Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

YARGITAY 4. HD 2000/44-557 İçtihat

Üyemizin Özeti
Mahkemenin yetkiden önce görev hususunu çözmesi gerekir.
(Karar Tarihi : 27.01.2000)
"Davacı, yolcu olarak seyrettiği aracın hemzemin geçitte tren ile çarpışması sonucu desteğin vefat ettiğini, olayın meydana gelmesinde hemzemin geçitte gerekli ve yeterli önlem almayan davalıların kusurlu olduğunu belirterek tazminat isteminde bulunmuştur.
Davalı M Büyükşehir Belediye Başkanlığı cevap dilekçesinde görev itirazında bulunmuş ve idari yargının görevli olduğunu savunmuştur. Görev konusu kamu düzenine ilişkin olup öncelikle incelenmesi gereken bu konuda karar verilmeden dava dilekçesinin yetki yönünden reddine karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir.
İlgili Mevzuat Hükmü : (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 1 :(Değişik madde: 26/02/1985 - 3156/1 md.)
Mahkemelerin görevi kanunla belirlenir.
Görev, dava olunan şeyin değerine göre belirtilmiş ise, görevli mahkemenin tespitinde, davanın açıldığı gündeki değer esas tutulmak üzere, aşağıdaki maddeler hükümleri uygulanır. Faiz, icra tazminatı ve giderler görevin tespitinde hesaba katılmaz. 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Volkan YAYALAR
Hukukçu
Hazine Avukatı
Şerh Son Güncelleme: 20-02-2010

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02391505 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.