Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun Eşinin Evine Edinilen mallara Göre Satış İstenebilir mi?

Yanıt
Old 11-11-2006, 18:14   #1
Seher

 
Varsayılan Borçlunun Eşinin Evine Edinilen mallara Göre Satış İstenebilir mi?

25.000 ytl'LİK DAVA KAZANDIM. iLAMI İCRAYA KOYDU. 100.000 YTL adamın üzerine kayıtlı bir arabası birde maaşı var. AMA TEMMUZ AYINDA KARISININ ÜZERİNE 250.000 YTLLİK EV ALMIŞLAR. 100.000 ytl BANKADAN ÇEKMİŞLER KADIN HER AY 1500 YTL ÖDÜYOR. KOCASIDA KEFİL OLMUŞ EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA REJİMİNE GÖRE BU EVİN YARISIDA KOCANIN EVE TEDBİR KOYDURUP SATIŞINI İSTEYEBİŞLİR MİYİM?
Old 12-11-2006, 08:19   #2
Mustafa O.

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Seher
25.000 ytl'LİK DAVA KAZANDIM. iLAMI İCRAYA KOYDU. 100.000 YTL adamın üzerine kayıtlı bir arabası birde maaşı var. AMA TEMMUZ AYINDA KARISININ ÜZERİNE 250.000 YTLLİK EV ALMIŞLAR. 100.000 ytl BANKADAN ÇEKMİŞLER KADIN HER AY 1500 YTL ÖDÜYOR. KOCASIDA KEFİL OLMUŞ EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA REJİMİNE GÖRE BU EVİN YARISIDA KOCANIN EVE TEDBİR KOYDURUP SATIŞINI İSTEYEBİŞLİR MİYİM?

İsteyemezsiniz. Edinilmiş mallara katılma rejimi ile İcra Ve İflas Kanunun hiç bir ilgisi yok. Bir malın haczedilebilmesi için onun borçlu adına kayıtlı olması veya borçlu kasıtlı olarak üzerine kaydettirmiyorsa, borçlu adına kayıt ettirmek için dava açılması ondan sonra haciz koyulması gerekir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde hak sahibi adına doğan hak ayni hak olmayıp şahsi haktır, yani bir alacak hakkıdır. Bu şahsi hakkın doğduğu tarih ise tarafların boşanma kararının kesinleştiği tarihtir. Boşanmadan taraflardan biri ölürse mal rejimleri değil miras kaideleri uygulanacaktır.
Yapabileceğiniz şey tarafların boşanmasını beklemek ve borçlu eşin mal rejimi sonucu alacağı para üzerine haciz koymaktır.
Benim tavsiyemse şudur. İcra Ve İflas Kanununda düzenlenen TASRRUFUN İPTALİ davasını açmanız. Bu dava ile evin aslında borçlunun mal kaçırmak için eşinin üzerine yaptığını ispat edebilirseniz, iptal oranında eşinin malını haczedip satabileceksiniz. Elbette ki elinizde yeterli done varsa. Talih uyarın bu konuda çok güzel bir kitabı var. Bir de yeni tarihli bir kitap alırsanız, belki bir şeyler tutturabilirsiniz. Diğer önemli nokta eğer bu davayı açıp kazanırsanız, tüm emeklerinizin boşa gitmemesi için İİK 82/sonda düzenlenen meskeniyet iddiasını da mutlaka okuyup sürelere dikkat etmelisiniz.
Old 12-11-2006, 09:13   #3
avfehmi

 
Varsayılan

Medeni Kanunun;

2. Hacizde
Madde 210- Mal ortaklığını kabul etmiş eşlerden birine karşı icra takibinde bulunan alacaklı, haczin uygulanmasında zarara uğrarsa, hâkimden mal ayrılığına karar verilmesini isteyebilir.

Alacaklının istemi her iki eşe yöneltilir.

Yetkili mahkeme, borçlunun yerleşim yeri mahkemesidir.

3. Eski rejime dönme
Madde 211- Alacaklı tatmin edildiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine hâkim, mal ortaklığının yeniden kurulmasına karar verebilir.

D. Alacaklıların korunması
Madde 213 - Mal rejiminin kurulması, değiştirilmesi veya önceki rejimin tasfiyesi, eşlerden birinin veya ortaklığın alacaklılarının, üzerinden haklarını alabilecekleri malları sorumluluk dışında bırakamaz.

Kendisine böyle mallar geçmiş olan eş, borçlardan kişisel olarak sorumludur; ancak, söz konusu malların borcu ödemeye yetmediğini ispat ettiği takdirde, bu ölçüde kendisini sorumluluktan kurtarabilir.

. Üçüncü kişilere karşı sorumluluk
Madde 224 - Eşlerden her biri kendi borçlarından bütün malvarlığıyla sorumludur.

I. Sona erme anı
Madde 225 - Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.

Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hâllerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.

2. Değer artış payı
Madde 227 - Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.

Böyle bir malın daha önce elden çıkarılmış olması hâlinde hâkim, diğer eşe ödenecek alacağı hakkaniyete uygun olarak belirler.

Eşler, yazılı bir anlaşmayla değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi, pay oranını da değiştirebilirler.

maddeleri bence alacaklıya dava açma imkanı veriyor.
Old 12-11-2006, 17:19   #4
Av.Burhan FILIZÖZÜ

 
Varsayılan

Ben, Say1n Mustafa Ozogul'un fikrine kat1ld1g1m1 belirtmek isterim. Say1n Av.fehmi'nin deginmis oldugu TMK.m.210, lafz1nda da aç1kça belirtilmis oldugu üzere "mal ortakl1g1 rejimine " iliskindir. Sayg1lar1mla
Old 13-11-2006, 11:42   #5
avfehmi

 
Varsayılan

Burada tartışılması gereken ; alacaklınını mal rejimini değiştirme yetkisinin olup olmadığı.

Edinilmiş Malları düzenleyen 213(Mal rejimleri üzerine genel bir hüküm) ve 225/son fıkraya(edinilmiş mallara ilşkin özel hüküm) göre ,

alacaklının hukuki yararınında olduğunuda var sayarsak ,

alacaklı mal rejiminin değiştirilmesini ister.Aksi düşünülürse, kötüniyeti koruyucu bir durum ortaya çıkar.

Bu yüzden dava açılabileceğini düşünüyorum.
Old 14-11-2006, 15:25   #6
Seher

 
Varsayılan Acİlalacakli AlacaĞini BorÇlunun EdİnİlmİŞ Mallarindan Alabİlİr Mİ?

ACİLBORÇLUYA 150.000 ytl'LİK İCRA EMRİ GELDİ.2002 YILINDAN SONRA ALINMIŞ BORÇLUNUN KARISI ÜZERİNE 300.000 ytl'LİK EV VAR. kADIN EVİ TEYZESİNDEN 80.000 ytl MİRAS KALMIŞ BİRDE BABASINDAN KALAN DÜKKANI SATMIŞLAR, 1 TRİLYONA ORDAN PARA ALMIŞ, BUNLARI İSPAT EDEBİLİYOR. bİRDE 70.000 ytl KREDİ ÇEKMİŞ HER 1Y 1.400 ytl ÖDÜYOR EV İÇİN BANKAYA EV 10 YILLIĞINA İPOTEKLİ.Alacaklı ev edinilmiş mallara dahil olduğu için evin satışını isteyebilir mi? Karı- Koco boşansalar diyeli,mki boşandılar ama boşanmada evin kime ait olcağı hakkında hüküm yok. Alacaklı borçlu eşin yerine geçerek ev üzerinde hak iddia edebilir mi? Evi ve evdeki eşyaları nasıl sağlama alırım? Boşandıktan sonra malların tasfiyesini istesem borçlu eşte bu evi eşim kendi mirasıyla aldı dese borçlunun alacaklıları hak iddia edebilir mi?
Old 14-11-2006, 15:46   #7
Jeanne D'arc

 
Varsayılan

Edinilmiş mallara katılım rejiminde; eşin, edinilmiş mal üzerindeki katılma hakkı, ancak ve ancak boşanma anında oluşan bir haktır ve boşanma anında mevcut olan malvarlığı üzerinde söz konusudur. Bu halde alacaklı henüz mevcut olmayan daha doğru ifadeyle tezahür etmeyen bir haktan dolayı takip ve haciz yapma hakkına sahip değildir.

Ancak sorunun boşanma ihtimaline dair ikinci kısmıyla ilgili bilgim yok. Boşanmalarına rağmen, malların tasfiyesi yapılmadıysa; miras payının haczi için bir takım işlemleri yetkiyle alacaklının yapabilmesine kıyasla; alacaklı, borçlusu olan katılma hakkı sahibi eşin yerine, alacağı yetki belgesi ile tasfiyeye dair dava açabilir kanaatindeyim.

İspat edildiği oranda şahsi mal iddiaları nazara alınacaktır sanıyorum.

Saygılarımla.
Old 25-07-2009, 23:51   #8
seyfi budak

 
Acil bu esasen mirasın açılması gibi bir durum

evlilik sırasında edinilen mallara katılma rejimi veya diğer mal rejimlerinin tasfiyesi ancak boşanma ile olur.Yani aynı mirasın açılması için ölümün gerçekleşmesi gibi.. Boşanma olmadan tasfiye ve dolayısıyla da tasfiye payı yani edinilmiş mallara katılma payının haczi vs. de olmaz..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yıllar Öncesine Ait Alacak Bugünkü Değerden İstenebilir mi? Av. Salim Meslektaşların Soruları 5 30-12-2006 23:58
Adalet göz göre göre soyuldu! ahmetsacit Hukuk Haberleri 1 26-08-2006 18:22
Göz Göre Göre Norm Fazlası Yaptılar bilgimbilgin Hukuk Soruları Arşivi 0 17-09-2005 06:13
Aynı Anda İki Ayrı Bilirkişi Heyetinden Rapor İstenebilir Mi? Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 3 05-05-2002 12:08
evlilikte edinilen mallarin paylasimi s.unerKonuk Hukuk Soruları Arşivi 3 11-02-2002 02:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04283690 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.