Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tıbbi kayıtların delil olarak kullanılması - hukuk yargılaması

Yanıt
Old 26-03-2011, 17:26   #1
geraldbostock

 
Soru tıbbi kayıtların delil olarak kullanılması - hukuk yargılaması

Bir boşanma davasında, karşı tarafın psikolojik sorunlarının bulunduğu ve bu sebeple tedavi gördüğüne dair hastane kayıtlarını delil olarak göstermek mecburiyetinde kaldık.

Hukuk yargılamasında, tıbbi kayıtların ilgilisinden izinsiz delil olarak kullanılamayacağına dair bir husus söz konusu mudur?

Bu konuda herhangi bir makaleye veya Yargıtay kararına rastlayamadım. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın yardımı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 26-03-2011, 18:33   #2
Admin

 
Varsayılan

Hasta Hakları Yönetmeliğinde şu maddeler var:

Alıntı:
Bilgi Verilmesini Yasaklama
MADDE 20. İlgili mevzuat hükümlerine ve hastalığın mahiyetine göre yetkili mercilerce alınacak tedbirlerin gerektirdiği haller dışında; hasta, sağlık durumu hakkında kendisine veya ailesine veya yakınlarına bilgi verilmemesini isteyebilir.

Alıntı:
Bilgilerin Gizli Tutulması
MADDE 23. Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.

Ancak bir boşanma davasında Mahkemenin delilleri toplarken bu araştırmayı yapmasının bu kapsamda de değerlendirilemeyeceği inancındayım. Biran için tersini düşünsek dahi Mahkemenin işlemi HMK'na dayandığından, her halükarda bir yönetmelikle kanunu işlevsiz bırakmak mümkün olamayacaktır görüşündeyim.
Old 27-03-2011, 00:14   #3
BALDIRAN

 
Varsayılan

Gerek hasta hakları yönetmeliği, gerek biotıp sözleşmesinin 10. ve 26. maddeleri, CMK daki hükümler birlikte değerlendirildiğinde, mahkeme eliyle bu bilgilerin getirtilmesinin (gerekirse gizli oturumda açıklanmasının) hukuka aykırı olmasdığı kanısındayım.Özel hayatın gizliliği mutlak bir kural değildir ve daha üstün özel yada kamusal bir yarar söz konusu ise,özel hayatın gizliliği kuralı kabul görmez. (mesela hastalık gelecek nesillerin sağlığını tehlikeye sokacak cinstense, bulaşıcı ise vs. kişi, bu benim tıbbi kaydımdır, açıklanamz diye savunamamalıdır)Saygılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıclık Batu Han Meslektaşların Soruları 3 10-12-2020 13:11
Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedenine dayalı tapu iptal davası-delil Av.Günar Meslektaşların Soruları 2 28-04-2019 22:42
Lokanta olarak kullanılması için onay verilen bağımsız bölüm Av. M. K. ATAYURT Meslektaşların Soruları 1 22-12-2008 11:57
ATM'lerin para yatırma veznesi olarak kullanılması Mert Evrenkaya Hukuk Soruları 1 30-11-2007 12:58
özel dedektifin çektiği görüntünün mahkeme delil olarak kullanılması atrocity Meslektaşların Soruları 1 19-08-2007 00:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04074907 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.