Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yabancı Hukuk Sistemleri Türk Hukuku dışında kalan hukuk sistemlerine yönelik sohbetler

Kıta avrupası mı ? Anglo-Sakson mu?

Yanıt
Old 27-03-2011, 13:47   #1
Av. Rak

 
Varsayılan Kıta avrupası mı ? Anglo-Sakson mu?

Biraz düşününce Anglo-Sakson hukuku sanki daha demokratik gibi. Jüri sistemi tartışılabilir ama idare hukuku bana fazla bile demokratik geliyor. Siz ne dersiniz?
Old 20-04-2011, 14:07   #2
g_soton

 
Varsayılan

Anglo-Sakson hukuk sisteminin pek çok anlamda daha yararlı olduğunu düşünüyorum. Jüri sistemiyle ilgili birşey söyleyemem ancak somut olaya göre ve hakkaniyet ilkesi uygulanarak kararlar veriliyor. Belli kural ve kanunlarla bağlanmış durumda değiller-en azından bizim kadar. Bazen öyle olaylar oluyor ki, hepimizin başına geliyor, %100 haklı da olsanız elinizde yapacak birşey olmuyor, hakkınızı alamıyorsunuz. Evet Anglo-Sakson sisteminde de bazen bu tür olaylar yaşanabilir ancak somut olayın kanun ve kurallarla kısıtlanmaksızın değerlendirilebilmesi bence daha doğru kararların ortaya çıkmasını sağlıyor.
Old 04-05-2011, 19:40   #3
Av. İlknur Çağın

 
Varsayılan

Kıta Avrupası hukukunun temelinde Roma hukuku vardır. Kamunun menfaati birey menfaatinden öndedir; bu hukuk anlayışında esas olan toplum menaatinin korunmasıdır. Anglo- saxon hukukunda ise Roma hukukunun ciddi bir etkisi olmamış olmakla birlikte, liberalizmin eseri olarak birey menfaati öndedir. Davalarda maddi gerçeği bulmaktan çok, suçsuzluğun ispatı önem taşır; jüri sistemi ile halkın hukuka katılması sağlanır.
Türk hukuk sisteminin de dahil olduğu Kıta Avrupası hukuk sistemi yazılı biçimde derlenmiş olan Kamu hukuku- Özel hukuk ikili ayrımına dayanır. Yargı ayrılığı vardır ve yargı kararlarına hukukun yardımcı kaynakları olarak değer verilir.
Anglo- saxon hukuk sistemi ise, bağlayıcı olan geçmiş mahkeme kararlarından ve yüksek mahkemenin içtihatlarından oluşur. (içtihatlar hukuku) sisteminde toplumun örf ve adetleri esas alındığı ve onlara dayanıldığı için toplumsal gelişime ayak uydurabilmiştir. Common law yanında Equity law da uygulanır. Equity law (hakkaniyet ve nasafet hukuku) Common law uygulamalarındaki sertlikleri, adaletsizlikleri ve çaresizlikleri gidermek amacı ile oluşmuş ve geliştirilmiştir.
Old 19-04-2023, 22:07   #4
av.mahmutru

 
Varsayılan

Türk Hukuk sistemininde dahil olduğu, Kıta Avrupası hukuk sisteminin kamu hukuku-özel hukuk ayrımının vatandaşlar için oluşturduğu haksız dezavantajı deneyimleyen bir avukat olarak, Kıta Avrupası hukuk sisteminin en azından Türkiye'de, kamu davaları bakımından bir çok eksikliğinin ve uygulamada ciddi haksızlıklara yol açan yönlerinin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte anglo-sakson hukuk sistemini deneyimleme fırsatım olmadığı için bu hukuk sisteminin uygulaması bakımından bir yorum yapmam mümkün değil.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03732991 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.