Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İşverenin Nitelikli Cinsel Saldırısı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2010, 06:51   #1
Konuk

Soru İşverenin Nitelikli Cinsel Saldırısı

merhabalar 1982 dogumlu bir bayanim 2005 yili ortalarinda ben istemedigim halde patronum bana sahip oldu cok korkmusdum ne yapacagimi bilemiyordum babamin hayatta olmayisi bu durum duyulunca ailemin yipranacagi herseyin daha kotuye gidecegi dusuncesiyle sessiz kaldim ertesi gun jinekolaga gittimgimde duhle diye tabir edilen elastik bir zara sahip oldugumu ogrendim bu sahisda dava acmamam icin o donemler beni kandirdi bosanacagini evlenecegini beni ve ailelemi mahcup etmeyecegi seklinde toplumsal olarak afise olmakdan duyulmasindansa sessiz kalmak o yasin verdigi cahilikle daha mantikli gelmisdi 2007 yili ortalarinda bir sabah telefonla isime gelmemem gerekdigi soyledi(ne ihbar ne kidem tazminatlarimi bile almadim) sonrada hayatimdan hic bir sey olmamis gibi sadece eleman patron iliskisi varsmis siradan bir eleman cikarmis gibi hayatimdan defoldu.daha sonra ailem bu durumu ogrendi beni yok saydilar pisikolojim bozuldu hayatima isime devam edemedim yurt disina dahi gittim bu sorunlari asmak icin ama surekli bir deprasyon hali ve hep basladigim yere geri donuyorum sormak istedigim daha once dava etmememin nedeni ailem duyulmasiydi ama simdi hicbirsey kalmadi hayatimda kaybedecegim yapdiginin cezasini artik ceksin istiyorum benim mutlu bir yuva kurma sansimi elimden almasini ailemi onun yuzunden kaybetmem gencligim .... onun yuzunden kaybettegim nevarsa benden ne aldi ise cezasini cekmesini istiyorum sormak istedigimde bole bir dava acabilirmiyim zaman asimi olurmu nasil bir yol izlemeliyim neler tavsiye edersiniz tesekkurler basarilarinizin devamini dilerim.
Old 27-08-2010, 09:37   #2
Levent Cirit

İşvereninizin size karşı yapmış olduğu eylem, Türk Ceza Kanunu Md.102'de vücut bulan cinsel sldırı suçudur. Vücuda organ sokularak yapıldığı için üst sınırı 12 yıldır ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kullanması bir ağırlaştırıcı nedendir ve verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
Zamanaşımı ise Türk Ceza Kanunu Md.66'da düzenlenmiştir ve bu ağırlıkta bir suç için 15 yıldır. Dolayısıyla süre açısından şikayetçi olmanıza engel bir durum yoktur.
Old 27-08-2010, 10:27   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
...cezasini cekmesini istiyorum sormak istedigimde bole bir dava acabilirmiyim zaman asimi olurmu nasil bir yol izlemeliyim neler tavsiye edersiniz

Sayın Katılımcı;

Maruz kaldığınız durumun, anlatımınıza göre hayatınızdaki olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için psikolojik destek almanız, gerektiği durumda ise psikiyatrik tedavi görmeniz oldukça önem arzetmektedir. Eğer bir psikolojik destek ve tedavi programına devam etmekteyseniz lütfen yarıda bırakmayın.

Türk Ceza Kanunu'na göre; söz konusu eylemi gerçekleştiren şahıs hakkında 15 yıl dava zamanaşımı, 20 yıl ceza zamanaşımı bulunmaktadır. Dolayısıyla, 2005 yılında gerçekleşen bu üzücü olaydan dolayı 2020 yılına kadar dava açılabilir. Bunun için de suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir. Profesyonel yardım almanızda yarar bulunuyor.

Saygılarımla..
Old 27-08-2010, 11:11   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Meslektaşlarımın vermiş olduğu bilgilere katılarak bir ek yapmak istiyorum.

Uygulamada cinsel saldırının gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşılması için yapılan şey şikayetçinin hekime sevkedilmesidir.Hekim salırı suçunun fiziksel belirtilerini düzenleyeceği raporda belirtecektir.

Sizin maruz kaldığınız eylemin 2005 de gerçekleşmesi,üstelik biyolojik olarak hymenin elastiki yapıda olması yani bekaret zarının izale edilmemiş olması karşısında şikayet hakkında tekipsizlik kararı verilmesi olasılıklar içindedir.

hem soruşturma aşamasında yıpranmanızın önüne geçmek hem de eylemin gerçekleştiği,bu eylemin sadece fiziksel bulgu ile kanıtlanmayacağı,eylem sonucu ruhsal zararların oluştuğuna ilişkin bir rapor almanız yararınızadır.

Bilindiği gibi her türlü şiddet iz bırakmadan geçmez.Hele bu eylem cinsel saldırı biçimindeyse oluşturduğu zarar yıllar sonrasına dahi uzanabilir.

Önerimiz;Üniversitelerin adli tıp anabilim dalına başvurarak bu konuda ilgili uzmanın görüşünün alınması ile bir rapor düzenlenmesini istemenizdir.
Verilen rapor iddianızı destekleyici nitelikte ise ,bu raporla birlikte savcılığa sikayetinizi yapmanızda yarar bulunmaktadır.

Tüm bu aşamalrda bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.Kendi seçeceğiniz bir avukatınız yoksa savcılık aşamasında barodan avukat istediğini belittiğinizde tarafınıza hemen bir avukat atanacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi