Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çocuk Yardımının Velayet sahibi ebeveyne yapılması için nasıl bir yol izlenmelidir?

Yanıt
Old 25-05-2021, 19:43   #1
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan Çocuk Yardımının Velayet sahibi ebeveyne yapılması için nasıl bir yol izlenmelidir?

Merhaba,

Kahdem alanına gelen bir soru üzerinden değerli fikirlerinizi rica ediyorum.

Kamuda çalışan baba velayet kendisinde olmadığı ve çocuklar yanında yaşamadığı halde çalıştığı kurum tarafından maaşına yansıtılan "çocuk yardımı" ücretini aylık olarak almaktadır.

Velayet sahibi ve çocuklar yanında kalan anne sizce bu yardımı nasıl alabilir? Alabilir mi?

Dava mı açılmalı? İdari taleple mi olmalı?

Nafaka ödeyen baba bu ödemenin de kendisinin hakkı olduğunu, aldığı meblağı zaten nafaka ile ödediğini beyan ederse hukuken geçerli bir savunma mıdır?

Başından böyle bir örnek geçen var mı?

Saygı ve selamlarımla,

Coronasız günler dilerim.
Old 01-06-2021, 11:00   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Devlet Memurları Kanunu
Madde 202 - Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir.

(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 30.06.1989 RG NO: 20211 KHK NO: 375/10)

Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için (DEĞİŞİK İBARE RGT: 31.03.2006 RG NO: 26125 KANUN NO: 5473/3) 1500, çocuklarından her biri için de (DEĞİŞİK İBARE RGT: 31.03.2006 RG NO: 26125 KANUN NO: 5473/3) 250 gösterge rakamının (EKLENMİŞ İBARE RGT: 27.04.2005 RG NO: 25798 KANUN NO: 5335/28) (YÜR. TAR.: 15.01.2005) (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir. (MÜLGA CÜMLE RGT: 25.02.2011 RG NO: 27857 MÜKERRER KANUN NO: 6111/117) (GEÇER. TAR.: 01.01.2011) Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği çocukları için yapılan aile yardımı ödeneği daha düşük ise, yalnız aradaki fark ödenir. (YENİDEN DÜZENLENEN CÜMLE RGT: 20.05.1994 RG NO: 21939 KHK NO: 527/9) Bu fıkrada yer alan gösterge rakamlarını (DEĞİŞİK İBARE RGT:31.03.2006 RG NO: 26125 KANUN NO: 5473/3) 3 katına kadar artırmaya (DEĞİŞİK İBARE RGT: 09.07.2018 RG NO: 30473 3. MÜKERRER KHK NO: 703/182) Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Dul memurların çocukları için yukarıki fıkralar hükmü uygulanır.

Boşanma veya ayrılık vukuunda mahkeme bu yardımın hangi tarafa ve ne oranda verileceğini de kararında belirtir.

Devlet memurunun, geçimini sağladığı üvey çocukları için de bu ödenek verilir.

Devlet Memurlarında durum yukarıdaki madde hükmüne göre düzenlenmiştir. Diğer sigortalı çalışanlar bakımından aile ve çocuk yardımı gelir vergisinden istisna tutar olarak ücrete yansıtılır. Ancak sınır bu maddede belirtilen tutardır. Maddede yazdığı üzere boşanma kararında hakimin kimin alacağını belirtmesi gerektiği yazmakla birlikte bugüne kadar mahkemede talep edilip herhangi bir kararda geçmiş midir acaba? Şahsen hiç duymadım.

Bence öncelikli olarak yine yukarıdaki maddeye pek değinmeden idari bir başvuru ile velayet sahibi taraf şansını deneyebilir. Bu yolla hallolursa ne ala olmazsa mahkemeye başvurmak gerekir herhalde. Ancak eşlerden birinin işsiz, ikisinin de memur ya da birinin memur birinin sigortalı olması gibi çok değişken durumlar var..
Old 01-06-2021, 12:46   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Devlet Memurlarında durum yukarıdaki madde hükmüne göre düzenlenmiştir. Diğer sigortalı çalışanlar bakımından aile ve çocuk yardımı gelir vergisinden istisna tutar olarak ücrete yansıtılır. Ancak sınır bu maddede belirtilen tutardır. Maddede yazdığı üzere boşanma kararında hakimin kimin alacağını belirtmesi gerektiği yazmakla birlikte bugüne kadar mahkemede talep edilip herhangi bir kararda geçmiş midir acaba? Şahsen hiç duymadım.

Bence öncelikli olarak yine yukarıdaki maddeye pek değinmeden idari bir başvuru ile velayet sahibi taraf şansını deneyebilir. Bu yolla hallolursa ne ala olmazsa mahkemeye başvurmak gerekir herhalde. Ancak eşlerden birinin işsiz, ikisinin de memur ya da birinin memur birinin sigortalı olması gibi çok değişken durumlar var..
Daha ne olsun Can Bey,
Gerekçeli biçimde her açıdan aydınlattınız bizi.

Evet, en son aile mahkemesinden hakimin müdahalesini, kararını talep etmek gerekecek.

Saygılarımla,
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takipte nasıl bir yol izlenmelidir? av.aybeg Meslektaşların Soruları 3 24-01-2017 10:02
Çocuk sahibi olmak için AİHM'nin kararını bekliyor Seyda Kadın Hakları Çalışma Grubu 13 07-11-2007 11:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03882599 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.