Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

KooperatifK. MADDE 35

     
 
1163 S.lı Kooperatifler Kanunu MADDE 35
7. KOOPERATİFE YENİ GİREN ORTAKLARIN SORUMLULUĞU:
Ortakları şahsan sorumlu, veya ek ödemelerle yükümlü bir kooperatifte, durumunu bilerek yeni giren kimse, girişinden önce doğmuş olan borçlardan diğer ortaklar gibi sorumlu olur. Buna aykırı mukavele hükümleriyle ortaklar arasındaki anlaşmalar üçüncü şahıslar hakkında hüküm ifade etmez.
 2  İçtihat    1 Bilgi    (Madde son güncelleme Admin, 31-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

KooperatifK. MADDE 35 İçtihatları

1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 35.maddesine göre ortakların şahsen sorumlu veya ek ödemelerle yükümlü bir kooperatife durumu bilerek yeni giren bir kimse girişinden önce doğmuş olan borçlardan diğer ortaklar gibi sorumludur.
(Şerh No: 3278 - Ekleyen: Av.Mehmet Saim DİKİCİ - Tarih : 12-01-2010)

Kooperatife yeni giren ortakların sorumluluğu 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 35. maddesinde düzenlenmiş olup, buna göre, kooperatif ortaklığını devralan kişi o ortaklığı tüm hak ve vecibeleri ile devralmış olduğundan, varsa eski borçlardan dahi sorumludur. Devreden ile devralan üye arasında eski borçların devreden ortağa ait olduğu yolunda anlaşma yapılması halinde bu hüküm ikisi arasında geçerli olup, kooperatifi bağlamaz.
(Şerh No: 3277 - Ekleyen: Av.Mehmet Saim DİKİCİ - Tarih : 12-01-2010)

Bu Maddeye Not Girin

KooperatifK. MADDE 35 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Madde metnindeki "durumu bilerek yeni giren ortak" sözcükleri farklı yorumlamaya oldukça açık, bu nedenle de uygulamada duraksamaya çok yol açan bir ifadedir
Ortaklık payını devren alan ortak, bence , kooperatifin "ortakları şahsen sorumlu veya ek ödemelerle yükümlü bir kooperatif " olduğundan önce "girişinden önce kooperatif ortaklarının parasal sorumluluklarının ne miktarda doğmuş" olduğunu" bilmelidir. Düzenleme bu sonuca yönelik olmalıdır. Halihazırda maddenin yorumlanmasında, kooperatife yeni giren ortağı da eski ortaklar gibi tüm borçlardan sorumlu tutmak en isabetli yaklaşım olur.
(Şerh No: 3275 - Ekleyen: Av.Hanifi Sancar KARACA - Tarih : 12-01-2010)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

KooperatifK. MADDE 35 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

KooperatifK. MADDE 35 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

KooperatifK. MADDE 35 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03773189 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.