Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BAM Ceza dosyası tecrübesi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2021, 12:13   #1
drako

Varsayılan BAM Ceza dosyası tecrübesi.

Mesleki hayatımda ilk kez BAM ceza dairesinde duruşmaya gireceğim.Cmk kovuşturma aşamasında süreci yürütmüş, beraat etmişti ssç.Savcılığın itirazi neticesinde ise BAM'da duruşma açıldı.

Ancak ilk kez BAM'da duruşmaya katılacağım.Süreç nasıl yürüyor duruşma esnasında bilemiyorum.Bir de ssç talimat ile ifade verecek.Yani talimat sorgusu BAM ceza duruşması saatinin sonrasında.

Bu durumda BAM tekrar başka güne duruşma mi verecek?Yoksa benim savunmamı dinleyip sonrasında SSÇ'nin talimat beyanları ile başka bir güne karar mı verecek?Nasıl olacak?Teşekkür ederim şimdiden.
Old 17-05-2021, 14:39   #2
Lord Mozart

Meslektaşım merhaba

BAM duruşmaları tıpkı Ağır Ceza Mahkemelerinde olduğu şekildedir.BAM duruşma açması uygulamada pek lehe yorumlanmamaktadır.

Beraat kararı üzerine istinaf incelemesi sırasında duruşma açıldığı durumlarda genellikle beraat kararı kaldırılarak mahkumiyet kararı verilmektedir. Bu durumu genellemek doğru olmasada ancak dediğim gibi pek lehe durumda değildir. En azından benzer statüde olan 2-3 dosyamının tamamında beraat kararı kaldırılarak mahkumiyet kararına dönüştürülmüştür.

SSÇ ifadesi alınmadan karar verilir mi sorusunun cevabını bu durumda verebilmek mümkün değil.Çünkü beraat kararı onanacak ise yeniden ifade alınmaksızın bu karar verilebilecek iken yerel mahkemece verilen karardan daha ağır bir karara hükmedilecek ise mutlaka sanık dinlenerek karar verilmesi gerekecektir.
Old 17-05-2021, 19:02   #3
drako

Üstadım öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.Ancak sanık dinlenmeden savunma vermek bana ters geliyor.Ancak BAM da başka güne duruşma tayin etmeyecektir diye düşünüyorum.Yoksa BAM sanık dinlendikten sonra 2. kez duruşma günü tayin edecek midir?Yoksa duruşma bittikten ve sanık da talimat ifadesi alındıktan sonra dosya üzerinden mi karar verilecektir?
Old 19-05-2021, 18:22   #4
vayvayva

Alıntı:
Yazan drako
Üstadım öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.Ancak sanık dinlenmeden savunma vermek bana ters geliyor.Ancak BAM da başka güne duruşma tayin etmeyecektir diye düşünüyorum.Yoksa BAM sanık dinlendikten sonra 2. kez duruşma günü tayin edecek midir?Yoksa duruşma bittikten ve sanık da talimat ifadesi alındıktan sonra dosya üzerinden mi karar verilecektir?

Muhtemelen dediğiniz gibi olacaktır diye düşünüyorum meslektaşım. İfade ve savunmalar bittikten sonra karar için başka bir gün belirlenip dosya üzerinden karar verilecektir kanaatindeyim. Selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi