Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kambİyo Takİbİ, İcra KefİllİĞİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2012, 14:03   #1
av.sgenc

Varsayılan Kambİyo Takİbİ, İcra KefİllİĞİ

(A) şahsı (B) şahsı aleyhine kambiyo senetlerine mahsus(çek) icra takibi başlatıyor.
Aradan 1.5 yıl süre geçiyor ve dosyada hiç bir işlem yapılmıyor. Ancak dosya işlemden kaldırılmıyor.
Daha sonra dosyaya (C) şahsı icra kefili oluyor. Kefalet sözleşmesinde sadece "ben bu dosya borcunun tamamına kefil oluyorum" diyor. Örnek 4-5 elden tebliğ ediliyor.
Ancak kefalet harcı 2 sene sonra yatırılıyor.
Bu arada yine dosyaya uzun süre işlem yapılmadığı için dosya hem asıl borçlu hemde kefil için işlemden kaldırılıyor.
Düşen dosya yenileniyor ve sadece kefile yenileme emri gönderiliyor.

SORU1: 6 ay yasal süre geçtiği için aslında zamanaşımına uğramış bir dosyaya icra kefili alınabilinir mi?
SORU 2: Kefalet harcı yatırılmadan örnek 4-5'in tebliğ edilmesi kefaleti geçerli hale getirir mi?
SORU3: Kefalet harcının 2 sene sene sonra yatırılmış olmasının kefalete bir etkisi var mıdır?
SORU4:Asıl borçluya karşı yenileme emrinin gönderilmemesi, dosyanın yenilenmemesi kefil için bir netice doğurur mu?(Kefilin borcu asilin borcunun varlığına mı bağlıdır)
SORU5: "ben bu dosya borcunun tamamına kefil oluyorum" denilmesi açıkça miktar belirtmediği için kefaletin geçerliliğini etkiler mi? (Örnek 4-5 ödeme emri aynı andan tebliğ edilmiş)

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Old 13-10-2012, 14:57   #2
Av. Bahadır

Soru 5 cevabı= "ben bu dosya borcunun tamamına kefil oluyorum. " yeterlidir. Dosya borcunun net olarak bildirilmemesi geçerliliği etkilemez. Neticede gönderdiğiniz ödeme emrinde de dosya kapak hesabı olmamakta.

Soru 4 cevabı= kefilin borcu asılın borcuna pek tabi bağlıdır. Asilin borcu biterse kefilin borcu da biter. Ancak sizin bahsettiğiniz olay başka. Yenileme emri gönderilmemesi borcu sonra erdiren bir sebep değildir. Yenileme emri tebliğ etmeden işlemlere devam edebilirsiniz ancak borçlu işlemlere itiraz ederse bazı işlemler iptal edilebilir. yoksa dosya borcu hala bakidir. yani kefilin dosya borcunu ödeme yükümlülüğü devam etmektedir.

Soru 3 cevabı= kanaatimce kefalet harcının 2 sene sonra yatırılmış olması kefilliğin 2 sene sonra alınmış olması anlamına gelir.

Soru 2 cevabı= harç yatırılmadan yapılan işlemler yok hükmündedir diye biliyorum. Okuduğum bir olayda harç yatırılmadan yapılan fiili hacizde haciz işlemi tümü ile iptal edilmişti.

Soru 1= dosyanın işlemden kaldırılması zamanaşımı olarak değerlendirilemez. çeklerrdeki 6 aylık süre 3 yıla çıktı. bu hüküm geçmişteki icra takiplerine de teşmil ettirildi.

Elimden geldiğince yanıtlamaya çalıştım, saygılarımla.
Old 13-10-2012, 15:01   #3
av.sgenc

Teşekkürler Sayın Av.Bahadır.
2. soru ve cevap ile ilgili olarak;
O halde (C) nin icra kefili olması ve icra kefalet harcı yatırılmadan icra dairesinde hemen örnek 4-5 icra emrinin tebliğ edilmesi icra kefaletini geçersiz kılmıştır ve 2 sene sonra kefalet harcının yatırılması geçersiz olan kefaleti geçerli hale getirmemiştir. Doğru mu düşünüyorum?
Saygılarımla
Old 13-10-2012, 15:07   #4
Av. Bahadır

Bu konuda tam emin değilim. Olayda kefilin bir itirazı yok. Harcın yatırılması ile eksik hususlar tamamlanmış kefalet geçerli hale gelmiştir diye düşünüyorum. Kefilden isteyecekleriniz 2 sene önceki miktar olursa yani geçen 2 sene içindeki faiz ve masrafları istemezseniz ve bu hususu yazılı olarak bildirirseniz -mesela icra kanalı ile tarafınızdan talep edilen dosya hesabı adı altında bir gönderi olabilir- bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum. Çünkü kefil yapılan işlemlere itiraz etse bile bu durumda itirazı iyiniyetli bir itiraz olmadığından reddedilir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi