Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 23-03-2009, 15:40   #181
AvTürk

korkunç yıllar-cengiz dağcı
Old 24-03-2009, 11:07   #183
kbr_dzkara

Anayasal Gelişme Tezleri - Bülent TANÖR
Old 27-03-2009, 04:58   #184
üye18721

KMK..
Old 31-03-2009, 22:31   #186
Gülümse

Alıntı:
Yazan amon
Elif ŞAFAK - AŞK.......

Peki bizimle düşüncelerinizi paylaşa bilirmisiniz? Nasıl beğendiniz mi?
Old 01-04-2009, 15:28   #187
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de son olarak Elif Şafak'ın "Aşk" kitabını okudum. Kitabı okuma sebebim ne adı idi ne de yeni çıkanlar arasında olması. Esasen rafta duran kitaba elimin gitmesinin sebebi, yazarın dilini ve üslubunu beğendiğim için yeni kitabını merak ediyor olmamdı. Bir Ankara dönüşü yaptığım yolculukta okumaya başladım kitabı. Eee Ankara hatırası olunca benim için de daha özel bir yeri oldu.

Kitap hakkında yapılan kritikleri bile bilmiyordum aldığımda. Ama böyle olması daha iyi oldu, beklemediğim bir şeyle karşılaşmış oldum Gerçekten oldukça sürükleyici, bir çırpıda bitiveren (siz okumuyorsunuz, kitap size kendini okutuyor), huzur veren(ne çok severim huzuru!), kimi zaman gündelik hayatı sorgulamama sebep olan, aşkın dört bir yanını, harmanını, şekle sokulamazlığını, ruhumuzun özünü anlatan, insanı sakinleştiren, durulaştıran ve azıcık da benim kendime öfkelenmeme neden olan bir kitaptı. Tabii bunlar tamamen yazarla benim aramda yaşananlar. Siz neler yaşarsınız(ya da yaşadınız) onu bilemiyorum
Old 10-04-2009, 23:55   #190
Ayşegül Kanat

Son günlerde yazma eyleminde tıkanıklık yaşıyorum. Yazmam gereken yaklaşık yedi senaryo var ve öylece ekran bana bakıyor ben de ona. Bakışıp duruyoruz.

Son iki ayda neler okudum? Birkaç Calvino'yu elden geçirdim.Okulda Durrenmatt ve Frish incelemelerimizde "Yüksek Almanca" terimini duyduğumda çok şaşırmıştım.Lisanın alçağı-yükseği mi olurmuş diye... Calvino okurken "Yüksek Edebiyat" çıktı karşıma... Anlamaya çalışırken ipin ucu kaçtı gitti.Genç olsam "Calvino Grubu" oluşturup "okuma günleri" düzenlemek isterdim.Gerek "Karşılaştırmalı Edebiyat" gerekse "Yüksek Edebiyat" tek başıma altından kalkabileceğim bir alan değilmiş, bunu öğrenmek üzdü tabii...

Bunların arasında üç adet "Meyer" okumak, dünyayı ayağa kaldıran edebiyat şaheseri neymiş görmek kısmet oldu. Bir zamanlar Love Story fırtınasında yaşadığım duyguyu yaşadım. Zengin oğlan-fakir kız masalı Tanzimat'tan bu yana ezberlediğimiz bir konu...Üstüne bir de "hastalanıp ölmek" sosunu ekleyince yurdum insanı için hiç te yeni bir konu değildi Love Story.

Sonra Kırmızı Pazartesi yaktı kavurdu insanları. Okuyunca aynı hayal kırıklığını yaşadım. Yaşar Kemal'den başlayarak-üstelik daha kapsamlı-yazılan, gazetelerin üçüncü sayfa haberleri arasında görüp kanıksadığımız bir konu işlenmiş. Elbette dünyamızda "yazılmayan konu, yer,zaman" kalmadı. Her şey işlendi,yazıldı. Bunu bizim nasıl anlattığımız/kurguladığımız ve yeniymiş gibi gösterebildiğimiz önemlidir.Meyer için harcadığım paraya ve zamana acıdım ama yazarın konuyu nasıl bağlayacağını da görmek istiyorum. Bu yüzden son iki kitabı da alıp okuyacağım.

Ünal Aytür'ün Henry James incelemesini okudum en son. Yazma hevesi olanlara gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir eser.Yol göstereceğini düşünüyorum.

Şimdi okuduğum eser Hanna Blank'ın Bekâretin "El Değmemiş" Tarihi.Keyif duyarak okuduğumu itiraf etmeliyim. Bitince belki hakkında bir şeyler yazarım.
Old 15-04-2009, 16:55   #191
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Geçen hafta Hasan Ali Toptaş'ın Gölgesizler adlı romanını okudum. Bugün aynı yazarın Kayıp Hayaller Kitabı'na başladım.

Kayıp Hayaller Kitabı, bana öneren arkadaşımın dediği gibi gerçekten 10 numara bir kitap.
Old 20-04-2009, 11:39   #192
Ayşegül Kanat

Bu bölümün "test alanı" olmadığını biliyorum. Aramızdan birçok kişi bu eseri okudu. Testi yanıtladım ama sonucu söylemem. Siz de deneyin, keyifli, en az okumak kadar. Saygılar

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=40

Olasılıksız testi

Uzun süre Radikal Kitap’ın çok satanlar listesindeki yerini kimselere kaptırmayan, 2008’in en çok satan kitaplarından Olasılıksız, “Fizik kuralları ve bir an için evrendeki her şeyin konumu bilinirse, olan her şey ve gelecek tüm tarih bilinebilir” teorisi üzerine yazılmış ilginç bir roman. Kitap çok sattığına göre, bu kitabı okumuş olma olasılığınız oldukça yüksek.
Bakalım soruların hakkından gelebilecek misiniz?

1-Aşağıdakilerden hangisi baş kahramanımız David Caine’in kumarbaz arkadaşlarından biri değildir?
a) Walter
b) Rahibe Mary
c) Melvin Schuster
d) Ayyaş Johnny

2-Nava Vaner’in bilgi sattığı ajan hangi örgüte mensuptur?
a) MI6
b) Mossad
c) Spetsnaz
d) FBI

3-David Caine’in hastalığı nedir?
a) Anti-sosyal kişilik bozukluğu
b) Epilepsi
c) Şizofreni
d) Obsesif-kompulsif bozukluk

4-Caine’in hastalanmadan önce “Olasılık Kuramına Giriş” dersi verdiği okul hangisidir?
a) Columbia Üniversitesi
b) Colorado Üniversitesi
c) Concordia Üniversitesi
d) Cornell Üniversitesi

5-Gerolamo Cardano, olasılık teorisini niçin geliştirmişti?
a) Bilim için
b) Felsefe için
c) Kumarda kazanmak için
d) Allah’ın varlığını ispatlamak için

6-Dr. Tversky, Julia’yı denek olarak kullandığı, bilinçaltı ve sezinleme gücü hakkındaki deneyinde hangi beyin dalgasını inceliyordu?
a) Alfa
b) Beta
c) Teta
d) Delta

7-Aşağıdakilerden hangisinin adı, Dr. Forsythe ile Dr. Tversky’nin bilimsel tartışmasında zikredilmemiştir?
a) Albert Einstein
b) James Clerk Maxwell
c) Werner Heisenberg
d) Charles Darwin

8-Caine’in yemek yerken Doc’tan iş istediği mekan neresidir?
a) Twin-Fly Barı
b) Chernobyl Rus Lokantası
c) Sam’in Lokantası
d) Hooters

9-Lotoyu kazanıp multi milyoner olan kimdir?
a) Jasper
b) Gina
c) Steven Grimes
d) Thomas DaSouza

10-Tanja’nın babasının adı nedir?
a) Dmitry
b) Kozlov
c) Nikolaev
d) Yegor

11-Aşağıdakilerden hangisi Tanja’nın silah eğitmenidir?
a) Fyodor
b) Mikhail
c) Raisa
d) Zaitsev

12-“Eğer fizik kuralları ve bir an için evrendeki her şeyin konumu bilinirse, olan her şey ve gelecek tüm tarih bilinebilir” diyen teori hangisidir?
a) Laplace’ın Şeytanı
b) Schrödinger’in Kedisi
c) Görecelik Teorisi
d) Belirsizlik İlkesi

13-Nava ve Caine’in FBI’dan kurtulmak için durdurdukları araba hangisidir?
a) Kırmızı Woswos
b) Ford Mustang
c) Siyah Mercedes
d) Chevrolet

14-“Belli ki Tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra zarları görülmeyecek yerlere atıyor” sözü kime aittir?
a) Richard Caton
b) Hans Berger
c) Blaise Pascal
d) Stephen Hawking

15-Adam Fawer’ın Olasılıksız’dan sonraki kitabının ismi nedir?
a) Kayıp Otoban
b) Antipati
c) Empati
d) Sempati

Cevap anahtarı: 1d, 2c, 3b, 4a, 5c, 6d, 7a, 8c, 9d, 10d, 11b, 12a, 13c, 14d, 15c

0-5 doğrum var: Bu kitabı okuma olasılığınız çok düşük. Sallayarak sıfırdan büyük bir sonuç elde etmek hiç zor olmadığından sınıfta kaldınız.

6-10 doğrum var: Sallamanın ötesinde, ya destekli salladınız ya da iyi bir okursunuz. İki türlüsü de maharet istediğinden tebrikler!

11-15 doğrum var: Bu kadar doğru cevabı olasılık hesabıyla filan bilmek mümkün değil. Olsa olsa bu Olasılıksız hesabı. Tebrikler!

Olasılıksız testini Ezgi Sözmen hazırladı. Kendisine teşekkürlerimizle beraber 50 YTL ve 1 aylık Gayet.net asil üyeliği gönderdik.

Test hazırlayıp testler@gayet.net adresine gönderin 50 YTL kazanın.
Old 24-04-2009, 10:28   #194
zlm

Elif Şafak - Aşk
2 gün önce başladım kitaba ama bırakamıyorum. 2 gündür eve gidip hemen okumak için can atıyorum.
Şems ile Mevlana 'nın ilahi aşkından ve roman kahramanlarının aşkından bahsetmiş.Tek bir roman gibi görünsede içinde bir roman daha var. Hepsi kurgumu diye araştırdım netten hepsinin kurgu olmadığına anladım.
Henüz kitabı bitiremedim,yarıladım ve çok beğendim. Herkese tavsiye ediyorum.
Old 03-05-2009, 23:11   #195
Gülümse

Şafak Vaktinden sonra "Çok Gururlu, Çok Kırılgan" adlı Maria Callas'ın hayatını anlatan kitabı okuyamaya başladım. Onundan sonra "Limon Ağacı"nı okumayı düşünüyorum.
Old 04-05-2009, 10:14   #196
Av. Seda Üstün Tuğ

khaled hosseini-uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş(oldukça sarsıcı,muhteşem)
Old 04-05-2009, 12:08   #197
üye18721

Klasikler ve en son; yıllar önce okuduğum ve yarım bıraktığım, Anna Karenina..
Dün gece okumaya başladığım bu güzel eser yüzünden sabaha karşı uyuyabildiim.
Okumadıysanız öneririm.-Bu arada Anna Karenina'nın, kitapta konuya dahil olması için 100 sayfa kadar okumanız gerekiyor..
Old 05-05-2009, 00:14   #198
Gülümse

"Fransız Süiti" kitabını okuyan yada tavsiye eden var mı?
Old 07-05-2009, 09:54   #199
Atahun

Zülfü Livaneli' nin "Son Ada" kitabını bitirdim. Açıkçası beğenmedim. Çok sıradan ve biraz da abartılı geldi. Şimdi de, Khaled Hosseini' nin "Uçurtma Avcısı" na başladım. Daha 30 ncu sayfasındayım ama müthiş sürükleyici bir anlatım dili var.
Old 08-05-2009, 20:59   #200
Av.Denizcan Sarıkaya

Olumlu

Hikmet Akgül'ün Nazım Hikmet(siyasi biyografi) kitabını okumaya başladım.Yazar Nazım'ın hayatını,yanında olanları,karşısında duranları kısacası tüm siyasi hayatını tam bir tarafsız gözle anlatıyor.En azından ilk 100 sayfa.Açıkçası adına bakıp da sıkıcı bir kitap yorumunu yapmıştım ama pişman oldum.Çok kaliteli bir dille anlatıyor.Tavsiye ederim ilgilenenlere.
Old 12-05-2009, 13:00   #201
Ayşegül Kanat

Bekâretin Eldeğmemiş Tarihi'ni bitireli çok oldu. İlginç bir araştırma. Hukukçuların da severek okuyacağını ve bu konuda"farklıler bilgiler" edinecekleri bir inceleme.

Tanrı-Hukuk-Töreler-Para-Kadınlar ve Erkekler...Bu karışımı incelemek ve kadınlar üstüne sakatlıklar yaşatmasını öğrenmek de ilginç.

Çevirmen'in katkıları da düşünülürse, özellikle Türkiye'nin eksik anlatıldığını düşünüyorum.

ABD'de cinselliğin küçük yaşlarda başlaması, okullardaki cinsel eğitim yerine, bekâretin kutsanması,evlenmeden cinsel ilişkide bulunmamak için sözleşmeler imzalanması(gençler tarafından)ve bu uğurda ABD'nin eğitim bütçesinden azaltılan kaynakların-fonların bu konuya aktarılması uzun uzun anlatılmış.Eyaletler de devletten gelen bu destek fonları kaybetmek istemeyişleri de ayrıca ilginç.

Yurdum insanının Bu politikaları edebiyat ve sinema gibi alanlardan öğrendiğini düşünürsek bir çok sorunun yanıtı veriliyor bu eserde.

Birkaç yıl önceye kadar filmlerde ve kitaplarda cinsel ilişkileri neredeyse son noktasına kadar izlerken şimdiki kuşak aşırı sevişme sahneleriyle karşılaşıyor, sona doğru tipler birden değişerek evleninceye kadar beklemeleri gerektiğini söyleyip sahne değiştiriyorlar.

Alacakaranlık Kuşağı bunun dışında kalmamış. Yaklaşık bin iki yüz sayfa yazılmış, biz de okuduk, karakterler evlendiler, böylece uzun öpüşme saatlerinden kurtulduk.Genç kuşaklar "Beyaz Dizi" kitaplarını okumamışlardır. Bu bin iki yüz sayfa aynı onlar gibiydi.(Beyaz Dizilerdeki sevişme sahneleri babama bile bu kitapları zevkle okutmuştu.)

En fazla iki ciltte bitecek olay örgüsü için Meyer'i kutluyorum. Bu kadar laf salatasını her yiğit başaramaz.

Meyer'in Göçebe'si de bu hızla bitti. Vampir serisine göre daha sağlam bir kurguya sahip. Bir parça Ursula Leguin havası sezdim.Fantastik eserleri sevenlere gözül rahatlığıyla önerebilirim.

NOT: Şafak Vakti ile Göçebe'yi korsandan aldım. Huzursuzum ama iki kitaptan 36 lira kâr etmek benim için çok önemliydi.Azalan ve daralan bütçem için bunu yapmak zorundaydım. Şimdi gönül rahatlığıyla Proust'un Okuma Üzerine adlı eserini alabileceğim.
Old 16-05-2009, 10:24   #202
Av. Seda Üstün Tuğ

engereğin gözündeki KAMAŞMA--zülfü livaneli
Old 16-05-2009, 10:45   #203
Mgulerer

Karşılaştırmalı Anayasa Mühendisliği
Giovanni Sartori
Prof.Dr. Ergun Özbudun çevirisi ile 1997 basımlı kitap.
Old 16-05-2009, 21:15   #204
Mustafa Sırakaya

ERMENİ MESELESİ- BİLAL ŞİMŞİR-bilgi yayınevi- kitabın içinde öyle bölümler öyle belgeler varki bu kitabı okumamız şart
Old 22-05-2009, 01:19   #205
üye25928

Atatürk'ün Yanıbaşında - Nuri Ulusu
Old 25-05-2009, 15:38   #206
nigartp

Dublörün Dilemması - Murat Menteş

İlginç ve güzel bir kitap .

Okuyunuz okutturunuz
Old 01-06-2009, 10:15   #207
Ayşegül Kanat

Ayaan Hirsi'nin Kafir adlı eserini dün gece bitirdim. Kadın sünneti, klitorisin sakatlanması, vajina ağzının dikilmesi... Eylemin adına ne derseniz deyin, korkunç birşey.

Yazar'ın Somali'den başlayıp Hollanda milletvekili oluncaya kadar yaşadıklarının ibret verici öyküsü okuru ilk sayfadan sarıp sarmalıyor.

Bu tür biyografiler 1923'ten bu yana yurdum kadınının ne kadar şanslı olduğunu hatırlatıyor bana(kimilerinin bu şansı yadsımaları da içimi acıtıyor tabii).

Eserin sonunda birkaç fotoğrafla yaşamöyküsü türü pekiştirilmiş. Yaşamöyküsü yazmak isteyenler için iyi sayılacak bir örnek.
Old 01-06-2009, 13:07   #208
uye8490

Okumakta geç kaldığım kitaplardan biri: Bay Pipo.
Soner Yalçın ve Doğan Yurdakul'un bir döneme ışık tutan güzel bir çalışması.
Old 01-06-2009, 18:56   #209
ParanoidAndroid

Orhan Pamuk'tan Masumiyet Muzesi'ni okumaktayim.. Sanirim 350'li sayfalardayim.. Ama bunaltti beni kitaptaki marazi ask.. Sirf hirsimdan bitirecegim..
Old 01-06-2009, 19:01   #210
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan amon
Elif ŞAFAK - AŞK.......

Bu kitabin kapagi pembe renk diye, bazi "erkek" okurlarimiz, Elif Safak'a isyan etmis - erkekligi bozan renkmis ya- ; vah benim guzel insanlarim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi