Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanyada emeklilik hakkı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2010, 17:30   #1
Konuk

Varsayılan almanyada emeklilik hakkı

ben 1956 doğumluyum.1974-1978 yıllarında almanyada yaşadım.bu arada biri 1975 biride 1978 yıllarında iki kızım oldu.geçende basında almanyada çocuğu olan kadınalrın emeklilik hakkı kazandığını öğrendim.şu anda hiçbir gelirim bulunmamaktadır.böyle bi durumdan yararlanabilirmiyim.ve nerelere nasıl başvuracağım.eğer bu konuyla ilgili bi bilginiz varsa şimdiden çok teşekkür ederim.basından bi link koyuyorum haberle ilgili olarak.iyi günler
http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=108372
Old 02-04-2010, 21:48   #2
Gemici

Sayın konuk,
65 yaşını doldurdu iseniz ve en az beş senelik sigortalılık süreniz varsa Alman emeklilik sigortası kurumundan yaşlılıktan dolayı emeklilik maaşı alabilirsiniz.
Beş senelik sigortalılık süresinin hesaplanmasında çocuk bakım süreleri de hesaba katılıyor, sadece Almanyada doğum yapmış olmak yetmiyor, çocuk doğduktan sonra Almanyada kalmış olmak, çocuğu Almanyada yetiştirme koşulu aranıyor.
Sürelerin nasıl hesaplandığını, nerlere başvurulabileceğini ekteki linkten öğrenebilirsiniz. Gerektiğinde bilgi formunun doldurup, sigorta numarasını da belirterek başvuruda bulunabilirsiniz.
Buna rağmen kısa bir açıklama: Çocuk bakım süreleri çocuğun doğum tarihine göre şu şekilde sigortalılık süresi olarak kabul ediliyor:
* 01.01.1992. tarihinden önce doğmuş olan çocuklar için 1 yıl
* 01.01.1992 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için 3 yıl

Siz 01.01.1992 tarihinden önce iki doğum yaptığınız için iki sene sigortalı olmuş oluyorsunuz. 65 yaşından sonra emekli maaşı alabilmeniz için 5 senenin tamamlanmış olması gerekiryor. Üç sene bir eksiğiniz var kısacası. Bu üç seneyi hangi koşullar altında borçlanabileceğinizi verdiğim linkteki bilgi formunu doldurup gönderirseniz öğrenebilirsiniz. Bilgi forumuna ulaşmak,için linkin sağ tarafındaki 'İrtibat' alanına tıklayın.

Adres:
Deutsche Rentenversicherung Nordbayern
Bayreuth
95440 Bayreuth
Telefon 0921 607-0
Faks 0921 607-398

http://www.deutsche-rentenversicherung-bund.de/nn_99242/SharedDocs/tr/Navigation/03__Leistungen/01__Rente/03__Altersrente__node.html__nnn=true#doc107048body

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi