Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

AATHK. MADDE 7

     
 
6183 S.lı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Kanun MADDE 7
Borçlunun ölümü halinde, mirası reddetmemiş mirasçılar hakkında da bu kanun hükümleri tatbik edilir. Borçlunun ölümünden evvel başlamış olan muamelelere devam olunur. Terekenin bir mahkeme veya iflas dairesi tarafından tasfiyesini gerektiren haller bu hükmün dışındadır.
Mirasın tutulan defter mucibince kabulü halinde, mirasçı, deftere kaydedilmemiş olsa dahi amme alacağından mirastan kendisine düşen miktar ile mesuldür.
Defter tutma muamelesinin devamı müddetince satış yapılmaz.
 1 Bilgi    (Madde son güncelleme Muhsin KOÇAK, 14-10-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

AATHK. MADDE 7 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

AATHK. MADDE 7 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Borçlunun ölümü halinde, kamu borçlarından mirasçıların sorumluluğu
Mirasçıların sorumluğunu düzenleyen kanunun 7'nci maddesi ,borçlunun ölümünden önce kamu alacakları bakımından, hakkında başlatılan işlemlere devam edileceği( ölenin ölüm tarihinden önce başlatılıp kesinleşmiş takipler bakımından ) ve mirası rettetmemiş mirasçılarının da bu kanun hükümlerine göre takip edileceğine yönelik bir düzenleme öngörmüştür. Kanunun anılan maddesindeki düzenleme ile Takip işlemleri tereke üzerinden devam ve yine bu kanunun 50 maddesi hükmü ile ölüm günü dahil olmak üzere...
(Şerh No: 2560 - Ekleyen: Muhsin KOÇAK - Tarih : 17-12-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

AATHK. MADDE 7 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

AATHK. MADDE 7 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

AATHK. MADDE 7 Türkçeleştirme Önerileri

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03633904 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.