Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak için bir yol gösterin lütfen

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2010, 11:53   #1
Konuk

İnceleme boşanmak için bir yol gösterin lütfen

merhabalar,
ben 22 yıllık evli bir bayanım.eşimden 16 senedir maddi,manevi şiddete maruz kaldım.Çocuklarım o yaşta küçük olduğu için bırakamadım.Ve şimdi biri evli diğeri 17 yaşında.Hayatında başka bir kadın var 16 senedir.Yani evliliğimizin içinde aldatılma,darp,sorumsuzluk,kendi paramı gasp ne ararsanız var.Ve artık ben boşanmak istiyorum ama ne yapacagımı tam olarak bilmiyorum.Bana bir yol gösteren olur mu acaba.eşim yanaşmıyor boşanmaya ama ben kararlıyım neleri yerine getirmem gerekiyor ki ben boşanabileyim yardım edin lutfen.
Old 16-08-2010, 12:23   #2
NurTuna

Boşanma kararınıza dair bu sebeplerinizi bir Avukata açıklayarak dava açılması yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Avukat ücreti ödeyemeyecek iseniz bulunduğunuz ilin Barosu'ndan Avukat yardımı için sorabilirsiniz.
Bir Avukatla davanızı gördürmeniz, kendi kendinize yapabileceğiniz hatalara düşmemek için önemlidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 16-08-2010, 14:04   #3
pluvia

Sayın Konuk;

Halihazırda devam eden şiddet var ise hemen Aile Mahkemesi'ne başvurarak (HARÇSIZ olarak) tedbri kararı aldırabilirsiniz.

Bu size hem boşanma süreci içinde rahat olmanızı hem de kendi sağlığınız için zaman verdirecektir.

Eğer şartları uygun ise iddia ettiğiniz suçlar için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Bunun dışında boşanma davaları karışık ve duruma özel olması sebebi ile siz tavsiyem bir avukattan hukuki yardım almanız.

Eğer bunun için maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak avukat yardımı talep edebilirsiniz.

Saygılarımla,
Old 16-08-2010, 14:11   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanabilmeniz için, açacağınız boşanma davasında ileri sürdüğünüz boşanmaya sebep olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatamanız gerekmektedir.

Maddi, manevi eziyeti, sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışları ispat etmeniz gerekmektedir. Bunun ispatında da çocuklarınızın ve en yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Mektup, resim, savcılık soruşturmaları, telefon kayıtları vs..gibi delillerden yararlanabilirsiniz.

Davanızın içinde 18 yaşından küçük çocuğunuzun velayetini ve onun ve kendiniz için öncesinde tedbir nafakasına sonrasında yoksulluk ve iştirak nafakaları olarak devamına hükmedilmesini isteyebilirsiniz.Çocuğunuzun yaşı 18'i doldurur ise dava sürerken velayetin tayinine gerek kalmayacaktır. İştirak nafakası da dolayısı ile söz konusu olmayacaktır. Ancak çocuğun eğitimi sürüyor ise veya şartları halinde yardım nafakası adı altında babasına karşı kendisi dava açabilecektir.

Yine maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat isteyebilirsiniz.

2002 sonrasında edinilmiş mallarınız var ise ve bu mallar eşiniz üzerdine kayıtlı ise, bunlar için ayrıca tasfiye payı alacağına yönelik dava açma hakkınız vardır, yine eğer şartları var ise 2002 yılı öncesinde veya sonasında alınan mallar üzerinde değer artış payı alacağınıza yönelik dava açma hakkınız da vardır.

Sayın Katılımcı,

Davanızın açılmasında, takibinde ve ispatında MUTLAKA bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanızı hak kaybına uğramamanız için önermekteyiz.

Saygılarımızla,
Old 17-08-2010, 08:32   #5
Konuk

hepinize çok teşekkür ederim dediklerinizi harfiyen yerine getiricem.Allah kolaylik versin sizlere.İnşallah herşey istediginiz gibi olur sizlerinde.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi