Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

1163 S.lı Kooperatifler Kanunu MADDE 35
Ortakları şahsan sorumlu, veya ek ödemelerle yükümlü bir kooperatifte, durumunu bilerek yeni giren kimse, girişinden önce doğmuş olan borçlardan diğer ortaklar gibi sorumlu olur. Buna aykırı mukavele hükümleriyle ortaklar arasındaki anlaşmalar üçüncü şahıslar hakkında hüküm ifade etmez.

Madde metnindeki "durumu bilerek yeni giren ortak" sözcükleri farklı yorumlamaya oldukça açık, bu nedenle de uygulamada duraksamaya çok yol açan bir ifadedir

Üyemizin Notu: Ortaklık payını devren alan ortak, bence , kooperatifin "ortakları şahsen sorumlu veya ek ödemelerle yükümlü bir kooperatif " olduğundan önce "girişinden önce kooperatif ortaklarının parasal sorumluluklarının ne miktarda doğmuş" olduğunu" bilmelidir. Düzenleme bu sonuca yönelik olmalıdır. Halihazırda maddenin yorumlanmasında, kooperatife yeni giren ortağı da eski ortaklar gibi tüm borçlardan sorumlu tutmak en isabetli yaklaşım olur.


 
Şerhi Ekleyen Üyemiz:
Av.Hanifi Sancar KARACA
Hukukçu
Avukat
Şerh Son Güncelleme: 12-01-2010

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02563000 saniyede 8 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.