Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamsiz Takİp

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2011, 17:20   #1
Av.Uğur Hakan Kahraman

Varsayılan İlamsiz Takİp

Konuyu özetlersek aleyhimizde açılmış olan davada mahkeme red kararı vermişti.Kararın ücreti-vekaleti icra marifetiyle tahsil edilmişti.Yargıtayın redddedilmiş olan kararı bozmasıyla birlikte yeniden yargılama yapılması kabul edildi.Davanın reddi ile taksil etmiş olduğu ücreti vekalet ise yargıtayın kararıyla birlikte ilamsız takip suretiyle icraya konuldu.ilamsız kararın temyiz sonuna kadar durdurulması mümkünmüdür.Ya da başka bir çözüm yolu varmıdır. Değerli meslektaşlarımın konuya ilişkin düşüncelerini bekliyorum.İyi günler dilerim.
Old 15-02-2011, 23:47   #2
BALDIRAN

Sevgili Meslektaşım.Ben mi bir şeyi gözden kaçırıyorum. İlamsız takipse, itiraz etmeniz üzerine zaten durmayacak mı.
Old 16-02-2011, 12:23   #3
üye32062

Verilen karar bozulduğu için tahsil etmiş olduğunuz ret vekalet ücretini geri ödemeniz gerekiyor. Yaptığınız icra takibin dayanağı kalmadığından itiraz ederek takibi durdurmanın faydalı olacağını düşünmüyorum. İyi çalışmalar
Old 16-02-2011, 16:12   #4
Av.Uğur Hakan Kahraman

tabiki sevgili meslektaşım yanlız icra takibine konulmadan önce fazlaya dair ücreti vekaletin talebi gerekirdi.Bununla birlikte direk olarak ilamsız takibe konması redde ilişkin elde ettiğimiz ücretin vekaletin tamamını talep etme hakkını doğurmasa gerek özelikle ilk başta fazla alınmış ücreti vekaleti talep etmesi gerekirdi.Şimdi yapmayı planladığım icra müdürlüğüne başvurup ret almam halinde icra müdürlüğü şikayet etmek olacaktır.Öncelikle yazılı olarak benden talep etmesi İİK md 36 kapsamında esastır.Farklı düşüncesi olan sayın meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum
Old 16-02-2011, 21:20   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Uğur Hakan Kahraman
tabiki sevgili meslektaşım yanlız icra takibine konulmadan önce fazlaya dair ücreti vekaletin talebi gerekirdi.Bununla birlikte direk olarak ilamsız takibe konması redde ilişkin elde ettiğimiz ücretin vekaletin tamamını talep etme hakkını doğurmasa gerek özelikle ilk başta fazla alınmış ücreti vekaleti talep etmesi gerekirdi.Şimdi yapmayı planladığım icra müdürlüğüne başvurup ret almam halinde icra müdürlüğü şikayet etmek olacaktır.Öncelikle yazılı olarak benden talep etmesi İİK md 36 kapsamında esastır.Farklı düşüncesi olan sayın meslektaşlarımın cevaplarını bekliyorum

Önceki takip dosyasından değil de ayrıca bir ilamsız takip yapıldığını düşünüyorum. O nedenle icra müdürlüğüne müracaatınızın hukuki bir değeri yoktur. Doğrudan icra mahkemesine şikayet yoluna gidebilirsiniz. Bazı forumlarda ben "hukuki yarar" olnadığı için bu yolu denemek yerine, Sayın Baldıran'ın önerdiği gibi, takibe itiraz etmeyi önerdim. "Borcumuz yoktur" dendikten sonra takip zaten duracaktır. Ancak bazı meslektaşlarımız, uygulamada şikayet yolundan da sonuç alındığını yazmışlardı.

Ben olsam, borca itiraz ederdim. İtirazın iptali davasında ise, 36 ıncı maddeyi hatırlatır; Yargıtay'daki dosyanın sonucunun beklenmesini talep ederdim. Karar ilk haliye gelirse, fazla tahsil edilen vekalet ücreti kısmı dışında kalan miktar için, yargılama gideri ve vekalet ücretinden adi takip alacaklısının sorumlu tutulmasını talep ederdim.
Old 16-02-2011, 21:24   #6
BALDIRAN

Merhaba.Kanımca kararın bozulması, önceden alınmış vekalet ücretinin iade edilmesini gerektirmez. Karar bozulursa, önceki ilamlı takip olduğu yerde durur, yeni bir işlem (haciz/satış vs.)yapamazsınız. Ancak, yeniden yapılan yargılamada, mahkeme aksi karar verir ve bu karar kesinleşirse, iade yükümlülüğünüz ancak o zaman doğar. Benim düşüncem itiraz edilmesidir. Çünkü, kararın ozulması demek, konunun henüz yargılamaya muhtaç olduğunu gösterir. saygılar.
Old 16-02-2011, 21:33   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Merhaba.Kanımca kararın bozulması, önceden alınmış vekalet ücretinin iade edilmesini gerektirmez. Karar bozulursa, önceki ilamlı takip olduğu yerde durur, yeni bir işlem (haciz/satış vs.)yapamazsınız. Ancak, yeniden yapılan yargılamada, mahkeme aksi karar verir ve bu karar kesinleşirse, iade yükümlülüğünüz ancak o zaman doğar. Benim düşüncem itiraz edilmesidir. Çünkü, kararın ozulması demek, konunun henüz yargılamaya muhtaç olduğunu gösterir. saygılar.

Yazdığınız genel bilgilere son cümlenize kadar katılmaktayım. Yani, İİK nun 40 ıncı maddesidir. Ancak açılmış bir adi takip vardır. Bunu durdurmanın 2 yolu vardır. 1- İcra mahkemesine şikayet, 2- İcra takip dosyasında "borca itiraz" etmektir.

İlk mesajınızdan, "borca itiraz" edilmesini önerdiğinizi sanmış ve size katılmıştım. Eğer böyleyse ve alacaklı itirazın iptali davası açarsa mahkeme nasıl karar vermelidir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi