Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 233

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 233
2. Gelir değeri
a. Genel olarak
Bir eşin malik olarak bizzat işletmeye devam ettiği veya sağ kalan eş ya da altsoyundan birinin kendisine bir bütün olarak özgülenmesini istemeye haklı olduğu bir tarımsal işletme için değer artışından alacağı pay ve katılma alacağı, bunların gelir değeri göz önünde tutularak hesaplanır.

Tarımsal işletmenin maliki veya mirasçıları, diğer eşe karşı ileri sürebilecekleri değer artışı payının veya katılma alacağının, işletmenin sadece sürüm değeri üzerinden hesaplanmasını isteyebilir.

Değerlendirmeye ve işletmenin kazancından mirasçılara pay ödenmesine ilişkin miras hukuku hükümleri kıyas yoluyla uygulanır.

Gerekçesi için Bkz.
 1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 30-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 233 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 233 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Madde İsviçre Medenî Kanununun 212 nci maddesini karşılamaktadır. Maddenin birinci fıkrası, bir bütün olarak özgülenecek bir tarımsal işletme söz konusu olduğunda değer artışından alınacak pay ve katılma alacağının, bunların gelir değerine göre hesaplanacağını öngörmektedir. Eşlerden biri, bir tarımsal işletmeyi bizzat işletmeye devam ettiği veya böyle bir tarımsal işletmenin sağ kalan eşe ya da altsoyundan birine bir bütün olarak özgülendiğinde, tarımsal işletme için değer artışında...
(Şerh No: 280 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 28-10-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 233 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 233 Yabancı Dil Çevirileri

Share and claim of participation from value increase to be acquired by a spouse for an agricultural enterprise which he or she has been continued to run personally as owner, or that of serviving spouse or someone of his or her descendants has a right to be allocated as a whole of that enterprise to himself/herself, are calculated by taking their value of income into consideration. Owner or heirs of agricultural enterprise may request to be calculated of share of value increase or claim of participation which they may bring forward against the other spouse, in terms of current market rate of the enterprise only. Statutes of law of succession concerning assessment or payment of share from earnings of enterprise to heirs shall apply mutates mutandis.
(Şerh No: 12581 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 11-12-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 233 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 233 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6866 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 17-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03720307 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.