Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hakimle tartışan Avukata 354 gün hapis cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2012, 12:39   #1
Av.İlker DOLGUN

Varsayılan Hakimle tartışan Avukata 354 gün hapis cezası

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesinde davanın
duruşmasına geç kaldığı için hakimle
tartışan avukat Mete Üstüay, hakimin
açtığı hakaret davası sonucunda 354 gün
hapis cezasına çarptırıldı.

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi’nde davanın duruşmasına geç kaldığı için hakimle tartışan avukat Mete Üstüay, hakimin açtığı hakaret davası sonucunda 354 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Olay 17 Aralık 2010’da Beşikdüzü Adliyesi’nde meydana geldi. Avukat Mete Üstüay, saat 09.25’te başlayacak duruşmaya saat 09.30’da girdi. Davanın görülmeye başladığını gören Üstüay, iddialara göre hakim Ayşegül Naciye Altınhalka’nın yanına yaklaşarak, “5-10 dakika bekleyemez miydiniz? Trabzon’dan geliyoruz” dedi. Hakim Altınhalka’nın, “Beklemek zorunda değiliz. Zaten yeteri kadar bekledik. Bir mazeret de bildirmediniz. Biz de başladık” sözlerine sinirlenen avukat Üstüay, iddiaya göre hakime, “”Sen kimsin?” diye bağırdı. Bunun üzerine hakim, mübaşire talimat vererek avukatı duruşma salonundan çıkarttırmak istedi. Üstüay, bu davranış üzerine “Siz kim oluyorsunuz da beni dışarı çıkarmak istiyorsunuz?” dedi ve sinirlenerek cübbesiyle elindeki dosyaları mahkeme sıralarına fırlatıp dışarı çıktı. Bu olayları mahkeme heyetiyle tutanağa dönüştüren hakim Altınhalka, avukat Mete Üstüay’dan şikayetçi oldu.

AĞIR CEZADA YARGILANDI

Hakim Ayşegül Naciye Altınhalka tarafından yapılan şikayetin ardından Trabzon 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde avukat Mete Üstüay hakkında, ’kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı. Davanın karar duruşmasına katılan sanık avukat Mete Üstüay, “Olay iddianamede yazıldığı gibi olmamıştır. Ben kimseye hakaret etmedim. Mübaşirle dışarı çıkartılma tavrına karşılık ’Siz kimsiniz?’ dedim. Cübbemi ve dosyalarımı söylendiği gibi atmadım. Kaldı ki salonda yaşanan olay sonrasında tutulan tutanakta bu belirtilmemiştir. Ben suçsuzum. Beraatımı istiyorum” dedi.
Mahkeme heyeti, avukat Mete Üstüay’ı ’kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 354 gün hapis cezasına çarptırdı, cezayı 7 bin 80 TL para cezasına çevirdi.
Avukat Mete Üstüay, davanın peşini bırakmayacağını belirterek, “Suçsuzum, davayı Yargıtay’a gönderdik. Oradan da bir sonuç alamazsam Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğim. Burada şahsıma değil, avukatlık mesleğime bir saldırı vardır. Biz avukatları kendilerine zorluk çıkartan insanlar olarak gören düşünceyle mücadele edeceğim. Hakkımı sonuna kadar arayacağım”

(http://www.gencbaro.org/haber/hakimle-tartisan-avukata-354-gun-hapis-cezasi.html)

Kaynak : http://www.gencbaro.org/haber/hakimle-tartisan-avukata-354-gun-hapis-cezasi.html
Old 24-05-2012, 15:48   #2
Emin Cihan UYSAL

Geç kalan hakime, "ayıp olmasın, işimiz düşer, çıkıntı olmayayım" gibi gerekçelerle tutanak tutamıyorsan, böyle durumlara alışacak, özeleştiri yapacaksın.

Zira, yapmazsan yaparlar.

Saygılar.
Old 14-06-2012, 00:31   #3
Vecdi Kemal Bengisu

Varsayılan Hakimin,Avukatı duruşmadan çıkartması

hakimin,Avukatı duruşma salonundan çıkarmasına imkan veren kanun maddesi-nin artık yeni değişiklikla kaldırıldığını sanıyorum.Kural olarak yargılamanın belirlibir kurala göre yapılması tabiidir.Ancak durşmanın yönetiminden sorumlu olan hakımın,avukat'ın yargılamanın zorunlu bir unsuru olduğunu dikkat nazarından kaçırmaması,işi şahsiyat mes'elesine dökmemesi gerekir.Ne yazık ki,bazı hakıimlerimiz.duruşma listesini hazırlarken celse saatlerine riayet etmemekte,öğleden sonraya kalmaktadır.Ancak ,avukatın birkaç dakikallık gecik-mesine tahammül gösterememekte ve özellikle iki tarafta gecikmiş ise resen dosyayı işlemden kaldırabilmektedir.Bu hususlar karşılıklı hoşgörü ile halledilebilir.
Hakim ve Avukatın birbirlerine karşı daha müsamahalı olması gerektiğini düşünüyorum.hoşgörü tek taraflı olmamalıdır.Karşılıklı saygı çerçevesinde bu gibi mes'elelerin halledilebiliceğini düşünüyorum. Saygılarımla;Av.Vecdi Kemal BENGİSU
Old 14-06-2012, 11:57   #4
Batu Han

Duruşmada neler yaşandı bilmiyorum ama biz avukatlar adliye personeline özellikle de hakimlere her türlü kolaylığı gösterirken, uğradığımız saygısızlık ve hakaretin bini bir para. Dosyayı okumadan gelmiş, neyi niye dediğinizi bilmediği halde sözünüzü kesen hakimler mi dersiniz, duruşma tutanaklarını yarım yamalak düzenleyen hakimler mi dersiniz, verdiğiniz dilekçeleri kaybeden mahkemeler mi dersiniz... Ben açıkcası saygısızlık ve müvekkilimin çıkarlarını zedeleyecek hareketler dışında her şeye müshama göstermeye çalışıyorum. Kimi zaman hakettikleri için tepki de göstermek zorunda kalıyoruz pek tabiki ama malesef ne savcılardan ne hakimlerden aynı özveri ve sıcaklığı göremiyoruz. Saygıyı, iş yükü nedeniyle anlayışı hep kendilerine bekliyorlar. Belki bizler mahkemelere ve adli personele bu yardımcı olma olayını onları şımartacak kadar fazla abarttık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi