Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhale İptal, İta Amirinin İki Dudağı Arasında. mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2003, 01:15   #1
hatice

Varsayılan İhale İptal, İta Amirinin İki Dudağı Arasında. mı?

Selamlar.
Bir ilçede, devlet ihale yasasınca yapılmış bir satış. satışta her şey yasalara uygun.
Satıştan sonra alıcıya " satış onaylandı.gel satım bedelleri ile vergileri yatır ve tapunu al.. " deniyor.
paralar yatıyor.Tapu aşamasında , kaymakam satışı iptal etti deniyor. Eski ihale yasasının 31. maddesi ita amirine 15 gün içinde satışı onaylaması yada iptal etmesi ile ilgili yetki veriyor. Anlaşılan kaymakamımız bu yetkiyi- neden göstermeksizin kullanıyor--
Şimdi dava açacağım. Sizce sonuç ne olur ? davalı; İlçe mal müdürlüğü mü, kaymakamlık mı, maliye bakanlığı mı ?
Benimle beraber düşünür birde düşündüklerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar. kırmızı
Old 31-08-2003, 01:34   #2
Armağan Konyalı

Sayın Hatice,

Ne yazık ki ihalelerin kaderi idarenin ''iki dudağı arasındadır''...
Bu konuda şimdiye kadar açılan davalardan sonuç alınamamıştır.

Devlet İhale Kanununa göre de, Kamu İhale Kanununa göre de idarelere ihalelerin iptal edilmesi yetkisi verilmiş, ama ihaleye katılanlara ihaleyi feshetme hakkı verilmemiştir. İdareye tanınan ayrıcalık kanunun ''eşitlik ilkesi''ne aykırıdır. Ama bu aykırılık kanunidir.

Kamu İhale Kanunu na göre hazırlanan ihalelerin idari şartnamelerinde ''idarenin ihaleyi iptal etmesi halinde ihaleye katılanların hiçbir hak iddia etmeyeceklerine'' ilişkin madde vardır.

Devlet İhale Kanununa göre de dava açmanızda yarar görmüyorum. Geçmiş bunu göstermektedir. Yeni Kamu İhale Kanunu bile, eşitlik ilkesini taşıdığı halde böyle düzenlenmiştir.

Demek ki geçmişteki ceberrut devlet anlayışı hâlâ sürmektedir.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 01-09-2003, 18:25   #3
hatice

Sevili Bir Dost;
İlginize ve bilginizi paylaşmanıza teşekkür ederim .
İdari şartnamede, ihaleye katılacaklara imzalatılan şartların; katılanın hukuki durumunun idareye oranla mevcut güçsüzlüğü ve katılanın bu şartı kabul etmemesi halinde ihaleye katılmayacak olması nedeniyle GEÇERSİZ SAYILMASI Gerektiğini düşünüyorum.
Bu nedenle de...
Ben davamı bu gün, Samsun İdare Mahkemesine açtım. Sonucunu da size mesaj olarak ulaştırıp paylaşırım. Umarım iyi olur..
Old 16-02-2005, 10:35   #4
Armağan Konyalı

Sayın hatice,

Sevindirici bir gelişmeyi haber vermek istedim :

Geçtiğimiz aylarda Kamu İhale Kurumu'na yapılan şikayet başvurusu üzerine, yapılmış bir ihaleyi iptall eden ihale yetkilisinin iptal kararının gerekçesi yetersiz görüldüğünden, iptal kararının iptal edilmesine ve yapılan ihale sonucuna göre işlem yapılmasına karar verilmiştir.

Eğer sizin davanız için geç değilse, kararın tarih ve numarasını araştırıp bulabilirim.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 22-02-2005, 00:11   #5
hatice

teşekkur ederım ama sahiden geç oldu.yinede ilginize ve bilginize sonsuz teşekkürler
Old 05-02-2009, 00:23   #6
Armağan Konyalı

Sayın hatice

2003 yılında açtığınız dava artık sonuçlanmış olmalı. Sonucu paylaşacağınıza ilişkin umudumuzu henüz kaybetmedik.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi