Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşveren vekilliği ve kapsamdışı pesonel...

Yanıt
Old 18-03-2013, 16:08   #1
Av.Arzu Erkan

 
Varsayılan İşveren vekilliği ve kapsamdışı pesonel...

Tedaş' a bağlı işletmede işçi statüsünde çalışan kişi kurumdan gelen yazı neticesinde sorumlu personel olarak görevlendirilmiştir. Bu kişi işveren vekili sayılır mı? Zira, bu kurumda işletme sorumlusunun memur olması gerekmektedir. Ayrıca, asıl işletme sorumlusunun olmadığı dönemlerde geçici olarak işletme sorumlusu olarak görevlendirilen işçi de işveren vekili olarak değerlendirilebilir mi? İşveren vekili olarak değerlendirilmeleri durumunda bu kişilerin işçi sendikası üyeliği düşer mi? Bu kişiler kapsamdışı personel olarak nitelendirilebilir mi? Saygılarımla...
Old 18-03-2013, 17:15   #2
Adli Tip

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Tedaş' a bağlı işletmede işçi statüsünde çalışan kişi kurumdan gelen yazı neticesinde sorumlu personel olarak görevlendirilmiştir. Bu kişi işveren vekili sayılır mı? Zira, bu kurumda işletme sorumlusunun memur olması gerekmektedir. Ayrıca, asıl işletme sorumlusunun olmadığı dönemlerde geçici olarak işletme sorumlusu olarak görevlendirilen işçi de işveren vekili olarak değerlendirilebilir mi? İşveren vekili olarak değerlendirilmeleri durumunda bu kişilerin işçi sendikası üyeliği düşer mi? Bu kişiler kapsamdışı personel olarak nitelendirilebilir mi? Saygılarımla...
Sayın Arzu Erkan;

İşveren vekilliği, İş Kanunu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi ve Sendikalar Kanununda ayrı ayrı belirlenmiştir.

Toplu İş Mevzuatı açısından, 6356 sayılı Yasa'da işveren vekili, işveren adına işletmenin bütününü yönetenler olarak tanımlanmıştır. Aynı Kanunun 39. maddesi "Bu Kanun anlamında işveren vekilleri ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerine işvereni temsilen katılanlar, toplu iş sözleşmesinden yararlanamaz." hükmünü de içermektedir.

Bu itibarla müvekkilinizin işveren vekili sayılacağını sanmıyorum.

Öte yandan, bu bahsettiğimiz ihtimallerin hiç birinde sendika üyeliği düşmez; sadece toplu iş sözleşmesinden yararlanma durumu değişebilir.

Bence siz, işyerinde uygulanan TİS'e bakmalısınız. Zira TİS'lerde genellikle "kapsam" maddesi olur. Müvekkilinizin kapsam dışı kalması bu nedenle ihtimal dahilinde olabilecektir.

Saygılar,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Asıl İşveren - Alt İşveren İlişkisi / 5538 sayılı Kanun Av.Aylâ Çağlartuna Meslektaşların Soruları 7 01-02-2013 09:23
Alt İşveren-Asıl İşveren ( işçilik alacaklarından sorumluluk ve husumet) İ. Çağrı ÇAĞLAYAN Meslektaşların Soruları 6 02-05-2012 12:25
Üniversite Bünyesinde Çağrı Merkezi Çalışanı Asıl İşveren Alt İşveren Muvazaası Av. Çıldır Meslektaşların Soruları 5 02-12-2011 16:07
İşçilik Alacakları Konusunda Alt İşveren-İşveren Vekili Sorunu.... Av. Uğur İHTİYAROĞLU Meslektaşların Soruları 1 13-10-2011 17:07
İşveren vekilliği mustafaaladag Meslektaşların Soruları 6 10-03-2009 12:57


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03697491 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.