Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Kullanımı Püf Noktaları Sitemizin ve Forumumuzun Kullanımına Dair Püf noktaları ve Yardım Konuları

Forum Mesajlarında Alıntı Nasıl Yapılır?

Yanıt
Old 29-09-2006, 12:30   #1
Admin

Varsayılan Forum Mesajlarında Alıntı Nasıl Yapılır?

Bir başka üyemizin mesajından bir kısmı alıntı olarak kendi mesajınıza aktarmak istiyorsanız veya mesajınız içinde bir kanun metni, yargıtay içtihatı gibi bir metni alıntı olarak vermek istiyorsanız, bunu yapmanızın en kolay yolu, alıntı yapacağınız metni [quote] [/quote] arasında yazmanız olacaktır. Örneğin:

[quote]
Alıntı yapılan cümle
[/quote]

yazdığınızda bu forumda:

Alıntı:

Alıntı yapılan cümle
olarak gözükecektir.

Eğer alıntı içinde kimden alıntı yaptığınızı belirtmek isterseniz, şu şekilde bir yapı kullanabilirsiniz:

[quote=Admin]
Alıntı yapılan cümle
[/quote]

Bu metin forum içinde şöyle gözükecektir:

Alıntı:
Yazan Admin

Alıntı yapılan cümle

Genel bir forum etik kuralı olarak diğer mesajlardan yapacağınız alıntıların sadece gerekli yerleri ihtiva eden, kısa alıntılar olmasına ve mesajın tamamının alıntı yapılmamasına lütfen dikkat ediniz. Uzun veya üyenin mesajının tamamını içeren alıntı metinleri internet forumlarında etik olarak hoş karşılanmaz, zira:
  • O mesaj zaten yukarıda konu içinde mevcuttur, tamamının sizin mesajınızın içinde yer alması gereksizdir.
  • Sizin mesajınızı okumak güçleşir.
  • İnternet bağlantısı yavaş olarak ziyaretçilerin sayfayı yükleme hızları azalır.
  • Aynı metinlerin tekrar tekrar mesajlar içinde yer alması, veritabanında gereksiz yer işgal eder ve uzun vadede sitenin masraflarını arttırır.
Bu etik kural internetteki tüm forumlar, e-posta listeleri, yazışma grupları ve haber listeleri için geçerlidir.

Ayrıca bazı forumlarda "@ÜYE İSMİ : " şeklinde başlayan cümleler görebilirsiniz. (THS'de pek sık rastlanmıyor ama diğer sitelerde çokça kullanılır). Bu yazılan cümlenin o üyeye yanıt olarak yazıldığını gösteren bir internet kısaltmasıdır. Örneğin:

Alıntı:

@Ali : Size katılıyorum.
@Veli : TCK.85. madde konusunda aynı görüşte değilim.

şeklinde yazılan bir mesajda, birinci cümle ile mesaj yazarı Ali isimli üyeye hitap ederken, ikinci cümle ile Veli isimli üyenin konu içindeki görüşlerine yanıt vermektedir. Yeri gelmişken küçük bir bilgi notu olarak aktarmak istedim.

Alıntı özelliklerini denemek isterseniz test alanımıza yeni mesajlar göndererek denemeler yapabilirsiniz.
Old 29-09-2006, 18:54   #2
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Admin
Forum Mesajlarında Alıntı Nasıl Yapılır?

@Admin:Teşekkürler!
Old 30-09-2006, 09:49   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Teşekkürler!

Sayın Admin iyi bir okul öğretmeni. Ben de kendimi dersane öğretmeni gibi hissediyorum :

Alıntı yapacağınız metni kopyalayıp, kendi mesajınıza yapıştırın. Sonra üzerini farenin sol tuşuna basılı tutarak işaretleyin. İşaretleme bitince farenin sol tuşunu bırakın.

Yukarıda yazı düzenleyici butonların en sağındaki ''konuşma balonuna'' benzer butonu tıklayın. İşaretlediğiniz yazı otomatik olarak alıntı biçimine bürünecektir. Böylelikle quote - quote yazmak zorunda kalmayacak, zaman ve emekten tasarruf edeceksiniz.
Alıntı:
Kolay gelsin..

Saygılarımla
Old 30-09-2006, 22:35   #4
Jeanne D'arc

Dershane Denemesi

@:Sayın Konyalı,

Alıntı:

Alıntı yapacağınız metni kopyalayıp, kendi mesajınıza yapıştırın. Sonra üzerini farenin sol tuşuna basılı tutarak maviyle işaretleyin. İşaretleme bitince farenin sol tuşunu bırakın.

Yukarıda yazı düzenleyici butonların en sağındaki ''konuşma balonuna'' benzer butonu tıklayın. İşaretlediğiniz mavi yazı otomatik olarak alıntı biçimine bürünecektir.

Hocam olmuş mu?

quote-quote yazmak zor gelmişti. Ben de bir "pratik yolcuyum" sanırım.

Teşekkürler, teşekkürler, teşekkürler...
Old 01-10-2006, 07:17   #5
alifatih

Alıntı:
Yazan ben
Teşekkürler...

Ben de yaptım....
Old 02-10-2006, 20:00   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan teşekkür

bilmiyordum çok işime yarayacak sağolasın
Old 05-10-2006, 02:27   #7
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan Admin
Aynı metinlerin tekrar tekrar mesajlar içerisinde yer alması, veritabanında gereksiz yer işgal eder ve uzun vadede sitenin masraflarını arttırır.
Aslına bakarsanız bunu hiç düşünmemiştim. Buna göre uzun uzun Yargıtay kararlarını da bodoslama ekliyordum. Bundan sonra yalnızca ilgili kısmı aktarmayı düşünüyorum. Ayrıca teşekkürler konusunda da yalnızca teşekkür için mesaj yazılması da son derece lüzumsuz bunun için de mesajların altındaki teşekkür butonunu kullanmak daha tasarruflu olur herhalde. Masraflara ilişkin olarak sitede zaman zaman gördüğümüz reklamlar masrafları karşılıyor mu? Bizden destek gerekirse biz de katkı yapabilir miyiz? Nasıl ve ne şekilde?
Old 05-10-2006, 11:44   #8
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Alıntı:
Hocam olmuş mu?

Okul yöntemini ben de beceremedim, Sayın Konyalı'nın usulü ile oldu galiba. Teşekkürler.
Old 05-10-2006, 12:30   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:

Alıntı yapılacak mesaj taranıp, kopyalandıktan sonra(Sağ klikle) konuşma balonuna benzeyen butona basılırsa; OUOTE--OUOTE zaten kendiliğinden çıkmakta, ikisinin arasına alıntı yapılan mesajı "yapıştır"dınız mı da alıntı yapılabilmekte...

Ben mi yanlış anlıyorum, iki üye de ouote "yazmak" zor geliyor derken...Kelimeyi aynen mi yazıyorlar?

Saygılarımla
Old 05-10-2006, 14:10   #10
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Buna göre uzun uzun Yargıtay kararlarını da bodoslama ekliyordum. Bundan sonra yalnızca ilgili kısmı aktarmayı düşünüyorum. Ayrıca teşekkürler konusunda da yalnızca teşekkür için mesaj yazılması da son derece lüzumsuz bunun için de mesajların altındaki teşekkür butonunu kullanmak daha tasarruflu olur herhalde.
Yargıtay kararları konusunda daha esneğiz, zira bu kararlar forum içindeki yardımlaşma anlamında çok önemli. Bu nedenle sitenin masrafları ille bir şey için artacaksa, bu kararlar yüzünden artsın. Ancak tabii çok uzun bir kararsa ve ilgisiz kısımları varsa, sadece ilgili kısmının mesaja eklenmesine de ancak müteşekkir olabiliriz.

Teşekkür mesajları da sizin dediğiniz gibi "teşekkür" bölümü kullanılarak yapılabilir. Ancak bu mesajlar zaten "kısa" oluyor ve netice itibariyle de üyeler arası sıcak ilişkileri arttıran mesajlar o nedenle bunlara da o kadar soğuk bakmıyoruz.

Bu alıntı etiği konusunda en rahatsızlık verici olan, bir üyenin mesajının TAMAMININ alıntı yapılması ve altına kısa bir yanıt yazılması. Mesela bir üyenin eklediği makale ya da uzunca bir kararın tamamı alıntı yapılıp, altına sadece TEŞEKKÜRLER yazınca bu hakikaten rahatsızlık veriyor. Ama açıkçası bu konuda da forum yönetimi olarak anlayışlıyız ve şimdiye kadar benim bildiğim kimseyi uyarmadık. Eğitim faaliyetleri ile bu kötü alışkanlıkları yenmeye çalışıyoruz ve biliyoruz ki, bu kullanım şekilleri kasıtlı yapılmıyor, sadece internete yabancı olmak nedeniyle yapılıyor. Bu mesaj gibi eğitici mesajlardan sonra kişiye özel gönderilen hatırlatmalarla bu kötü alışkanlıkları yenebileceğimizi düşünüyorum.

Alıntı:

Masraflara ilişkin olarak sitede zaman zaman gördüğümüz reklamlar masrafları karşılıyor mu? Bizden destek gerekirse biz de katkı yapabilir miyiz? Nasıl ve ne şekilde?
Elbette karşılamıyor. Bu konuda yakın zamanda ayrıntılı bir mesaj atıp, herkese bilgi vereceğiz ve muhtemelen bazı çözümler de üreteceğiz. Ancak üyelerimizden bugüne kadar hiç maddi katkı istemedik ve kimseden 1 Kuruş dahi almadık ve bundan sonra da istememek konusunda azimliyim. Üyelerimizin siteye en büyük katkısı, değerli mesajlarla yaptıkları katkı ve mesleki yardımlaşmadır, geri kalan maddi sorunları biz birşekilde çözmeye çalışırız. Ancak yine de nazik teklifiniz için çok teşekkürler!

@Sayın hskaraca: testleriniz için bir TEST alanımız var.
Old 05-10-2006, 21:06   #11
Jeanne D'arc

Sayın Suat Ergin,

Kendi adıma, ben bir internet cahili olarak; evet, alıntı yapmayı bilmiyordum. Sayın Admin'in açıklayıcı iletisinden sonra, evet; quote-quote yazarak alıntı yapmayı öğrendim diye sevinmiştim. Sayın Konyalı bunun pratik yolunu öğrettiğinden şimdi bu şekilde yapıyorum ve daha da sevindim. Dolayısıyla quote-quote yazmak suretiyle alıntı yapma usulü uygulanmadan tarih oldu. Bir-iki önceki iletiyi okursanız, mevcut durumu anlamlandırmanız daha kolay olacak.

Ancak itiraf edeyim Sayın Konyalı bildirmese evet aynen
Alıntı:
Ben mi yanlış anlıyorum, iki üye de ouote "yazmak" zor geliyor derken...Kelimeyi aynen mi yazıyorlar?
şeklinde olacaktı durumum.

Ancak THS Türkçe Çalışma Grubu koordinatörü olarak; "klik" hiç yakışmadı size

İmza:İntikamcı üye.
Old 06-10-2006, 13:19   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın Suat Ergin,

Kendi adıma, ben bir internet cahili olarak; evet, alıntı yapmayı bilmiyordum. Sayın Admin'in açıklayıcı iletisinden sonra, evet; quote-quote yazarak alıntı yapmayı öğrendim diye sevinmiştim. Sayın Konyalı bunun pratik yolunu öğrettiğinden şimdi bu şekilde yapıyorum ve daha da sevindim. Dolayısıyla quote-quote yazmak suretiyle alıntı yapma usulü uygulanmadan tarih oldu. Bir-iki önceki iletiyi okursanız, mevcut durumu anlamlandırmanız daha kolay olacak.

Ancak itiraf edeyim Sayın Konyalı bildirmese evet aynen şeklinde olacaktı durumum.

Ancak THS Türkçe Çalışma Grubu koordinatörü olarak; "klik" hiç yakışmadı size

İmza:İntikamcı üye.

Umarım gereksiz yere polemik yaratmam. Ben de internet ve teknoloji cahili olduğum için, o soruyu sormuştum.(Hatta bu konudaki cehaletime tüm THS yöneticileri tanıktır. ) Amacım küçümsemek değildi.

Klik kelimesine gelince...Hukuk ve Türkçe Ç.G daki yazılarımı okuduysanız ben yabancı kelimelere karşı değilim. Hafızamda nasıl yer etmişse öyle konuşur ve yazarım.Klikin türkçesini de bilmiyorum. Tuş mu demeliydim acaba?

Ama sizin guruptaki yazılarınızdan Osmanlıca'yı sevdiğiniz anlaşılmaktadır. Benimki bir çelişki değil ama
sizinki açıkça bir çelişki gibi duruyor. Bir gün bir üye; Fransız kadın kahraman olan Jeanne D'arc' ı kendinize isim olarak niye seçtiğinizi , niye Nene Hatun'u seçmediğinizi sorarsa; mutlaka doyurucu bir açıklamanız olacaktır. Ben de keyifle okurum.

Saygılarımla
İmza:

Karşı intikamcı
Koordinatör
Old 07-10-2006, 01:12   #13
Jeanne D'arc

Sayın Av. Suat Ergin,
Rica ederim; kişisel sınırlarım ihlal edilmedikçe ve hatta ihlal vaki olsa bile bunun ard niyetli olduğunu düşünmüyorsam tartışmaya girmem. Yani ben sorunuzu hoşgörü ile karşılamış ve dahası kendi kendimle dalga geçmek için bir vesile olarak kullanmıştım. Hal böyle olmakla; "klik" konusundaki tabir-i caizse uyarımda ciddiydim. Yani alıntı ile ilgili mesajınızda değil de başka bir yerde de olsa tuş yerine klik kelimesi beni rahatsız ederdi. Burada sadece iğneli bir cevap için elime koz geçmiş oldu. Düşüncenizin aksine ara tuşu yerine space tuşu veya sağ tuş yerine klik denmemeli bence, elbette sadece öneri. Buradan hareketle "Siz nasıl böyle dersiniz?" yaklaşımına da sonuna kadar karşı dururum.

Yok bence sizinki de çelişki. Buradaki -de eki kendi adıma çelişkili olduğumun kabulü değildir. Ben konuşur ve yazarken Türkçe'yi mümkün olduğunca doğru kullanmaya çalışıyorum, yabancı ve Türkçe iki kelimeden anlamını karşıladığını düşünüyorsam Türkçe karşılığı kullanıyorum ve evet Osmanlıca'yı da Türkçe'den ayrı düşünmüyorum.

Bir gün bir üye "Fransız kadın kahramanı olan Jeanne D'arc'ı isim olarak niye seçtiğimi, niye Nene Hatun'u seçmediğimi" sorgular tarzda sorarsa, inanın ona açıklamam ama size açıklayayım: Nene Hatun'unkine nazaran Jeanne D'arc'ın hikayesinde kendime ait daha çok bir şeyler buldum diyelim!

Saygılarımla.

Pası alan ve topu taca atan intikamcı üye.
Old 26-02-2007, 00:18   #14
A.Turan

Tesekkürler..
Old 19-04-2007, 11:50   #15
SINIRSIZ

Alıntı:
Çık didebana seyreyle İstanbulu

bir denedim bakalım olacak mı
Old 19-04-2007, 12:03   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.fehiman
bir denedim bakalım olacak mı

Olmuş. Ama alıntı yaptığınız mesajın sahibini de yazmak istiyorsanız;

Konuşma balonunu tıkladığınızda şu şekilde çıkması gerekir:

İlk QUOTE'den sonra şu işareti koyun =

Daha sonra alıntı yaptığınız mesajın sahibinin ismini yazın...

Yani [OUOTE= Av.Suat Ergin] şeklinde yaparsanız şöyle olacaktır:

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben de internet ve teknoloji cahili olduğum için, o soruyu sormuştum

Saygılarımla
Old 19-04-2007, 16:09   #17
av.medine

alıntı yapmak konusunda ilk deneyimim. Bakalım ne olacak
[quate= Suat Ergin Yani [OUOTE= Av.Suat Ergin] şeklinde yaparsanız şöyle olacaktır. guate ]
Old 19-04-2007, 16:13   #18
av.medine

TEKRAR deneyeyim

Alıntı:

Olmuş. Ama alıntı yaptığınız mesajın sahibini de yazmak istiyorsanız
Old 19-04-2007, 16:25   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.medine
TEKRAR deneyeyim

Tebrikler
Old 09-05-2007, 12:00   #20
nakil

merhaba..umarım bende alıntı yapabilirim
Alıntı:
gerçekçi ol, imkansızı iste !!!

Old 09-05-2007, 12:24   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nakil
merhaba..umarım bende alıntı yapabilirim

Bravo... Ama isim alıntısı yapamamışsınız.

Saygılarımla
Old 09-05-2007, 16:08   #22
Jeanne D'arc

Alıntı başöğretmeni Av.Suat Ergin
Old 09-05-2007, 18:32   #23
nakil

Bakalım isim alıntısı da yapabilecekmiyim??
Alıntı:
Yazan av.Suat Ergin

Bravo... Ama isim alıntısı yapamamışsınız.

Saygılarımla
Old 11-05-2007, 00:25   #25
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Admin iyi bir okul öğretmeni
kesinlikle katılıyorum. umarım dğru bişiler yapmışımdır.bakalım. olmadı bir daha deneyeceğiz demektir.
Old 11-05-2007, 00:28   #26
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan av.medine
alıntı yapmak konusunda ilk deneyimim.Bakalım ne olacak

daha iyisini yapabilicez zamanla sanırım
Old 14-05-2007, 21:04   #27
Hukukçu55

Alıntı:
Alıntı yapacağınız metni kopyalayıp, kendi mesajınıza yapıştırın. Sonra üzerini farenin sol tuşuna basılı tutarak maviyle işaretleyin. İşaretleme bitince farenin sol tuşunu bırakın.

BİLGİLENDİREN BÜTÜN DOSTLARA TEŞEKKÜRLER...
Old 14-05-2007, 23:39   #28
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan igunduz
BİLGİLENDİREN BÜTÜN DOSTLARA TEŞEKKÜRLER...

Bu yöntem bana inanılmaz zor geliyor , doğrusunu söylemek gerekirse alıntı yapacagım mesajın altındakı yanıtlayın tusuna basıyor, sonra "quote" - ların arasında sileceğim yerleri siliyorum, alıntılayacağım kısmı bırakıyorum, daha kolay oluyor, ya da bana oyle geliyor
Old 18-05-2007, 10:14   #29
muratsadioğlu

Varsayılan Admin'e minnettarım..

Yüce Admin..

10 yıl ve 12.000 i aşkın üye..Gece demeden,gündüz demeden ziyaret edenler..
Hukukta son nokta..Son gelişmeler.Özgür hukuk platformu..Saygı,sevgi..Daha niceleri.
Hiç bir kurum,''üye memnuniyeti''ni bu düzeye çıkarmamıştır.
Daha bu sabah,bir soru sahibine meslek hakkındaki yüksek(!)bilgilerimi sunmuştum ki..
Sonra üye bilgilerine bir baktım,morardım:soru sahibi,oldukça kıdemli bir meslektaşım..Üzüntümü anlatamam..
Hiçbir meslektaşıma saygısızlık etmedim şimdiye dek.
Son anda fark ettim:mesajımın altında silme seçeneği var.Son zamanlarda bu kadar sevindiğimi hatırlamıyorum.Teknolojiniz de harika..

Sağol Yüce Admin!..
Old 18-05-2007, 10:28   #30
Av. Can DOĞANEL

En pratik yöntem. Alıntı yapılacak yeri mouse ile seçili hale getirip, kopyala yapıştırla getirin. Yapıştırdığınız alıntıyı yeniden seçili hale getirin. Yazdığınız mesajda Yukarıda en sağda bulunan karikatürlerdeki konuşma balonuna benzeyen butona basın. Bu kadar basit.. quote'ler otomatik olarak yazılınca, ilkinin yanına [quote=Alıntı yapılan kişi adı]
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi