Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek-iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2010, 18:45   #1
mevzu hukuk

Varsayılan Çek-iadesi

Sayın meslektaşlarım güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle şöyle bir sorum var;
Vekil eden inşaat işi ile ilgili olarak taşeron firma ile anlaşıyor ve sözleşme hükümleri çerçevesinde 3 tane çek veriyor.Çeklerin sözleşmeden kaynakladığı hususunda her iki tarafın da açık iradeleri mevcut. Muhatap firma ancak işi yarım bırakıyor.Vekil edenim işin acileyeti sebebiyle işi başkasına yaptırıyor. İlk 2 çek vekil edenim tarafından ödenmiş,son çek ise şuan taşeron firmada. Firmaya karşıya noter kanalı ile ihtarname yolladım.İhtarda çekin iadesini ve eksik iş bırakılmasından dolayı cezai şartı talep ettim. Müvekkil açısından önemli olan taşeron firmada bulunan çek. Çekin iadesini ve muhataba ödenmemesi hususunda nasıl bir yol izlemeliyim?
Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 15-06-2010, 20:10   #2
üye14072

ihtara rağmen iade etmedilerse
menfi tespit
çekin iadesi
davası açın
çek için mahkemeden tedbir isteyin
bankayada davayı ihbar edin
Old 22-06-2010, 17:42   #3
mevzu hukuk

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
ihtara rağmen iade etmedilerse
menfi tespit
çekin iadesi
davası açın
çek için mahkemeden tedbir isteyin
bankayada davayı ihbar edin
Sayın meslektaşım,geçen hafta vermiş olduğunuz yanıt doğrultusunda hareket ettim,tedbir kararı aldım. Ancak bugün ilgili bankaya gittiğimde,menfi tespit davası ile ilgili olarak alınan tedbir kararının ödemeden men talimatı şeklinde olmadığını,bu sebeple şayet çek yaprağının ibraz edilmesi halinde ödeme gerçekleştirileceği husususunda yanıt aldım..
Bildiğim kadarıyla ödemeden men talimatı çek çalıntı ve zayii halinde mümkün oluyor. Bu konuda başka nasıl bir yol izleyebilirim?
Old 23-06-2010, 14:32   #4
Av.Kaan

Bilindiği gibi, menfi tespit davası sadece dava açılan kişi yönünden sonuç doğurur. Şayet taşeron firma elindeki çeki iyiniyetli üçüncü kişiye cirolarsa, iyi niyetli hamile karşı yapılabilecek bir şey yoktur. Bu nedenle genellikle Mahkemeler, tedbir kararlarını "davalı tarafından ibraz edilmesi" şartıyla veriyor.

Sizin olayda, Mahkeme nasıl bir tedbir kararı verdi, bilemiyorum. Ancak, banka kararı uygulamayacaksa tedbir kararının geçerliliği nerede kalır? Daha doğru bir ifade ile bankanın mahkeme kararını uygulamama hakkı var mı?

Acaba, yukarıda belirttiğim gibi bir karar verildi de banka "bir başkası ibraz ederse ödemek zorundayım" mı dedi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi