Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

okuyan 3 çocuğum var eşim eve maddi destek vermiyor bayan arkadaşı var

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2010, 23:44   #1
esi

Varsayılan okuyan 3 çocuğum var eşim eve maddi destek vermiyor bayan arkadaşı var

iyi geceler ben 20 yıllık evli 3 çocuk sahibi bir bayanım bu 20 yıl içinde çok fazla şiddet gördüm aldatıldım ama çocuklarım için katlandım tabi işim mesleğim olmamasıda katlanmama sebep ama son 9 aydır facebookta bi bayanla tanışmış ben konuşmalarını buldum kaydettim bayanlada konuştum sadece biraz takıldıklarını söyledi ben kızdığımdada seni dul bıraktırıcam dedi eşim o bayanla olduğu 9 ay içinde madi olarak çok fazla bi destek vermedi işin en acıklı tarafı bu bayanla evde yanımızdada msn de çok konuşurdu kızdığımdada şiddet uygulardı bana hatta 16 yaşındaki oğlumda kızdı onada şiddet uyguladı bu onun özel hayatı olduğunu bizim karışamıyacağımızı söyledi son 3 aydırda maddi desteğini tamamen çekti 3 çocukla zor durumda kaldık şuan iş bulamadığım için kızımın staj parası ve ailemin desteğiyle ayakta durmaya çalışıyorum eşim eve geç vakitte geliyor oda sadece yatmaya bunu evde görünmek için yapıyor sanırım aylardır fatura ödemedi kiracıyız kirada ödemiyor ev sahibide bana sürekli çıkın diyor ne yapıcağımı şaşırdım bi iş bulsam kiraya gidicek oysa okuyan ve hepsi genç 3 çocuğum var nası bakıcağımı düşünüyorum bu olaylardan ve daha önceki olaylardan dolayı çocuklarda babayı istemiyo maddi durumum hiç yok avukat tutamam hatta 3 aydır bi avukatada soramadım maddiyatsızlıktan sonra burası geldi aklıma ben eşimin çocuklarına bakmadığını nasıl ispatlarım bunun için bi uygulama varmı aslında ben böyle bi eşe karşı hukuki olarak neler yapabileceğimi bilmiyorum ayrılsam çocuklar bende kalırmı 19-16-14 yaşında çocuklarım nafaka alabilirmiyim sürekli alçaltıcı sözler söylüyor şiddet uyguluyor çoğu zaman evden atıp anahtarı değiştirip 15-20 gün eve almıyordu bi tazminat alabilirmiyim bir dükkanı var evlendikten sonra aldı bina olarak tapularını almadıkları için hisseli bi tapusu var ben bundan faydalanabilirmiyim bunları sormamın sebebi çocuklarımın okumasını istiyorum ayaklarının üstüne basmalarını istiyorum benim gibi olmasınlar bunun içinde maddiyata ihtiyacım var nafakayı felan onun için sorudum bana yardımcı olursanız çok sevinirim çünki ne yapacağımı bilmiyorum şimdiden gözlerinizi yorduğum için özür diliyorum tekrar iyi geceler
Old 23-04-2010, 10:17   #2
üye8180

Sayın Konuk,

Öncelikle ekonomik durumunuz yetersiz olduğu için, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak, eşinize karşı yapılacak hukuki takipte size ücretsiz bir avukat atanmasını talep etme hakkınızın bulunduğunu hatırlatmalıyız. Baro adli yardım servisine, ikametgah, nüfuz cüzdanı fotokopisi ve muhtarlıktan alacağınız fakirlik belgesiyle başvurmalı, dava ve tedbir kararına esas olacak sorunlarınızı, nöbetçi avukatlara anlatmalısınız. Hemen bu yolu denemeniz her durumda lehinize olacaktır.

Eşinizin ne sebeple olursa olsun size şiddet uygulamaya hakkı yoktur. Şiddet kusurlu bir eylemdir ve yasada ceza yaptırımı bulunmaktadır. 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun'dan yararlanarak, size ve çocuklarınıza karşı şiddet uygulayan, bir anlamda evinizin içinde terör estiren saldırgan eşinizin, evden uzaklaştırılmasını, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesini, müşterek konutun size ve çocuklarınıza tahsisini, nafaka ödemesini, ve yasada öngörülen ve aile mahkemesi hakimi tarafından takdir edilecek diğer tedbirlere karar verilmesini sağlayabilirsiniz. Sizi dövmesi, tartaklaması, Türk Ceza Kanununda düzenlenen kasten yaralama suçunu da oluşturur. Suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçesi veriniz.

Boşanma davasında, boşanma, siz ve çocuklarınız için tedbir nafakası, boşanma kararı kesinleşince yoksulluk nafakası ve reşit olmayan çocuklar için iştirak nafakası olarak devamı, aile konutunun size tahsisi, velayet, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. İlerleyen süreçlerde dükkan üzerinde de hak talep edebilirsiniz.

Haklarınızı doğrudan avukat yardımıyla koruyunuz, talep ediniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi