Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahsil harcı artışının uygulanması sorunu

Yanıt
Old 16-01-2013, 13:42   #1
ekinheval

 
Dikkat tahsil harcı artışının uygulanması sorunu

31.12.2012 tarihinden önce borçlu tarafından kapak hesabı yaptırılarak icra dosyasına tüm borç ödenmiştir. Kapak hesabı yapıldığı tarihte harç oranı %3,96'dır.
Aralık ayında icra dairelerinin devir işlemleri nedeniyle işlem kabul etmediklerinden dosyaya yatan bu tutar alacaklı tarafından 01.01.2013 tarihinden sonra çekilebilmiştir.
Ancak İcra müdürü ödeme yaparken tahsil harcı oranını %4,55 olarak uygulamıştır.
Tahsil harcındaki artış icra dosyasından yapılan tahsilat tarihine göre mi reddiyat tarihine göre mi uygulanmalıdır?
Old 16-01-2013, 14:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ekinheval
31.12.2012 tarihinden önce borçlu tarafından kapak hesabı yaptırılarak icra dosyasına tüm borç ödenmiştir. Kapak hesabı yapıldığı tarihte harç oranı %3,96'dır.
Aralık ayında icra dairelerinin devir işlemleri nedeniyle işlem kabul etmediklerinden dosyaya yatan bu tutar alacaklı tarafından 01.01.2013 tarihinden sonra çekilebilmiştir.
Ancak İcra müdürü ödeme yaparken tahsil harcı oranını %4,55 olarak uygulamıştır.
Tahsil harcındaki artış icra dosyasından yapılan tahsilat tarihine göre mi reddiyat tarihine göre mi uygulanmalıdır?

İcra müdürünün uygulamasının doğru olduğu kanısındayım. Harçlar Kanunu'nun "Nisbi harçlarda ödeme zamanı" başlıklı 28. maddesinin (b) fıkrasına göre "İcra takiplerinde Tahsil Harcı, alacağın ödenmesi sırasında, ödeme yapılmayan hallerde harç alacağının doğması tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenir." Bu nedenle alacağın ödendiği andaki harç oranı geçerli olacaktır.
Old 16-01-2013, 14:49   #3
ekinheval

 
Varsayılan

Sayın Aladağ,
Bu halde fazla kesilen harcın borçludan talep edilemeyeceği gözetildiğinde (çünkü borçlu ödeme yaptığı tarihte tüm borcu ödemiştir) farka alacaklının katlanması adil görünmüyor. (200.000-TL 'lık dosyada harç farkı 1.180-TL gibi yüksek rakamlara ulaşabiliyor.)
Düşünün ki 31.12.2012 tarihinde borçlu tarafından ödenen tutarı alacaklı en erken 03.01.2013 tarihinde çekebilmektedir. Bu geçiş dönemindeki harç farkları alacaklılara mı yükletilecektir?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
haricen tahsil, icra tahsil harcı ödemeden hacizlerin kaldırılması GECE Meslektaşların Soruları 13 19-11-2020 12:55
Tahsil Harcı Oranı, Tahsil Edene Göre Değişirmi? Av.İlker DOLGUN Meslektaşların Soruları 5 29-02-2012 08:52
Haczin Kaldırılması , Tahsil Harcı Yanında Başvuru Harcı Ödenmesi Talebi etez Meslektaşların Soruları 2 04-10-2011 14:28
Haricen Tahsil-alacaklı tarafından ödenmeyen tahsil harcı Av.Özlem PEKSÜSLÜ Meslektaşların Soruları 4 19-08-2011 11:55
icra takas mahsup işleminde tahsil harcı sorunu snmavc Meslektaşların Soruları 2 01-11-2010 14:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04584408 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.