirak halinde mülkiyet gibi. Ama bildiğim kadarıyla haciz şerhi konuluyor. Bu haczi satabileceğiniz anlamına gelmiyor.
Old 26-07-2008, 15:22   #4
avturker

 
Varsayılan

Katılma payı alacağı boşanma halinde ortaya çıkacak bir alacak hakkıdır. Boşanmadan önce katılma payı alacağı söz konusu olmaz. Yanı sıra katılma payı alacağı iddiası ile dava açılmalı ve davacı lehine katılma payı alacağına hükmedilmeli ve bunun tahsili söz konusu olmalıdır. Tüm bunlardan sonra katılma payı alacağı talep eden eşe intikal etmiş olurki bu sefer onun mal varlığı haline gelir. Bu süreç işlemeden evli olan kişilerden birinin borcu için diğerinin malvarlığının haczi mümkün değildir. Benim görüşüm bu olmakla beraber aksi yöndeki görüşün dayanağını söylermisiniz.
Old 18-08-2008, 10:33   #5
emrahcevik

 
Varsayılan

ben de, kanunda belirtildiği ve sayın avturker'in söylediği şekilde bir eşin borcundan dolayı diğer eşin mallarının haczedilemeyeceği görüşündeyim.

olayı medeni kanun'da yazdığı şekilde çözümlersek-ki aslında haczedilebilmesini çok isterdim- aşağıdaki gibi bir durum ortaya çıkıyor:

- m. 202: eşler arasında edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanması asıldır. eşler mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirlenen diğer rejimlerden birini kabul edebilirler.
- m. 210: mal ortaklığını kabul etmiş eşlerden birine karşı icra takibinde bulunan alacaklı, haczin uygulanmasında zarara uğrarsa hakimden mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.
- m. 225: mal rejimi(edinilmiş mallara katılma başlığı altında düzenlendiği için edinil mallara katılma rejimi kastedilmekte) eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.
-m. 256: mal ortaklığı rejimi ortaklık malları ile eşlerin kişisel mallarını kapsar.

öncelikle aslolan edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulanmasıdır. bunun kapsamına nelerin dahil olduğu ilgili maddelerde yer almakta fakat konumuz dışında. eğer taraflar yasada belirlenen diğer mal rejimlerinden birini kabul etmemişlerse edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulandığını görüyoruz.

eşler; yasada yer alan diğer 3 mal rejiminden (mal ayrılığı, mal ortaklığı, paylaşmalı mal ayrılığı) birini kabul etmişlerse o rejim uygulanacak. ve sadece mal ortaklığı rejiminin kabulü halinde m. 210 gereği hakimden tasfiye istenebilecek. aksi şartlarda eşin borcundan dolayı diğer eşin mallarının haczedilemeyeceğini düşünüyorum.

benzer bir olay bizde de var: borçlunun üzerine kayıtlı hiçbir şey yok. borçlunun eşinin 2002 yılından sonra edindiği taşınmaz ve % 50 ortaklığının bulunduğu bir şirket var. borçlu edindiği tüm malları eşinin üzerine yapmış. şu anda hiçbir şey yapamıyoruz. biz de çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz.
Old 19-08-2008, 10:34   #6
barışkurşun

 
Varsayılan

mal ortaklığında mümkün, edinilmiş mallara katılma da mümkün değil. İki rejim birbirinden farklı )
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
bir eşin borcundan dolayı diğer eşin taşınmazına haciz günseligonca Meslektaşların Soruları 4 10-01-2014 20:54
vekalet ücreti asilin borcundan dolayı mahsup edilebilirmi Brusk Meslektaşların Soruları 7 14-07-2013 10:32
şirket borcundan dolayı ortağa hacze gitmek fatihlk Meslektaşların Soruları 1 18-06-2008 10:04
Eşlerden birinin borcundan dolayı diğer eşin eşyalarına haciz yapılabilmesi üye18721 Meslektaşların Soruları 4 12-12-2007 10:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02976108 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.