Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İki icra dosyası, Tek istihkak davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2011, 10:09   #1
miryusufhan

Varsayılan İki icra dosyası, Tek istihkak davası

İyi günler. Aynı icra müd. iki dosyasına istinaden hacze gidildi 3. şahıs her iki dosyada da istihkak iddiasında bulundu. Ve daha sonra her iki dosyada ki borç miktarının toplamı üzerinden Tek istihkak davası açtı. Ve her iki dosyadaki haciz işleminin iptalini talep etmiş.
Tarafları ve icra dairesi aynı, miktarları farklı olan iki dosya için tek istihkak davası açılabilir mi? Saygılar
Old 16-01-2011, 01:29   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Her iki dosya için ayrı ayrı iki tane istihkak davası açması gerekmektedir.
Old 16-01-2011, 11:56   #3
miryusufhan

İlginize teşekkür ederim Suna hanım. Bu durumu hakimle de konuşmama rağmen daha önce benzer kararlar verdim her hangi bir sorun çıkmadı dedi. Şimdi içtihat arıyorum ama bulamadım. Arşivinzde bu yönde bir içtihat varsa paylaşabilir misiniz? Saygılar
Old 01-06-2011, 14:43   #4
Özgül04

Sayın miryusufhan benzer durumla bizde karşı karşıyayız. Sizin davanızda karar çıktı mı?
Çünkü bende bu durumda ayrı ayrı davaların açılması gerektiğini düşünüyorum. Zira her icra dosyası için açılan davada hükmedilen vekalet ücreti farklı olacağından ve mahcuz malların da farklı olması durumu karşısında iki ayrı istihkak davası açılması gerektiği kanaatindeyim. Durumu hakime izah etmeme rağmen usul ekonomisine uygun görünüyor aksi yönde elinizde içtihat varsa bakalım demişti.
Ancak her hangi bir yargıtay kararı bulabilmiş değilim. Saygılar
Old 01-06-2011, 15:14   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan miryusufhan
İyi günler. Aynı icra müd. iki dosyasına istinaden hacze gidildi 3. şahıs her iki dosyada da istihkak iddiasında bulundu. Ve daha sonra her iki dosyada ki borç miktarının toplamı üzerinden Tek istihkak davası açtı. Ve her iki dosyadaki haciz işleminin iptalini talep etmiş.
Tarafları ve icra dairesi aynı, miktarları farklı olan iki dosya için tek istihkak davası açılabilir mi? Saygılar

Somut icra dairesinin dosyalarına aynı icra mahkemesince bakıldığına göre, mahkemenin tarafları aynı istihkak iddiasını tek dava/dosyada ele alıp karara bağlamasında ben hiçbir beis ve usuli engel görmüyorum.
Saygılar.
Old 03-06-2011, 15:46   #6
Özgül04

Sayın Güntay öncelikle ilginize teşekkür ederim. Her ne kadar farklı icra dosyalarına karşı açılacak istihkak davaları aynı icra mahkemesinde karara bağlanacaksa da; her dosyanın alacak miktarları farklı zira her davadan sonra hükmedilecek vekalet ücretleri de farklı olduğundan bunun mümkün olmadığını düşünüyorum. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi