Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ceza muhakemesinde küçüklere atanan mağdur vekilinin görevleri ve yetkileri -Mahkemelerin tavrı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2014, 13:13   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan ceza muhakemesinde küçüklere atanan mağdur vekilinin görevleri ve yetkileri -Mahkemelerin tavrı

Merhabalar CMK görevlendirmesi olan bir dosyada ; aile içi şiddet söz konusu .Sanık , eşini ve çocuğunu yaralamış. 9 yaşındaki çocuğun vekiliyim. Anne şikayetten vazgeçti. Ben şikayetten vazgeçmeyi kabul etmedim ve davaya katılma talebinde bulundum. Mahkeme annenin beyanını esas alarak talebimizi reddetti. Ara karardan dönülmesini, eşlerin barışmasının yapılan eylemi ve suç niteliğini değiştirmeyeceğini vs. beyan ettim. Bu defa sulh hukuk mahkemesine ihbarda bulunularak çocuğa kayyım atanmasına karar verildi.
Sanık davayı bu noktaya ben getirmişim gibi, tehditkar birkaç cümle kurdu.

Şimdi ceza davasında kayyım ne yapabilir?
Sulh Hukuk Mahkemesi kayyımı ne için atayacaktır?
Mağdur vekilinin görev ve yetkisi nereye kadardır?
Velinin beyanı esas olacaksa bizleri baro neden görevlendirir?
Görüşlerinizi bekliyorum.Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Old 01-10-2014, 11:30   #2
suskun_juliette

Suçtan zarar görmüştür, kamu yararı adına katılma talep etmenize engel yoktur. Çocuğun şikayetinden vazgeçmesi rıza söz konusu olmayacağından dikkate alınmamalıdır.

Anne her zaman çocuğun menfaatine mi hareket eder? Tabii ki hayır. Dosyayı kısa yoldan kapatıp rafa kaldırmak istemişler.

Annenin şikayetinden vazgeçiyor oluşu çocuğun şikayet hakkını etkilemez. Ayrıca çocuk şikayetinden vazgeçmiş olsa bile 15 yaşından küçük olduğu için rızası dikkate alınmayacaktır.

TCK 86/3a uyarınca şikayet koşulu aranmamaktadır.
Karar "Beraat" yönünde olursa şayet olası bir temyiz sebebiniz var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi