Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesindeki özel şartlar ile tahliye taahhüdüne atıfta bulunulması

Yanıt
Old 07-06-2023, 01:11   #1
Enes Talha

Varsayılan Kira sözleşmesindeki özel şartlar ile tahliye taahhüdüne atıfta bulunulması

Herkese merhabalar,
Sayın meslektaşlarım, müvekkil tarafından imzalan kira sözleşmesi ile birlikte ''şeklen'' geçerli bir tahliye taahhüdü de verilmiş ancak, bu kira sözleşmesinde bulunan özel şartlarda şöyle bir ibare mevcut: '' işbu sözleşmedeki şartlar sağlandığı ve yenilecek yıldaki zam oranına uygun ödeme yapıldığı takdirde bu sözleşme ile birlikte verilen tahliye taahhüdü hükümsüz sayılacaktır. ''
Bu ibareye dayanarak yapılan takibe itiraz etmeyi düşünüyoruz ama buna ilişkin bir yargıtay kararı maalesef bulamadım.
Bu olayda olumlu/olumsuz olmak üzere siz değerli meslektaşlarımın bilgi ve yardımına ihtiyacım var. Saygılarımla...
(Düzeltme: kira sözleşmesi yenilenmiş ve yenileme zamanında taahhüt verilmiş, bu detayı yazmayı unutmuşum.)
Old 07-06-2023, 13:38   #2
hukuk işçisi

Tahliye taahhüdünde tarih yoksa veya sözleşmenin tarihi yazılıysa, ya da atıf yapılan taahhütnamenin, takip konusu olduğu bir şekilde dolaylı da olsa anlaşılıyor ise sansınız yüksek, bunun dışındaki ihtimalllerde ise ispatınızın yemin deliline kalacağı kanaatindeyim.
Old 07-06-2023, 13:59   #3
Enes Talha

Cevabınız için çok teşekkür ederim meslektaşım, ancak konu içeriğinde benim bir eksiğim olmuş onu tamamlamak istiyorum. Devam eden süreçte sözleşme yenileniyor ve bu yenilenen sözleşme ile birlikte verilen tahliye taahhüdü aynı tarihte. Bu hususa ilişkin olan yargıtay kararları aleyhimize maalesef, harici sözleşmedeki madde dolayısıyla bir çözüm arıyorum ama net bir sonuç hala bulabilmiş değilim.
Old 07-06-2023, 15:01   #4
ozgzog

Alıntı:
Yazan Enes Talha
Herkese merhabalar,
Sayın meslektaşlarım, müvekkil tarafından imzalan kira sözleşmesi ile birlikte ''şeklen'' geçerli bir tahliye taahhüdü de verilmiş ancak, bu kira sözleşmesinde bulunan özel şartlarda şöyle bir ibare mevcut: '' işbu sözleşmedeki şartlar sağlandığı ve yenilecek yıldaki zam oranına uygun ödeme yapıldığı takdirde bu sözleşme ile birlikte verilen tahliye taahhüdü hükümsüz sayılacaktır. ''
Bu ibareye dayanarak yapılan takibe itiraz etmeyi düşünüyoruz ama buna ilişkin bir yargıtay kararı maalesef bulamadım.
Bu olayda olumlu/olumsuz olmak üzere siz değerli meslektaşlarımın bilgi ve yardımına ihtiyacım var. Saygılarımla...

iyi günler meslekteşım.
Tahliye taahhüdünün kira sözleşmesi ile aynı tarihte imzalanmasını ve aynı tarihli olmasını Yargıtay kabul etmiyor ve tahliye taahhüdünü geçersiz sayıyor. Bu durumda, kira sözleşmesine böyle bir ibare konulması da, taahhütnamenin aynı anda yapılmış olduğunun bir ispatıdır kanımca.
Old 14-06-2023, 18:28   #5
hukuk işçisi

Alıntı:
Yazan Enes Talha
Cevabınız için çok teşekkür ederim meslektaşım, ancak konu içeriğinde benim bir eksiğim olmuş onu tamamlamak istiyorum. Devam eden süreçte sözleşme yenileniyor ve bu yenilenen sözleşme ile birlikte verilen tahliye taahhüdü aynı tarihte. Bu hususa ilişkin olan yargıtay kararları aleyhimize maalesef, harici sözleşmedeki madde dolayısıyla bir çözüm arıyorum ama net bir sonuç hala bulabilmiş değilim.

Söylediğiniz gibi yenilenmiş sözleşme ile aynı düzenleme tarihli taahhüdünü Yargıtay geçerli saymakta. Bu durumda aile konutu ihtimali dışında tahliye taahhüdünü geçersiz kılar bir düzenleme benim de aklıma gelmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi