Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MülgaHUMK. MADDE 97

     
 
1086 S.lı (Eski) Hukuk Usulu Muhakemeleri Kanunu - Mülga MADDE 97
Türkiye'de Kanunu Medeni mucibince ikametgahı olmıyan müddei veya davaya müdahale eden kimse diğer tarafın muhtemel zarar ve ziyaniyle masarifi muhakemesine mukabil 96 ncı madde mucibince teminat göstermeğe mecburdur.

İşbu kaide tahkikat ve muhakeme esnasında ikametgahını ecnebi memlekete nakledenler hakkında da caridir. Muahede hükümleri mahfuzdur.
 1  İçtihat    1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 16-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MülgaHUMK. MADDE 97 İçtihatları

Davacı(Yabancı BASKETBOLCU) ile Davalı(KULÜP) arasında ki uyuşmazlıkta; 1-Dava açılmasında teminat yatırma yükümlülüğü hem HMUK. hem de 2675 sayılı MÖHUK'da düzenlenmiş olup, HUMK.nun 97. maddesinde Türkiye'de ikametgahı olmayanlarla ilgili düzenlemeler getirilirken, 2675 sayılı yasanın 32. maddesi münhasıran yabancı olan ve Türk Mahkemelerinde dava açan davacılar yönünden teminat gösterme zorunluluğu getirilmiş olduğundan,burada HUMK.97.'nin uygulanabilme olanağı yoktur. 2-Her ne kadar 2675 ...
(Şerh No: 6744 - Ekleyen: Mehmet KARAUSTA - Tarih : 12-09-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MülgaHUMK. MADDE 97 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 97 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MülgaHUMK. MADDE 97 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MülgaHUMK. MADDE 97 Türkçeleştirme Önerileri

Türkiye'de Türk Medeni Yasası gereğince yerleşim yeri olmayan davacı veya davaya katılan kimse, diğer yanın olası zararına ve yargılama masraflarına karşılık 96'ncı madde gereğince güvence göstermeye zorunludur. İşbu kural soruşturma ve yargılama sırasında yerleşim yerini yabancı ülkeye aktaranlar hakkında da geçerlidir. Antlaşma hükümleri saklıdır.
(Şerh No: 3767 - Türkçeleştiren: Av.Duygu IŞIK BEHREM - Tarih : 01-02-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,05096412 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.