Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma ile ilgili bir problem

Old 21-03-2006, 23:14   #1
MİMAR

Varsayılan Boşanma ile ilgili bir problem

Merhaba.

Ben yaklaşık 2 sene önce boşandım.Boşanma davam tek celsede ve karşılıklı anlaşarak bitti.Ben boşanma belgemi karar alındıktan sonra mahkemeye gidip,imzalayıp aldım.Fakat karşı taraf ilgisizliği sebebiyle boşanma belgesini mahkemeye gidip,dava harcını yatırıp,imzalayıp almamış.Bu sebeple de dava dosyası kapanmamış.

Ben boşandıktan sonra nüfus cüzdanımı değiştirmedim.Çünkü nüfüs kayıtında zaten dava bittiği için otomatik olarak eski soadıma dönüğümü düşünüyordum.Sadece nüfus müdürlüğüne gidip nüfüs cüzdanımı yenilemem gerektiğini sanıyordum.

Fakat iki yaklaşık 20-25 gün önce nüfüs müdürlüğüne başvurmamla birlikte,konunun yukarıda anlattığım gibi geliştiğini öğrendim.

Bana,dava dosyasının kapanıp eski evlenmeden önceki soyismimi tekrar almam için ya karşı tarafı bulup,mahkemeden boşanma belgesini imzalayıp,mahkemeye yatırılması gereken harcı yatırması gerektiğini...

Ya da karşı tarafı bulamıyorsam mahkemeye başvurup 35'tebligat yaptırmam gerektiği söylendi.

Ben boşandığım eşimi istesemde bulamazdım.Zaten 2 sene sonra onunla yüzgöz olmak olmak istemediğimden dolayı 35'e tebliğat yaptırdım.

35'e tebligat sonucunda sahış eski adresinde bulunamamış.Zaten eski adresinde olmadığını bende biliyordum.Mahkemeye son başvurduğumda bana,sahışın eski adresinin muhtarlığından bir yazının gelmesi gerektiği söylendi.Ancak bu yazı mahkemeye ulaşırsa dava dosyası kapanabilir ve ben eski soyadıma kavuşabilirmişim.

Ben yeniden evleneceğim için bu işin kısasürede bitmesini istiyorum.Fakat 20-25 gün olmasına rağmen hala bu iş bi sonuca varmadı..

Benim saygıdeğer hukukçu arkadaşlardan ricam,bu durumun kısa sürede bitmesi için ne yapabilirim??.

Ayrıca şu muhtardan gelmesi gereken belge neymiş onuda anlamış değilim.Benim durumumla alakalı 35'e tebligat olayını bana anlatırsanız size minnettar kalırım.

Böyle faydalı ve yararlı bir forum hazırladığınız için sizlere teşekkür eder tüm hukukçu arkadaşlara saygılarımı sunarım.

SEÇGÜL
Old 22-03-2006, 15:53   #2
Av.Suat Ergin

Sayın seçgül,

Tebligat Kanununun 35 inci maddesini aynen aktarıyorum:"Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına ve diğer nüshası da tebliği yaptıran kazai merciin divanhanesine talik edilir ve eski adresin kapısına talik tarihi, tebliğ tarihi sayılır. (Değişik 2. fıkra: 4829 - 19.3.2003 / m.11) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tespit edilemediği takdirde tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi, tebliğ tarihi sayılır.

Müteakip tebliğler, yalnız o kazai merciin divanhanesine talik suretiyle yapılır. (Değişik 3. fıkra: 4829 - 19.3.2003 / m.11) Bundan sonra eski adrese çıkarılan tebliğler muhataba yapılmış sayılır."

Sizin davanızda eşiniz dava esnasındaki bulunduğu adresi değiştirip, yeni adresini mahkemeye bildirmediği için mahkeme ilamı eski adresine tebliğ ettirilecektir. Siz kararı ben aldım dediğinize göre, eşinize kararın tebliğ edilmesi için sizden tebligat masrafı almış olmaları gerekir. Eşiniz adres değiştirdiği için de tebligat yapılamamıştır. Bunun üzerine 35'e göre tebligat yapılması gerekmektedir.Yani eşinizin eski adresindeki binanın kapısına tebligat parçası asılacak ve temyiz süresi (15 gün)asılma tarihinden itibaren başlayacaktır. Bu süre geçtikten sonra mahkeme ilamı kesinleşmiş olacaktır. Aksi takdirde dava derdest olarak kalacaktır. Bu süreyi eşinizi mahkeme kalemine getirip temyizden feragat ettirmedğiniz sürece kısaltma şansınız yoktur.Aradan 20-25 gün geçmesine gelince; tebligat parcasının dosyaya iadesi bazen bu kadar sürebilmektedir. Muhtarlıktan neyi beklediklerini ben de anlamadım. Ama merasim yukarıda yazdığım şekilde olmalıdır.

Saygılarımla
Old 22-03-2006, 23:51   #3
MİMAR

Saygıdeğer Av.Suat Ergin.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Bana söylenen "muhtarlıktan beklenen belge" cevabı,belliki mahkeme memurlarında verilmiş baştan savma bir cevap.Türkiye'nin genel bir problemidir bu.İşine hakim olamayan memurların her devlet kuruluşunda bu tür anlamsız cevaplar vermeleri mümkündür.

Verdiğiniz cevapla alakalı hoşgörünüze sığınarak birşey daha sormak istiyorum.

Eski esimin eski adresindeki binanın kapısına asılacak olan tebligat parçası, olurda birşekilde kaybolur,yırtılır...vs..yani mahkemeye tekrar ulaşıp, dosyanın kapanması için dava dosyasına eklenemesse ne olur?..

Bu durumda yapılan 35'e tebligat geçersiz olup,dava dosyası kapanmazmı?

Alakanızdan dolayı size çok teşekkür ederim.

Seçgül
Old 23-03-2006, 13:47   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Seçgül,

Kapıya tebligat zarfının bir parçası yapıştırılır.İade edilecek olan parçası ise, posta memurunda kalır ve dosyaya iade olunur. Dolayısıyla tebligat geçerli olur ve süre işlemeye başlar.

Saygılarımla
Old 23-03-2006, 13:53   #5
MİMAR

Çok çok teşekkür ederim sayın Av.Suat Ergin.

ilginizden dolayı size ne kadar teşekkür etsem azdır..

Saygılar.
Old 31-03-2006, 21:32   #6
MİMAR

Saygıdeğer hukukçu dostlar.

Konu başlığında sizinle paylaştığım probleme değinmek ve tekrardan bilgilerinize başvurmak istiyorum.

Üstte belirttiğim konu ile alakalı olan 35'e tebligat tamamlandı ve boşanma dosyam kapandı.Fakat eski soyadıma dönebilmek için yine 15-20 günlük bir süre beklemem gerektiği söylendi.Ben yeniden evleneceğim için bu konuda fazlasıyla hassas davranıyorum.

Bana başta söylenen 35'tebligat olayı tamamlandığı gibi otomatik olarak konunun nüfüsa bildirip kızlık soyadıma kavuşabileceğimdi.

Fakat dosya kapandıktan sonra ise yine 15-20 günlük bir süre beklemem gerektiği söylendi.Başta hemen kütüğe otomatik olarak söylenen soyismim için, sonradan 15-20 günlük bir süre daha beklemem gerektiği söylendi.

Fakat neden 15-20 günlük bir süre daha beklemem gerektiği konusunda sorum ise geçiştirildi.

Şüphe ettiğim konu , benden gayri resmi bir para beklendiğidir.Çünkü konuya olan hassasiyetimin farkında olan mahkeme personeli,önce bana tebligatın tamamlanmasıyla birlikte hemen eski kızlık soyismimin kütüğe işleneceğini söyleyip,tebligat tamamlandıktan sonra ise tekrardan belirli bir süre beklemem gerektiği konusunda verdiği çelişkili cevaplar beni böyle bir şüpheye düşürdü.

Konunun aslını siz saygıdeğer hukukçu dostlarımdan öğrenmek isterim.

SEÇGÜL
Old 07-04-2006, 21:57   #7
hukukçu_cenk

Varsayılan tebligat

sayın sec gül size posta ile yolanan tebligat süresi size yetiştiğ an bekleme süresi başlar ve o süre size verilen süre bitiği andan itibaren sizin eski soy isme dönme kararını mahkeme tekrar belirler
Old 10-04-2006, 14:14   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Usulüne uygun tebligat yapılarak boşanma kararı tebliğ edilmişse,tebliğ tarihinden itibaren 15 gün olan temyiz süresi başlar.Taraflar bu hakkını kullanmazlarsa boşanma kararı kesinleşir.

Tebligatın usulüne uygun yapılıp yapılmadığı,dosyaya dönen tebligat parçasından anlaşılacaktır.Bu evrak zaman zaman geç dosyaya geldiği için Mahkeme kalemleri bu nedenle bir süre daha beklemek gerektiğine ilişkin görüş belirtmiş olabilir.

Boşanmanın kesinleşmesi ile boşanma kararı ilgili Nüfus Müdürlüklerine kendiliğinden gönderilir ve bu karara dayanılarak , yeni duruma uygun yeni nüfus evrakı alınabilir.

Saygılar
Old 11-04-2006, 21:50   #9
MİMAR

Saygıdeğer hukukçu arkadaşlar..

Değerli açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim..

Problemim çözüldü sayılır..Sizlerinde ilgi ve yardımıyla böyle birkonuda neler yapmamız gerektiğini ve tebligat olayını öğrendim..Hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim.
Old 12-04-2006, 08:53   #10
Fatma Çınar

Varsayılan Boşanma

Ben farklı bir konuya dikkat çekme istiyorum. Siz boşanalı iki sene olmakla birlikte kararı kesinleştirmeye uğraştığınızı anlıyorum. ama ilk sorduğunuz soru da tekrar evlenmek istediğinizi de ifade etmişsiniz. Kötü haber vermek istemem ama, eğer evlenmek istiyorsanız. Kararın kesinleşmesinden sonra geçmesi gereken 300 günlük iddet müddetini doldurmanız ya da Sulh Hukuk Mahkemesi'nden bu sürenin kaldırılmasını istemeniz gerekmetedir. Kesinleşme işini halletmiş olmanız sevindirici ama yeniden evlenmek için yapmanız gereken başka şeyler de olduğunuzu bilmeniz gerekir diye düşündüm. Yasalar, boşanmış kadının boşanma kararından sonra 300 gün (Yargıtay Kararlarında kesinleşme olarak bahsediliri) sonra evlenme engeli ortadan kalkar. Bunun nedeni ise; boşanma gerçekleştiği sırada kadının hamile olması halinde, doğacak çocuğun nesebi ile ilgili sorunlar yaşamamaktır. Bu durumda ya 300 günü beklemeniz ya da Sulh Hukuk Mahkemesi'ne sürenin kaldırılması için başvurmanız gerekir. Bu başvurudan sonra Sulh Hukuk Hakmiliği sizi Adli Tıp'a gönderip, hamile olup olmadığınızı öğrenecektir. Adli tıptan gelen rapor doğrultusunda da karar verecektir. Umarım bu söylediklerimle canınızı sıkmamışımdır. Kolay gelsin.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi