Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Stresi yenmek için çay için.

Yanıt
Old 15-12-2006, 10:49   #1
nigartp

Mesaj Stresi yenmek için çay için.

Düzenli olarak siyah çay içmek, stresin hızlı biçimde yenilmesine yardımcı oluyor.

Psychopharmacology dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 6 hafta boyunca günde 4 bardak çay içen erkeklerde, çay yerine başka bir içecek tüketenlere oranla stres hormonu kortizol seviyesinin daha düşük olduğu tespit edildi.

İngiliz bilimadamlarının yaptığı araştırma bu kişilerin stres seviyelerinin yükseltilmesi için verilen görevlerden sonra büyük bir rahatlama hissettiklerini gösterdi.

Araştırmanın yazarlarından, London College Üniversitesi’nde Epidomoloji ve Kamu Sağlığı bölümünde görevli Andrew Steptoe, araştırmanın sonuçlarının önemini vurgulayarak, akut stresin yavaş atlatılmasının koroner kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla bağdaştırılma riskinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Steptoe, çayın stres hormonunun normal seviyeye gerilemesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Araştırma kapsamında 75 erkeğin iki gruba ayrıldığı, bunlardan birine meyve aromalı siyah çay, diğerine ise çay tadan başka bir kafeinli içecek verildiği belirtildi. Araştırmacılar, 6 haftanın sonunda katılımcılara, 5 dakikada sunum hazırlamak ve teslim etmek gibi stres seviyelerini yükseltmeyi amaçlayan testler verildiğini, bu testler sırasında her iki gruptaki kişilerin stres sevileri, tansiyon ve kalp atışlarının benzer çıktığını kaydettiler. Ancak verilen görevlerin sona ermesinden 50 dakika sonra çay içenlerde kortizol seviyesinin ortalama yüzde 47 oranında düştüğü, bunun diğer grupta yüzde 27’de kaldığı saptandı.

Steptoe, çayın içindeki hangi maddelerin buna yol açtığının ise henüz bilinmediğini söyledi.

http://www.ntvmsnbc.com/news/387005.asp
Old 15-12-2006, 18:46   #2
allegria

Çayı pek sevmem ama stresi atacaksa seve seve içerim
Old 22-12-2006, 10:14   #3
Av.Duygu Keleş

Sanırım günde 10 fincan çay,2 fincan kahve ve kir kutu da kola tüketmekteyim.Gelin görün ki ne stresimi atabiliyorum ne de midemdeki ağrıları
Old 22-12-2006, 19:34   #4
ISIL YILMAZ

Bu bilim insanları iyice şaşırdı. Eskiden çayı çok içmeyin derlerdi, şimdi bunu diyorlar. Aspirinin başına gelenlere iyiden iyiye şaşıyorum, mesela. Herkesten ayrı bir ses çıkıyor.
Bu araştırmaları kimler finanse ediyor acaba?
Old 22-12-2006, 20:13   #5
PINAR YILMAZ

Mutlu

valla doğru bir araştırma yapmışlar .Bende çayı çok sevenlerdenim.Hem stresimi hemde yorgunluğumu alıyor.Ayrıca sinirllerimide yatıştırıyor.Ama zararlı olduğunu da unutmamak lazım..Resimdeki çayda çok güzelmiş.En iyisi bir çay demleyeyim...
Old 01-01-2007, 17:09   #6
Av. Galip DAĞTEKİN

Gerçekten biliminsanları da şaşırdı...Hangi tür araştırmalara inanacağız belli değil..Ama şunu atlamamakta yarar var;Bir bardak koyu demli (tavşan kanı diye tabir edilir) çay stresi de alıyor sıkıntıları da unutturuyor...
Old 01-01-2007, 17:24   #7
yağmurdamlası

Varsayılan bence de..

Çay İÇİn UŞaklar Stres Falan Kalmasin Daaaaa.....:d :d :d
Old 13-11-2007, 18:49   #8
nigartp

Kim dediyse bunu çıkarın karşıma kendisine bir çift sözüm olacak.Bu ne şimdi çay iç stresi yen .tabi tabi illa kırıcı mı olmamamız lazım yani.bunu buraya koyan kişiyi tanımam etmem,zaten şu saatten sonra da hiç işim olmaz kendisiyle.hayret bişey..dediği bir işe yarasa bari .boş işler bunlar.2 galon çay içtim,karşılığı ne oldu? böbrek hastası oldum.hala da stresliyim..
şuan çok stresliyim deli gibi de sinirliyim ikisi karışık ortada yani bunlar duruyorlar böyle.peki ne yapıyım.düşünelim. hatta sesli düşünelim.ihtimaller
Al başını git.nereye nasıl plan proje gerektirir kısa vadali bir çözüm değil
Öf ya pratik düşün pratik düüşşüünn.yaratıcı ol.
Peki git ozaman arkadaşını ara .olumsuz.en sonuncuyu da az önce bunalttın stoklar eridi yok kalmadı.
Hımm bu çok ağır geldi işte öylese bir çocuk masumluğunu izle git güvercin kovala martı ların kafasına simit fırlat.olmaz gece gece başına iş mi alıcaksın.ya hiçbir şey yapamıyorum.((bak daha da streslendim.
Hayatı pause le.olumsuz..teknoloji konusunda zayıfım ki.low tech.off
Cocukluğuna dön ve nerde hata yaptım niye düşün.düşün hepsini.gerekirse my name is earl ol.iç huzuru yakala.dinginleş şöyle.unutma evrenin huzuru hiç huzurda saklıdır.ya kes..
Git sorunu çöz ozaman .
Çözmüycem
Gidip kahve yapıcam.
Old 23-12-2007, 15:05   #9
Utkuhan Demirbozan

stresle olan ilgisi nedir bilmiyorum ama çay içmeden yapamam...stresi yense de stres yapsa da...
Old 24-12-2007, 22:16   #10
Gülümse

Stres için özel çaylar var.. Özellikle sarı kantron otu veya melisa yaprağı.. Sarı kantron uyku getirmeyen uzun süreli kullanımlarda kas ağrılarına da iyi gelen bir çay..

Avusturya ve Almanya da bu çayları eczanelerde bulmanız mümkün..
Old 27-12-2007, 22:22   #11
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Çaysız olmaz gerçekten evde olsaydım yine ocağın üzerinde kaynayan bir demlik olcaktıof of((((
Old 29-12-2007, 00:27   #12
Gülümse

Evet, çayın kendisinden çok fokurdayan suyu demlikteki tıkırtısı.. Gerçekten stresi yenmek için bire bir.. Tabi çay servisini ben yapmıyorsam..
Old 29-12-2007, 00:49   #13
Armağan Konyalı

Ne çok çay servisi çeşidi var:

Annelerin yumuşacık çay servisi
Eşlerin ihmal ettiği çay servisi
Esnaf çay ocağından gelen adamın servisi
Kafelerdeki pahalı ama sallama servis
Şehirlerarası otobüslerin çay servisi
İngiliz filmlerindeki çay servisi
Odun ateşinde pişmiş çay servisi (Ordu-Perşembe arasındaki manzara kahvesinde yapılıyor.)
Çocuklara yapılan paşa çayı servisi
Körfez vapurundaki çay servisi
Ve daha nicesi…

Bunların bazısı strese iyi geliyor; bazısı stres yaratıyor.

Ben tek sayılı satırlardakileri seviyorum. Saygılarımla
Old 29-12-2007, 12:24   #14
Gülümse

Stresi yenmek için en güzel yöntem hızlı hızlı yürümek... Ama söylenmeye kalkmayin herkez size deli yaftasini yapıştırır..
Old 29-04-2008, 16:44   #15
şaban tatar

günde dört bardak değil belik duruşma beklerken on bardak çay içiyoruz.demekki bu içtiğimiz çaylar bunca stres içerisinde hala sakin olabilmemizin yegane sebebi imiş
Old 30-04-2008, 11:09   #16
tuval2310

Mutlu çay stres yapar...

Ben hayatım boyunca sadece kahvaltıda çay içtim , yani o da hani kuru kuru kahvaltı yapmamayım diye..Yıllarca içmesem belki aklıma bile gelmez çay içmek..

Çay stres atmaz , beni strese sokar..

Çünkü , ziyaretine gittiğim yerlerde ikram edilen çayları bazen nezaket icabı kabul ediyorum ama küçücük bardaktaki çayı bitirene kadar neler çekiyorum siz onu bana sorun , gerim gerim geriliyorum içerken , bari bir tadı olsun diye de bol bol şeker atıyorum ama nafile..

Kısaca ben çaya hiç bulaşmayayım en iyisi , zaten varolan stresim bana yetiyor da artıyor bile , bir de çay içip daha da streslenmeye gerek yok öyle değil mi ama?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi