Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Hisselere Bölerek Arsa Arazi Satişi

Yanıt
Old 27-02-2019, 08:55   #1
bilirkişi67

 
Varsayılan Hisselere Bölerek Arsa Arazi Satişi

Bir arsanın hisselere bölünerek satışının yapılıp yapılamayacağı hususunun yasal dayanaklarını yazabilir misiniz? 3194/18. maddede yazan:
Veraset yolu ile intikal eden, bu Kanun hükümlerine göre şüyulandırılan Kat Mülkiyeti Kanunu uygulaması, tarım ve hayvancılık, turizm, sanayi ve depolama amacı için yapılan hisselendirmeler ile cebri icra yolu ile satılanlar hariç imar planı olmayan yerlerde her türlü yapılaşma amacıyla arsa ve parselleri hisselere ayıracak özel parselasyon planları, satış vaadi sözleşmeleri yapılamaz. demektedir.
Tapu dairesinin hisse satışlarında belediyeye sorduğu "satışında sakınca bulunup bulunmadığı" sorusuna, imar planları dahilinde de olsa (parselasyon planları tamamlanmamış-kadastro parseli halinde ise) eğer sahip olduğu hisseyi bölerek(örneğin 4/6 hissesinin 3/6 hissesi kendinde kalıp 1/6 hissesini bölüp satıyorsa) uygun değildir, hissenin tamamını satıyorsa uygundur diye yazıp gönderiyoruz ama yasal dayanağını bilmiyorum. Çünkü 18.maddeye göre imar planları dahilinde ise hisse bölmeye izin verilmesi gerekiyor gibi.
18.maddenin bu kısmının yorumu ve bunun dışında başka bir hukuki dayanak varsa ne olduğu hususunda bilgi verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Old 29-10-2020, 22:04   #2
Gaspıralı

 
Varsayılan

Planlı alanlar açısından 3194/18. maddede yazan hüküm hisseli arazi satışı yasağının dayanağıdır. "bu Kanun hükümlerine göre şüyulandırılan" ifadesi ise hissenin tamamına satışına cevaz verilmiştir. Buna karşılık aynı madde hissenin veya tam mülkiyetin parçalara ayrılarak satışını yasaklar.

Plansız alanlarda da bu hüküm ve 5403 sayılı kanun dayanaktır.
Old 30-10-2020, 14:43   #3
bilirkişi67

 
Varsayılan Hisseyi bölerek satmak

Sayın Gaspıralı,ilginize teşekkür ederim. Ancak sorumun cevabını alamadım. 18. madde de "imar planı bulunmayan alanlarda" denilmektedir. Bundan,plansız alanlarda hisse bölünemez ancak imar planı bulunan alanlarda hisseleri bölerek satışı yapılabilir anlamı mı çıkar. Bunu yorumlar mısınız. Yani imar planı olan alanlarda hisse bölünerek satılabilir mi
Old 02-11-2020, 07:03   #4
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Bölerek satmaktan kastedilen taşınmazın ifraz edilemeyeceğidir. Yani imar kanunu ve plan vs. gereğince belirlenmiş minimum parsel büyüklüğünün altına düşecek şekilde ifraz yapılamaz. Yasak olan budur. Yoksa ifraz edilmedikten sonra müşterek mülkiyet hissesinin belli bir miktarının satışının yasaklanması söz konusu değildir. Belli bir oranda mülkiyet hakkının devri mümkün olmalıdır.
Old 11-11-2020, 13:08   #5
bilirkişi67

 
Varsayılan Aradığım cevap bu değil!

Sayın Doğanel, yorumlarınız için teşekkür ederim. Ancak Bir taşınmaz ifraz edilerek ayrılıyorsa zaten hisseli olmaktan çıkar müstakil hale gelir. Yani 18. maddede yazan minimum ifraz şartları altında bölünemez ifadesi değildir. Zaten yasada yazan ifraz şartlarını taşımıyorsa bir parsel bölünemez. Benim sorup öğrenmek istediğim husus şu:
Bir taşınmaz maliki elindeki parselin belli bir kısmını örneğin 2/3 ünü kendinde bırakıp 1/3 hissesini satabilir mi?(ifraz yaptırmadan)
Yada örneğin bir taşınmazın 3/5 üne sahip A kişisi 3/5 hissinin tamamını üçüncü şahsa satabilir ama bu kişi , sahip olduğu hissenin 1/2 sini üçüncü şahsa geri kalan hisse kendi üzerinde kalacak şekilde satış yapabilir mi? Bu satış mümkün diyorsanız yasal dayanağı nedir? Tapu neden bu tür hisseli satışları belediyelere soruyor? Bu türden hisse bölerek(ifraz etmeden, yani bir hissenin belli bir hissesini, hisseli olarak) üçüncü şahıslara satabilir mi? Bu hususun 18. madde dışında yasal mevzuatı var mı? Bilen arkadaşlar varsa yazabilir mi? Şimdiden teşekkürler hepinize...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Arsa SatiŞi KarŞiliĞi Gelİr PaylaŞimi Av. F.G. Erman Borçlar Hukuku Çalışma Grubu 2 23-11-2011 13:18
Kamulaştırma-Arsa Arazi Niteliği Kemosabe Meslektaşların Soruları 3 10-10-2010 01:14
alacağı parçalara bölerek ilamsız takip av.onur Meslektaşların Soruları 19 06-04-2010 18:03
Arsa Vasifli Meskenin Satişi Meryemposul Meslektaşların Soruları 7 11-03-2010 17:21
arazi tapulu alanda yapılan kamulaştırma ve ödenmeyen arsa bedelleri avukat erdoğan Meslektaşların Soruları 3 10-10-2008 19:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03974390 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.