Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabancı ülkede yaşayan bir türk vatandaşının yabancı eşinden türkiye'de boşanması

Yanıt
Old 05-06-2007, 18:47   #1
seanlee

 
Varsayılan yabancı ülkede yaşayan bir türk vatandaşının yabancı eşinden türkiye'de boşanması

merhabalar,
yabancı ülkede yaşayan, çifte vatandaşlığa sahip olmayan bir türk vatandaşı türkiye'de bir iskoç vatandaşıyla evlenmiştir ve yaklaşık 4 yıldır iskoçya'da yaşamaktadırlar (oturma ve çalışma izni vardır). türk eş (koca) ülkemizde boşanmak istemektedir. eşi iskoçya'dadır ve yaklaşık 5 aydır ayrı yaşamaktadırlar. karşı taraf boşanmayı kabul etmemektedir ama nafaka ya da tazminat gibi bir nedenden değil (çünkü kocanın maddi durumu olmadığını bilmektedir) sadece kocasının onu evlilik sırasında aldatmış olması vb. nedenlerle kocayı yıpratmak istemektedir. türkiye'de açılan böyle bir boşanma davasının yargılama usulü ne şekilde olur, m.ö.h.u.k. ne şekilde devreye girer ve örneğin boşanma çekişmeli olduğu için tanık dinlenmesi vb. deliller ne şekilde ortaya konabilir. bu konuda bilgi ve tecrübesi olan meslektaşlarımın önerilerini heves ve dikkatle bekliyorum. şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 06-06-2007, 00:35   #2
Av.Gülsüm Sezen

 
Varsayılan

Sayın Bilek;

Türkiye'de dava açmanız, aşağıdaki içtihatta belirtildiği gibi, müvekkilinizin Türkiye'de yerleşim yeri (/nüfus kaydı) bulunduğu takdirde yetki bakımından uygun olacaktır. Ancak bu durumda karşı tarafa tebligat ve belirttiğiniz gibi tanık dinlenmesi gibi haller davanın bir yılda en fazla iki adım ilerlemesine sebep olacaktır. Kanaatimce davanın İskoçya'da açılıp, sonradan Tr'de tanınması daha pratik olacaktır(en azından tanık dinlenmez).Müvekkiliniz bir sebeple Türkiye'de dava açılmasında sabit kalırsa, davayı açmadan önce iddianıza dayanak her türlü delili önceden toplamanız zaman bakımından yararlı olacaktır. Ancak yine de karşı tarafa dava dilekçesi tebliği ve sonra yine oradan tanık dinlenmesi de uzun sürecektir maalesef.
Anladığım kadarıyla pek mümkün görünmüyor ama siz yine de karşı tarafı en azından burada bir vekil tayin etmesi için ikna etmeye çalışınız, yoksa yıpratılmak istenen koca gerçekten yıpranabilecektir.
Saygılarımla..


T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2005/735
K. 2005/2814
T. 24.2.2005

• BOŞANMA DAVASI ( Yetkili Mahkeme/Nüfusa Kayıtlı Olunan Yerin Karine Olarak Yerleşim Yeri Olduğu - Bir Kimsenin Uzun Süre Yurt Dışında Bulunmasının Yerleşim Yerinin Nakledildiğini Göstermeyeceği )

• YETKİLİ MAHKEME ( Bir Kimsenin Uzun Süre Yurt Dışında Bulunmasının Yerleşim Yerinin Nakledildiğini Göstermeyeceği - Boşanma Davası/Nüfusa Kayıtlı Olunan Yerin Karine Olarak Yerleşim Yeri Olduğu )

• NÜFUSA KAYITLI OLUNAN YER ( Karine Olarak Yerleşim Yeri Olduğu/Bir Kimsenin Uzun Süre Yurt Dışında Bulunmasının Yerleşim Yerinin Nakledildiğini Göstermeyeceği - Boşanma Davası )

4721/m.19, 168
2675/m.28

ÖZET :Bir kimsenin uzun süre yurt dışında bulunması yerleşim yerinin nakledildiğini göstermez.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Boşanma davasının eşlerden birinin yerleşim yerinde veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesinde bakılması gerekmektedir. ( MK. md. 168 ) Yerleşim yeri bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. ( TMK. md. 19/1 ) Nüfusa kayıtlı olunan yer karine olarak yerleşim yeridir. ( NK. md. 4 )

Toplanan delillerden eşlerin Tavşanlı nüfusuna kayıtlı olduğu anlaşılmaktadır. Bir kimsenin uzun süre yurt dışında bulunması yerleşim yerinin nakledildiğini göstermez. Davalı yetkili mahkemeyi doğru göstermiştir. Mahkemece dava dosyasının yetkili Tavşanlı Mahkemesine gönderilmesine şeklinde hüküm kurulması gerekirken 2675 Sayılı Yasanın 28. maddesine yanlış anlam verilerek yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 24.02.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Karar Kazancı Bilişim Teknolojileri İçtihat Bilgi Bankasından alınmıştır. www.kazanci.com.tr
Old 06-06-2007, 09:15   #3
Av. Nurten Kozan

 
Varsayılan

Sayın Bilek;
Müvekkiliniz Türk Vatandaşı olduğuna göre, MÖHUKa göre Türk Hukuku uygulanmalıdır ve müvekkilinizin yerleşim yeri mahkemesinde çekişmeli boşanma davası açabilirsiniz. Delil toplama, tanık dinletme tamamen Türk M.K.nuna göre olur. Bizim hukukumuzda davalı davayı takip etmesede yokluğunda dava görülür, deliller toplanır, tanıkta dinlenir. Ancak davalıya mutlak surette dava dilekçesinin teblig edilmesi gerekir.Yurtdışı tebligat biraz zaman alır ve sonuçta kararda aynı şekilde tebliğ edilir. Yurtdışında alınacak bir boşanma karırın tanınmasını isteminiz halinde de aynı şekilde tebligat yapmak zorundasınız ve kararıda tebliğ etmek zorundasınız.
Başarılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yabancı ülkede yapılan evliliğin tenfizi veya tanınması MUSTAFA TUNCER Meslektaşların Soruları 10 23-02-2019 22:55
Yabancı Şahısların Türkiye'de Aldığı Taşınmaz Hakkında Miras Sözleşmesi Yapabilmesi Aybüke Kağan Meslektaşların Soruları 4 18-07-2016 17:52
Yabancı bir ülkede çocuk sahibi olan eş.... Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 22-03-2007 15:04
yabancı ülkede verilen nafaka kararının tanınması altiokebru Meslektaşların Soruları 3 16-02-2007 19:04
Yabancı Ülkede sözleşme imzalama abay Meslektaşların Soruları 4 31-08-2006 17:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03916502 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.