Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

HastaYön. MADDE 23

     
 
Hasta Hakları Yönetmeliği MADDE 23
Bilgilerin Gizli Tutulması
Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.
 1  Türkçe    (Madde son güncelleme Av.Habibe YILMAZ KAYAR, 01-11-2009 ) [Bu madde güncel değil mi?]
 
     
[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
Bu Maddeye İçtihat Girin

HastaYön. MADDE 23 İçtihatları

Bu Maddeye Not Girin

HastaYön. MADDE 23 Şerhler, Notlar, Yorumlar

Bu Maddeye Değişiklik Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 23 Değişiklik Önerileri

Bu Maddeye Çeviri Girin

HastaYön. MADDE 23 Yabancı Dil Çevirileri

Bu Maddeye Türkçeleştirme Önerisi Girin

HastaYön. MADDE 23 Türkçeleştirme Önerileri

Sağlık görevinin yerine getirilmesi nedeniyle edinilen bilgiler, yasa ile izin verilen durumlar dışında, hiçbir biçimde açıklanamaz. Kişinin onamına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkasına geçişi ya da aşırı düzeyde sınırlanması sonucunu doğuran durumlarda bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuksal sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Hukuksal ve aktörel yönden geçerli ve haklı bir nedene dayanmaksızın hastaya zarar verme olasılığı bulunan bilginin yayılması, çalışanların ve diğer kişilerin hukuk ve ceza sorumluluğunu da doğurur. Araştırma ve eğitim amacıyla yapılan işlerde de hastanın kimlik bilgileri, onamı olmaksızın açıklanamaz.
(Şerh No: 14186 - Türkçeleştiren: Zeliha İlknur DENİZER - Tarih : 26-12-2012)

[Bu Maddeye Yeni Şerh Ekleyin]
THS Sunucusu bu sayfayı 0,03663206 saniyede 10 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.