Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Doktorun Yanlış Tedavisi - Bakanlığa Şikayet- Karşı Şikayet

 
Old 06-02-2007, 13:22   #1
burcu nas

 
Soru Doktorun Yanlış Tedavisi - Bakanlığa Şikayet- Karşı Şikayet

Sık sık sara nöbetleri geçiren B yi tedavi eden doktor D,daha önce hiç denenmemiş ama başarılı olacağını düşündüğü bir tedavi yöntemini Bnin haberi olmaksızın B üzerinde dener;ancak B bu tedavi sonucunda sara nöbetlerinden kurtulamadığı gibi,sürekli olarak bakıma muhtaç bir hale gelir.Bnin kocası A bu durum üzerine Sağlık Bakanlığına yazdığı bir mektup ile Dnin doktorluk mesleğinin gereklerini yerine getirecek bilgi ve tecrübeye sahip bir kimse olmadığını,bilime aykırı deneyleri yüzünden eşinin sağlık durumunun geri dönülemez bir biçimde kötüleştiğini belirterek Dnin görevden alınmasını talep etmiştir.Sağlık Bakanlığı tarafından açılan soruşturmada savunması istenen D ise yaptığı açıklamada tedavi sürecinin başından sonuna kadar Bnin rızası ile tüm tedavinin gerçekleştirildiğini ileri sürmüştür.
D ,Anın Sağlık Bakanlığına yazdığı yazı sebebiyle kişilik hakkının ihlal edildiğini ileri sürebilir mi?Yoksa hukuka aykırılığı kaldıran sebeplerden kamu yararı işler mi bu olayda? Şimdiden, ilgilendiğiniz için teşekkürler....
Old 08-02-2007, 15:06   #2
MİNA

 
Varsayılan

B nini haberi olmadan dediğinize göre izni olmadı görülüyor.Burada iznin yazılı olması gerektiğini düşünüyorum.izni verirkende temyiz kudreti yerinde olmalıdır.

İNSAN ÜZERİNDE DENEY (MADDE-90)

Bu hüküm ceza yasamızda yeni hükümlerden biridir. Ve yasanın 90. maddesinde düzenlenmiştir.
TC. Anayasasının 17/2 maddesinde tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamayacağı rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamayacağı belirtilmektedir. Bunun yanında 2003 yılında Türkiye tarafından onaylanan insan hakları biyotıp Avrupa sözleşmesinin 4. maddesine göre araştırma dahil sağlık alanında her hangi bir müdahalenin ilgili mesleki yükümlülükler ve standartlara uygun olarak yapılması gerektiği hükmü yer almaktadır.
90. maddeye göre insan üzerinde bilimsel deney ve deneme yapan kişi cezalandırılacaktır. Gerekçede belirtildiği gibi deney terimi bilimsel çalışmanın ilk aşamalarına yönelik olarak kullanılmış, deneme ise bilimsel amaçlı deney sonuçlarının henüz bir kesinliğine varmasa da hastalığın tedavisi konusunda ulaştığı somut bazı faydalardan yola çıkarak hasta bir insana uygulanması işlemi olarak yorumlanmıştır.
On sekiz yaşından büyük insanlar üzerinde deney aşağıdaki koşullar altında yapılması halinde cezalandırılmayacaktır.
1-Yetkili kurul yada makamlardan izin alınması,
2-Deneyin öncelikle insan dışı deney ortamında veya yeterli sayıda hayvan üzerinde yapılmış olması,
3-İnsan dışı deney ortamında veya hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda ulaşılan bilimsel verilerin varılması istenen hedefe ulaşmak açısından bunların insan üzerinde de yapılmasını gerekli kılması.
4-Deneyin insan sağlığı üzerinde öngörülebilir zararlı ve kalıcı bir etki bırakmaması.
5- Deney sırasında kişiye insan onuru ile bağdaşmayacak ölçüde acı verici yöntemlerin uygulanmaması.
6- Deneyle varılmak istenen amacın bunun kişiye yüklediği külfete ve kişinin sağlığı üzerindeki tehlikeye göre daha ağır basması,
7- Kişinin deneyin niteliği ve sonuçları hakkında yeterli şekilde bilgilendirilmesi.
8- İlgili kişinin bilgilendirmeden sonra yazılı rızasının alınmış olması.
9- İlgilinin rızasının her hangi bir menfaat teminine bağlı bulunmaması.
Yasanın ilk yayınlanmış halinde çocuklar üzerinde hiçbir surette bilimsel deney yapılamayacağı hükmü yer almakta idi. Ancak eleştiriler ve konunun önemi karşısında 31 Mart 2005 değişikliği ile çocuklar üzerinde de bilimsel deneyin belli koşullarla yapılabileceği kabul edildi. Buna göre 18 yaşını bitirmeyen bir çocuk üzerinde deney yapılabilmesinde ceza sorumluğunun gerekmemesi için 2. fıkrada aranan koşulların yanı sıra:
1-Yapılan deneyler sonucunda ulaşılan bilimsel verilerin varılmak istenen hedefe ulaşmak açısından bunların çocuklar üzerinde de yapılmasını gerekli kılması,
2-Rıza açıklama yeteneğine sahip çocuğun kendi rızasının yanı sıra ana ve babasının veya vasisinin yazılı muvafakatınında alınması,
3-Deneyle ilgili izin verecek yetkili kurullarda çocuk sağlığı ve hastalıkları
uzmanının bulunması koşuluyla çocuklar üzerinde de bilimsel deney yapılabileceği kabul edilmiştir
DENEMENİN CEZALANDIRILMAMASI KOŞULLARI
1-Deneme yapılacak kişinin hasta olması.
2-Bilinen tıbbi müdahale yöntemlerinin uygulanmasının sonuç vermeyeceğinin anlaşılması.
3-Hastanın rızasının yazılı olarak alınması.
4-Hastanın denemenin niteliği ve sonuçları hakkında yeterli oranda bilgilendirilmesi.
5-Denemenin bilimsel yöntemlere uygun yapılması.
6-Denemenin tedavi amaçlı yapılması,
7-Tedavinin uzman hekim tarafından yapılması.
8-Tedavinin bir hastane ortamında yapılması.
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
şikayet-istihkak davası seyitsonmez Meslektaşların Soruları 14 14-03-2012 20:51
Soruşturma, Şikayet ve Gizlilik... umutlaw Meslektaşların Soruları 3 18-08-2006 16:00
Savcılığa Şikayet ozkan Hukuk Soruları Arşivi 0 07-04-2004 09:01
Toplu Şikayet Yasağı Av.Dr.Yahya DERYAL Meslektaşların Soruları 11 28-02-2004 23:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03470802 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.