Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasi ataması mı

Yanıt
Old 25-10-2007, 11:27   #1
avnihal

 
Varsayılan vasi ataması mı

iyi günler
müvekkil 14 yaşında,babası trafik kazasında ölünce annesinin ailesi çocuğu dedesine bırakarak kızlarını
götürüyorlar ve kadın tekrar evlenerek bilinmeyen bi yere gidiyor.çocukla bir bağlantısı kalmamış,dede işlem yapamadığı için çocuğa vasi olmak istiyor ve dede 58 yaşında.
bu konuda hangi dava açılmalı öncelikle acaba?
izlemem gereken hukuki yol hakkında bilgilendiriseniz çok memnun olurum
Old 25-10-2007, 12:39   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avnihal
iyi günler
müvekkil 14 yaşında,babası trafik kazasında ölünce annesinin ailesi çocuğu dedesine bırakarak kızlarını
götürüyorlar ve kadın tekrar evlenerek bilinmeyen bi yere gidiyor.çocukla bir bağlantısı kalmamış,dede işlem yapamadığı için çocuğa vasi olmak istiyor ve dede 58 yaşında.
bu konuda hangi dava açılmalı öncelikle acaba?
izlemem gereken hukuki yol hakkında bilgilendiriseniz çok memnun olurum

TMK 404-424 maddeleri arasında düzenlenmiş bulunan vesayet hükümlerinden yararlanabilirsiniz. Buna göre, küçüğün bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesine müracaatla, dedesinin vasi olarak atanmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 25-10-2007, 12:40   #3
Kemosabe

 
Varsayılan

Önce anne üzerindeki velayetin kaldırılması için Aile Mahkemesinde dava açılıp,velayet anneden alındıktan sonra Sulh Hukuk Mahkemesinde dedenin vasi olarak atanması için vesayet davası açılmalıdır.Saygılarımla.
Old 25-10-2007, 12:45   #4
avnihal

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Kemosabe
Önce anne üzerindeki velayetin kaldırılması için Aile Mahkemesinde dava açılıp,velayet anneden alındıktan sonra Sulh Hukuk Mahkemesinde dedenin vasi olarak atanması için vesayet davası açılmalıdır.Saygılarımla.
bunu düşündüm ama ben doğrudan vasi ataması ile ilgili dilekçe yazmıştım kabul edilmedi
demek ki bu sebebten
teşekkürler
Old 25-10-2007, 16:00   #5
Av.bozkara

 
Varsayılan

MADDE 348.- Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa, hâkim aşağıdaki hâllerde velâyetin kaldırılmasına karar verir:

1. Ana ve babanın deneyimsizliği, hastalığı, özürlü olması, başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velâyet görevini gereği gibi yerine getirememesi.

2. Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması.

Velâyet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.

Türk Medeni Kanununun Velayet, Vesayet ve Miras Hükümlerinin Uygulanmasına İlişkin Tüzüğün 9.maddesine göre;

"Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre velayet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa veya ana ve babadan birinden velayetin kaldırılması çocuğun vesayet altına alınmasını gerektiriyorsa veya boşanma kararının verilmesinden sonra velayet kendisine verilen ana veya babanın başkasıyla evlenmesi, başka bir yere gitmesi gibi yeni olguların zorunlu kılması halinde veya velayetin kaldırılmasını gerektiren diğer hallerde, hakim, velayetin kaldırılmasına karar verdiği takdirde hüküm kesinleştikten sonra vasi atanması için durumu çocuğun yerleşim yerindeki vesayet makamına bildirir.

Ölüm haberini nüfus kütüğüne işleyen nüfus memuru da kütükte vesayet altına alınması gereken bir kimsenin bulunduğunu görürse, durumu, ölenin aile kütüğü ile birlikte hemen yetkili vesayet makamına bildirir. Ölen başka bir yer nüfusuna kayıtlı ise, ölümün vuku bulduğu yer nüfus memuru, durumu ölenin kayıtlı bulunduğu nüfus idaresine bildirir. Bu bilgiyi alan nüfus memuru da yetkili vesayet makamına bildirimde bulunur.

Görevlerini yaparlarken vesayeti gerektiren velayet altında bulunmayan küçük ile akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendine sürekli yardım gereken ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokan bir erginin varlığını öğrenen idari makamlar, noterler ve mahkemeler de bu durumu hemen yerleşim yerinin bulunduğu vesayet makamına bildirmekle yükümlüdür."

Umarım işinize yarar...

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
velayet-vasi Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 3 12-07-2011 17:22
yasama organının kamu görevlisi ataması mümkün mü? avukatedali Hukuk Soruları Arşivi 1 01-11-2006 14:48
Vasi Ataması Kararı Kesinleşebilir Mi? nfb Meslektaşların Soruları 0 27-08-2004 15:32
Vasi baykara1 Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 09:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04040599 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.