Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilin telefonu ile arkadaşının online ortamda başkası ile yazışması.

Yanıt
Old 18-06-2021, 14:57   #1
drako

 
Varsayılan Müvekkilin telefonu ile arkadaşının online ortamda başkası ile yazışması.

Müvekkil asker olup bir 12 saatlik nöbet usulü çalışmakta ve nöbeti başladığında telefonu diğer arkadaşına bırakmaktadır.Ancak müvekkilin arkadaşı yaklaşık 1 ay önce müvekkilin telefonundan whatsapp uygulanamasını kullanarak başka bir kadın ile yazışmış ve ardından kadını engellemiş kendi instagramından sohbete devam etmiştir.

Müvekkil ise durumdan haberdar olmamış ve bu yazışmaları karısı görmüş müvekkil zor da olsa ancak durumu açıklayabilmiştir.Bu durumda müvekkilden izinsiz telefonunu kullanıp başkası ile yazışan ve müvekkilin de telefon numarasını karşıdaki kişinin öğrenmesini sağlayan kişiye yönelik olarak kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, yayma ve yok etmek suretiyle savcılığa suç duyurusunda bulunabilir miyiz?

Yine bu olaylar ve eşiyle yaşadıkları nedeniyle müvekkilin arkadaşına ayrıca bir tazminat davası da açılabilir mi?Teşekkürler şimdiden.
Old 21-06-2021, 12:41   #2
bonocui

 
Varsayılan

Merhabalar,

"...sanık ….. ‘un, ayrıldığı kız arkadaşı olan şikayetçinin, kendisinde kayıtlı olan kişisel veri niteliğindeki telefon numarasını, şikayetçinin rızası dışında diğer sanık ….. ‘a verdiği olayda; şikayetçinin telefon numarasını hukuka aykırı olarak yayan sanık ….. ile telefon numarasını hukuka aykırı olarak ele geçiren sanık ……. ‘un eyleminin, TCK’nın 136/1. maddesine uyan verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturacağı gözetilmeden, ayrı ayrı mahkumiyetleri yerine, “telefon numarası vermek şeklinde gerçekleşen eylemin kişisel verilerin ele geçirilmesi ve yayılması olarak değerlendirilemeyeceği” biçimindeki isabetsiz gerekçeyle beraatlerine karar verilmesi..." (T.C. YARGITAY 12. CD. 2014/607 E. 2014/16665 K. 07.07.2014 T.)

Özet: İzni olmadan birinin telefon numarasını başkasına vermek, kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma suçunu oluşturur.

Kişisel verilerin bir başkasına bilerek ve isteyerek verilmesinin, suçun oluşması için yeterli olacağını, ayrıca belirli bir saik ile hareket edilmesinin gerekli olmadığını düşünüyorum. Bu sebeple, müvekkilinizin telefonundan mesaj atarak, müvekkilinizin telefon numarasını üçüncü şahsa, o kişiyle mesajlaşmak amacıyla vermiş olmasının fark yaratacağını düşünmüyorum.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
whatsapp yazışması delil başlangıcı sayılır mı? mstfmhc Meslektaşların Soruları 3 27-07-2016 09:42
Boşanma davasında E-mail yazışması Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 02-07-2015 13:43
Çek Iptali Davasında Maddi Hata - çek numarasının yanlış yazışması advocate_28 Meslektaşların Soruları 8 03-03-2007 09:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03558493 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.