Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Plansız Alanlarda İkinci Kez İfraz

Yanıt
Old 11-11-2020, 14:41   #1
bilirkişi67

 
Varsayılan Plansız Alanlarda İkinci Kez İfraz

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 45. maddesinde ifraz şartları belirtilmiş ve ifraz suretiyle elde edilen parsellerde ikinci kere ifraz yapılamaz denmektedir. İkinci kez ifraz yapılamaz şartının, yönetmeliğin değiştiği 2.9.1999 tarihinden önceki ifrazları da kapsayıp kapsamadığı hususunda, ilçe belediyesinin hukuk görüşüne ve büyükşehir belediyesinin görüşüne başvurulmuş olup her ikisi de, yasada ifraz için tarih konulmadığından hangi tarihte ifraz olup olmadığına bakılmaksızın 45. madde hükmü uygulanmalıdır demektedir. Yani bir parsel 1999 dan önce de ifraz olmuşsa tekrar bu parsel ifraz olamaz görüşü verilmiştir. Bakanlığa görüş sorulmuş olup bakanlık görüşü ise, büyükşehirlerde plansız alanlarla ilgili büyükşehir belediyelerinin yetkili olduğu vs. gibi yasanın maddelerini yazarak yasaya göre uygulama yapılması gerekir deyip işin içinden çıkılmış, net bir cevap verilmemiştir. Çevre ve şehircilik bakanlığı kurulmadan önce yetkili olan Bayındırlık Bakanlığı teknik Uygulama Müdürlüğünün konuya ilişkin bir görüşünü buldum. Orda ise ikinci kez ifrazın, yönetmeliğin değişikliğe uğradığı 1999 tarihinden sonraki ifrazlarda uygulanması gerektiği görüşü vardır. Tabi bu bakanlık mülga olup yerine yeni bakanlık kurulunca bu görüşün geçerliliği olup olmadığını bilmiyorum.
Bildiğim kadarıyla yasalar geriye dönük uygulanmaması gerekir (Gerçi emeklilikte yaşa takılanlarda olduğu gibi bazı kanunlar geriye dönük olarak ta uygulanıyor galiba.)
Şimdi, büyükşehir belediyesi, yasada 1999 öncesi veya sonrası diye bir tarih ayrımına gitmediğinden öncesi ve sonrasına bakılmaksızın 45. madde hükmü uygulanır görüşü doğrultusun da mı işlem yapılması gerekir.
Bu konuyu yasal mevzuatlarıyla birlikte açıklayabilir misiniz. Lütfen kendi görüşüm veya bana göre gibi yoruma dayalı değil de yasal mevzuatlarla açıklık getirilmesini rica ediyorum.
İlgilenenlere şimdiden çok teşekkürler.
Old 24-11-2020, 21:22   #2
Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Alıntı:
Bu konuyu yasal mevzuatlarıyla birlikte açıklayabilir misiniz.
İlgili mevzuat hükmü Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 45. maddesinde dile gelmiştir. Başkaca mevzuat hükmüne gerek bulunmamaktadır.

Yönetmeliğin 45.maddesi hükmünün amacına bakılmalı kanısındayım: Amaç, parsellerin ufalanıp parçalanmasını önlemektir. Bu nedenle ikinci ifraz yasağı hükmü uygulanırken 1999 yılından önce veya sonra olduğuna bakılmaksızın tüm ifrazlar göz önüne alınmalıdır.

Alıntı:
yasaların geriye dönük uygulanmaması gerekir
İkinci kez ifraz yapılamaz hükmü geçmişe dönük değildir. İleriye dönüktür.

Saygılarımla
Old 04-12-2020, 22:45   #3
bilirkişi67

 
Kitap

Sayın Konyalı, cevap için teşekkürler. Yalnız ifrazın geriye değil ileriye bir uygulama olduğunu yazmışsınız. Ben yanlış izah etmiş olabilirim. Geriye uygulama derken yönetmeliğin çıktığı 1999 yılından önce yapılmış ifraz işlemlerini de kapayıp kapsamadığı söylemek istedim. Yani 99 öncesi yapılmış bir ifraz yasadan önce yapılmış olduğundan o parsel ifraz olmamış gibi sayılabilir mi? Sayılmıyor bu defa yasa çıkmadan önceki işlemlerinde kapsıyor yani geriye dönük uygulama gibi olmuyor mu? Yada ben öyle anlıyorum hukuk açısından farklı yorumlanabilir bilmiyorum. Olaya başka bir açıdan bakalım. 2021 tarihinde bir yönetmelik çıksa ve "Bir konutta yalnızca bir kez tadilat yapma izni verilebilir." dese. Benim de bir konutum olsa ve bu konut için 2010 yılında bir kez tadilat ruhsatı alıp tadilat yapmış olayım. 2022 yılında tekrar bir tadilat yapmak istesem. 2010 yaptırdığım tadilat 2022 dekini engeller mi, yoksa yasa çıktığı tarih olan 2021 den sonra yapılacak bina tadilat ları için mi geçerlidir. Yada 2000 model bir otomobilim olsun. 2005 yılında bu otonun rengini beğenmedim ve siyahken beyaza boyattım. 2023 yılında bir yönetmelik çıksın ve "bir otomobilin yalnızca bir kez rengi değiştirilebilir, ikinci kez değiştirilemez" desin. Ben bu otomobili in rengini beğenmedim ve tekrar değiştirip kırmızı yapmak istiyorum. Yasanın çıktığı tarihten önce yaptığım renk değişimi sayılacak mı sayılmayacak mı? Sayılırsa yada geriye doğru uygulanmış mı olur. Plansız alanlar yönetmeliğinde de değişiklik 1999 tarihinde yapılmış olduğundan bu tarihten önceki ifrazların da sayılıp sayılmayacak kesin olarak belirtilmediğinden karışıklık çıkmakta uygulamanın bu tarihten sonra geçerli olması gerektiği hususunda yorumlar yapılmakta ve baskılar gelmektedir. Biraz uzun oldu ama ikinci bir husus daha var: Diyelim ki bir parselifraz ile oluşmuş ikinci kez ifraz olmayacağından komşu patsrlle Tevhid edilerek yeni bir parsel numarası alıyor. Böylece yeni bir parsel oluyor. Bu parsel tekrar şfraz olabilir mi?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İfraz Şarti AV.HANDAN CENGİZ GÜREŞÇİ Meslektaşların Soruları 2 04-01-2012 17:52
İfraz İŞlemİ Nasil Yapilir? Av. Eugen Huber Meslektaşların Soruları 5 25-09-2010 12:51
İfraz İŞlemİ Ve KamulaŞtirma Mefkure Meslektaşların Soruları 1 12-05-2009 00:24
İfraz İŞlemİ av.eseralp Meslektaşların Soruları 0 01-08-2008 21:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03942204 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.