Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MK. MADDE 122

     
 
4721 S.lı Türk Medeni Kanunu MADDE 122
III. Hediyelerin geri verilmesi
Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.

Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.

Gerekçesi için Bkz.
 2  İçtihat    1 Bilgi    1  Çeviri    1  Ses Dosyası    (Madde son güncelleme Av.Ufuk Bozoğlu, 30-12-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

MK. MADDE 122 İçtihatları

Nişanın bozulması nedeniyle mutad dışı hediyelerin geri alınmasına ilişkin davalarda kusur aranmaz. Nişanın bozulması halinde alışılmışın dışındaki hediyeler aynen, mevcut değilse mislen geri verilir veya karşılığı sebepsiz zenginleşme kurallarına göre geri istenir. Hediyelerin verildiği ve iade edilmediği hususu her türlü delil ile ispat edilebilir.
(Şerh No: 16920 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 30-04-2019)

Nişan davasında mutaddan amaç; hediyenin örf ve adete geri verilmesi ve de maddi değerinin günün koşullarına göre fahiş olmamasını gerektirir. Davaya konu edilen altınlar ise mutad eşyalar kapsamında değildir. Bu bağlamda altınların iadesi gerekirken mahkemece yetersiz bilirkişi raporları esas alınmak suretiyle altınların mutad kabul edilerek talebin bu yönde reddedilmesi doğru görülmemiştir.
(Şerh No: 8944 - Ekleyen: Av.Şadet KAMAZ - Tarih : 14-12-2010)

Bu Maddeye Not Girin

MK. MADDE 122 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Gerekçe; Yürürlükteki Kanunun 86 ncı maddesini karşılamaktadır. Maddede nişanı sona erdiren sebeplerin tek tek (bozulma, ölüm, gaiplik kararı şeklinde) sayılması yerine "Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse" ifadesi kullanılmıştır. Böylece nişanlılık evlenme dışında her ne sebeple sona ererse ersin bu madde gereğince hediyelerin geri verilmesi gerektiği hükme bağlanmıştır. Maddenin ikinci fıkrasında "hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa" karşılığının sebepsiz zenginl...
(Şerh No: 343 - Ekleyen: Av.Ufuk BOZOĞLU - Tarih : 30-10-2009)

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

MK. MADDE 122 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

MK. MADDE 122 Yabancı Dil Çevirileri

If engagement ends for any cause except marriage, presents except common ones which have been given to each other by engaged ones or ones given to the other engaged one by father and mother or persons who have acted in place of them may be reclaimed by givers. If present can not be given back in kind or in equal amount, provisions of unjust enrichment are applied.
(Şerh No: 12412 - Çeviren: Av.Kadir ORUÇ - Tarih : 09-11-2011)

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

MK. MADDE 122 Türkçeleştirme Önerileri

Bu Maddeye Ses Dosyası Ekleyin

MK. MADDE 122 Ses Dosyaları

Görme engelli meslektaşlarımız için ses dosyası
(Şerh No: 6656 - Ekleyen: Av.Nur Hayat BURAN - Tarih : 04-09-2010)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03846693 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.