Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

işkence ve eziyet

 
Old 08-11-2006, 15:51   #1
Güldal

 
Varsayılan işkence ve eziyet

Sayın hukukçular,kamu görevlilerinin yaptığı işkence ve eziyetle ilgili konu aldım ancak polis olmayacak.kapsamı çok dar bir konu bu konuda bilgisi olanlar bana bişeyler yazarsa çok sevinirim ayrıca örnek davalara da ihtiyacım var.şimdiden herkese çok teşekkür ederim
Old 08-11-2006, 16:23   #2
Alper Özboyacı

 
Varsayılan cevap

öncelikle şu konuda anlaşalım: kamu görevlilerinin (özelllikle kolluk makamı) yapmış olduğu insan onurunu rencide eden, insanın büyük eza duymasını ve aşağlanmasını sağlayan davranışlar işkencedir. eziyet ise kamu görevlileri haricinde, (başka sıfatlara haiz kişiler tarafından) insana yapılan her türlü kötü muameleyi kapsar. burada şunu vurgulayayım, işkence sadece kamu görevlileri tarafından yapılır! çalışmanda bu konuda faydalanabileceğin kaynaklar: ARTUK/GÖKCEN/YENİDÜNYA'nın, TEZCAN/ERDEM/ÖNOK'un Ceza Özel Kitapları. Timur DEMİRBAŞ'ın İşkence suçu ile ilgili kitabı ve yine henüz baskıda ve çıkması eli kulağında olan Rifat Murat ÖNOK'un İşkence adlı kitabı işini görür. yalnız bu konuda sakın avurpa insan hakları sçzleşmesi m.3 hükmünü ve bu maddeye binaen alınan AİHM kararlarını ihmal etme!
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşyerinde psikolojik şiddet-işkence dava konusu fkb Hukuk Haberleri 6 07-01-2007 12:14
15 işkence davasından 2'si mahkumiyetle sonuçlandı PINAR YILMAZ Hukuk Haberleri 0 04-09-2006 20:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03937006 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.